Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Łódzkie stawia na nowoczesne kształcenie zawodowe

piątek, 24 listopada 2023

Nowoczesne kształcenie branżowe to „gwiezdne wrota” dla rozwoju idei lifelong learning w Łódzkiem. O tym, dlaczego warto uczyć się przez całe życie i jak dostosowywać kierunki kształcenia, także dorosłych, aby odpowiadały na potrzeby rynku pracy, rozmawiali profesorowie, studenci, nauczyciele i uczniowie – uczestnicy konferencji, która odbyła się w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi. Wydarzenie otworzył Robert Baryła, członek zarządu województwa.

Nieprzypadkowo konferencja „Nowoczesne kształcenie branżowe „Gwiezdne wrota” dla rozwoju idei uczenia się przez całe życie w województwie łódzkim” odbyła się w właśnie w tej szkole. To tu, już wkrótce, bo w ciągu najbliższego roku, powstanie Branżowe Centrum Umiejętności zajmujące się kształceniem specjalistów w zakresie realizacji nagrań i nagłośnień. BCU, jako rozwinięty technologicznie ośrodek kształcenia i egzaminowania, zostanie wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt z zakresu realizacji dźwięku i będzie prowadził szkolenia i kursy dla uczniów oraz dorosłych.

Uczestnicy konferencji już dziś mieli przykład ogromnych możliwości, jakie będzie oferować centrum, bo uzupełnieniem prelekcji były warsztaty z wykorzystaniem nowoczesnego wozu transmisyjnego i mobilnego studnia nagrań.

Jak podkreślił Robert Baryła, będzie to kolejny, ważny krok w rozwoju kształcenia branżowego i technicznego, które bardzo dobrze przygotowuje mieszkańców regionu do podjęcia pracy w zawodach, na które jest zapotrzebowanie. – W Polsce powstanie 120 takich placówek, każda z myślą o kształceniu zawodowym dla osób młodych, ale i osób dorosłych, co jest potwierdzeniem tego, że uczymy się przez całe życie – powiedział Robert Baryła.

W szkołach prowadzonych przez samorząd województwa powstaną łącznie dwa BCU – drugie dedykowane technice dentystycznej będzie działać przy Szkole Policealnej Techniki Dentystycznej w Łodzi.  Pieniądze na oba centra pochodzą z dotacji z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Z tego samego źródła Łódzkie dostało dofinansowanie na stworzenie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz idei uczenia się przez całe życie. Projekt jest odpowiedzią na wyzwania rynku pracy i zakłada szereg działań promujących kształcenie i doradztwo zawodowe.

 

kw 

fot. Tomasz Grala