Łódzkie bezpieczne

wtorek, 26 kwietnia 2016
Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, przewodniczący Sejmiku Marek Mazur oraz radni spotkali się z przedstawicielami służb mundurowych z województwa łódzkiego. Reprezentanci policji, straży pożarnej i wojska przedstawili władzom regionu stan bezpieczeństwa w Łódzkiem.
 
- Cieszy zwłaszcza wzrost wykrywalności przestępstw w regionie – podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu marszałek Witold Stępień.
Według statystyk policyjnych w ubiegłym roku wykrywalność zdarzeń wzrosła w porównaniu z rokiem 2014 w pięciu z siedmiu podstawowych kategorii przestępstw kryminalnych uznawanych za najbardziej uciążliwe (uszczerbek na zdrowiu, bójka lub pobicie, przestępczość rozbójnicza, kradzież cudzej rzeczy, kradzieże samochodów).
Do najczęściej stwierdzanych przestępstw kryminalnych na terenie naszego województwa zaliczyć należy kradzieże oraz kradzieże z włamaniem (ok. 49 % wszystkich przestępstw). Zmniejszyła się liczba czynów popełnianych przez nieletnich oraz ilość stwierdzonych przestępstw narkotykowych. Wpływ na te wskaźniki – według policjantów – miało m.in. zwiększenie ilości służb patrolowych, które przełożyło się na skrócenie czasu dojazdu policjantów na miejsce zdarzenia.
 
- Teraz oprócz monitorowania zdarzeń bieżących koncentrujemy się na przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w Warszawie – mówił inspektor Andrzej Łapiński, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi.
Do tych wydarzeń nawiązywał również pułkownik Adam Pacuk, zastępca Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej: – Jesteśmy dobrze przygotowani kadrowo i organizacyjnie do zapewnienia bezpieczeństwa i zapobiegania przestępstw związanych z przekraczaniem granic. W Łódzkiem dotyczy to głównie ochrony lotniska - wyjaśnił.
 
Marszałek Stępień zwrócił uwagę na niepokojący wzrost ilości pożarów w Łodzi w 2015 roku. – Na szczęście w pierwszych miesiącach tego roku już nastąpił wyraźny spadek – pocieszył zebranych brygadier Jarosław Wlazłowski, Łódzki Komendant Wojewódzki PSP w Łodzi. – Martwi nas natomiast, że coraz więcej jest innych zdarzeń niż pożarowe, zwłaszcza poważnych wypadków komunikacyjnych – dodał.
W porównaniu do roku 2014, w minionym aż o 30 % wrosła ilość odnotowanych pożarów (11424). 383 osoby zostały poszkodowane w ich wyniku. Na skutek działań w 2015 r. rannych zostało 29 ratowników.
 
Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku, podkreślił wkład samorządu województwa w doposażenie służb mundurowych w regionie. – Przez ostatnich dziesięć lat z budżetu województwa przeznaczono dla Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych wsparcie w łącznej kwocie 17,5 mln zł – zaznaczył. – Na tym na pewno nie poprzestaniemy, bo radni chętnie przyznają fundusze, które mają nam zapewnić bezpieczeństwo.
al/jg