Weekend z kulturą w Łódzkiem
środa, 14 maja 2025Najbliższy weekend z kulturą to nie tylko Noc Muzeów. Przed nami wiele innych wydarzeń. Otworzy go ciekawa, nietypowa wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi. Teatr Wielki zagra „Don Kichota”, a w Filharmonii Łódzkiej można będzie wysłuchać monumentalnego „Requiem” Brahmsa. Do tego, wystawy, koncerty, wydarzenia w plenerze.
Wystawa, która zakłóca życie
Muzeum Sztuki w Lodzi zaprasza na otwarcie wystawy osób studiujących w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zatytułowanej „Zwroty”. Wystawa jest efektem spotkania studentek i studentów z performerem Cezarym Bodzianowskim. Praktyka artystyczna Bodzianowskiego, choć zwykle toczy się poza muzeami i galeriami, czasem ingeruje w rzeczywistość instytucji sztuki. Interwencje studentów umieszczone zostały w galeriach na aktualnych wystawach, jak i w przestrzeniach wspólnych oraz użytkowych MS2. Można je znaleźć w holu, szatni, księgarni, na zapleczu dawnej kawiarni, w sali audiowizualnej i na klatce schodowej. To interwencje zarówno materialne, jak i performatywne czy dźwiękowe. Część z nich zakłóca codzienną rutynę pracowników muzeum i jego publiczności, kierując uwagę na zazwyczaj niewidzialną pracę lub na potencjalnych odbiorców. Inne z kolei negocjują sposoby wytwarzania i komunikowania wiedzy o sztuce. Przede wszystkim jednak, tytułowe „Zwroty” to humorystyczne poszukiwania nowych kierunków w procesie budowania muzealnej wspólnoty. Wystawe będzie można oglądać do 1 czerwca.
Piątek, 16 maja - otwarcie wystawy
MS2, Łódź ul. Ogrodowa 19
Godz. 17.00
Wstęp wolny
Monumentalne Requiem
Historia muzycznych opracowań Requiem, czyli mszy za zmarłych, sięga czasów średniowiecza i obejmuje dzieła najwybitniejszych kompozytorów: Mozarta, Verdiego czy Berlioza. Wychowany w tradycji protestanckiej Brahms przyjął w swoim Requiem odmienne założenia. Zamiast tekstów katolickiej liturgii, wykorzystał autorski wybór cytatów z biblii luterańskiej, kładąc nacisk nie na los umarłych, lecz na niedolę żywych, którzy opłakują ich stratę oraz na pocieszenie, jakie można odnaleźć dzięki Bogu. Ein deutsches Requiem to dzieło monumentalne, wymaga dwojga solistów, organów, rozbudowanej orkiestry i chóru, liczy siedem części, co czyni z niego najdłuższą kompozycję w dorobku Brahmsa. Swoją interpretację kompozycji Brahmsa przedstawi Róbert Farkas, dyrektor artystyczny Orkiestry Symfonicznej MÁV w Budapeszcie, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną i Chór FŁ. Partie solowe wykona dwoje polskich śpiewaków młodego pokolenia Adriana Ferfecka i Hubert Zapiór.
Piątek, 16 maja
Filharmonia Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Urodziny Manufaktury
Łódzka Manufaktura świętuje dziewiętnastolecie i zaprasza do wspólnej zabawy. W programie koncerty, wystawy, animacje i atrakcje dla dzieci. W sobotę na Rynku Manufaktury o atrakcje zadbają motocykliści i strażacy. Będą strażackie wozy bojowo-gaśnicze, wspinaczka, konkursy z nagrodami, animacje, dmuchańce. Wyzstąpią też muzyczne gwiazdy Bodzisy, Amok i Damian Ukeje, a po paradzie motocyklowej o godzinie 18.00 Mortalcio, Afromental, Ira i Nocny Kochanek. Piątek i Niedziela to Ziemia Obiecana, czyli miedzy innymi wystawa niepublikowanych zdjęć Renaty Pajchel z planu filmu „Ziemia obiecana" – wernisaż o godz. 18.00 w hotelu Andel’s, a potem wystawę będzie można oglądać na rynku Manufaktury przy dźwiękach krosien. W niedzielę o g. 12.00 na rynku Manufaktury wystąpi Grohmann Orchestra. Będzie tez można zobaczyć jednodniową wystawę prac Rafała Olbińskiego w ManuArte. O godzinie 16.00 plenerowy pokaz filmu „Ziemia Obiecana” na Rynku z żywym komentarzem.
Piątek-niedziela 16-18 maja
Rynek Manufaktury Karskiego 5
Wstęp wolny
Koncert młodych muzyków
Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na koncert z cyklu Estrada młodych. Wystąpią studenci klas fortepianu. W programie utwory Fryderyka Chopina Ferenca Liszta, Siergieja Prokofieva, Maurice’a Ravela.
Piątek, 16 maja
Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32 – sala 12
Godz. 18.00
Wstęp wolny
Dźwięk i obraz
W Akademii Muzycznej w Lodzi można posłuchać koncertu dyplomowego Marii Łojko, pianistki, kompozytorka, performerki, która ma na koncie muzykę do etiud filmowych, choreografii tanecznych, pokazów mody czy spotów reklamowych. Współpracowała między innymi z muzykami takich zespołów, jak Kwartludium, Błękitno, Chrust, Kosmos.
Piątek, 16 maja
Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4
Godz. 18.00
Wstęp wolny
Zderzenie światów. Muzyka i fotografia
W Łasku można się wybrać na wernisaż wystawy fotografii koncertowej Marcina Dybalskiego. To fotograf, który od lat dokumentuje życie muzyczne na wielkich scenach i kameralnych koncertach klubowych. Tuż po wernisażu koncert na żywo, w którym sam autor zdjęć zagra na gitarze. Asystowac mu będą Krzychu Straburzyński gitara, wokal, Patrycja Szczepańska wokal, Ignacy Baumberg instrumenty perkusyjne.
Piątek, 16 maja
Kulturalna Kamienica Łaskiego Domu Kultury Łask Plac 11 Listopada 1
Godz. 18.00
Wstęp wolny
Zgierskie spojrzenie na świat
Miłośników sztuki może zainteresować Wystawa Zbiorowa Artystów Lokalnych Powiatu Zgierskiego. Zaprezentowane zostanie malarstwo obrazujące różnorodne spojrzenia na świat. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Piękno i folklor Powiatu Zgierskiego – impreza kulturalna na terenie Zgierza” dofinansowanego z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego.
Piątek 16, maja
Centrum Kultury Powiatu Zgierskiego Zgierz ul. Długa 42
Godz. 17.00
Wstęp wolny
Zabójcy i uzdrawiacze
W Kutnie można będzie z kolei oglądać wystawę malarstwa Joanny Kamińskiej „Zabójcy i uzdrawiacze: anatomia bliskości”. Joanna Kamińska mieszka i tworzy w Brukseli. Ukończyła brukselską akademię sztuk pięknych w St Gilles. Malarstwa figuratywnego uczyła się również w Slade School of Arts w Londynie oraz Akademii artystycznej we Florencji. Specjalizuje się w ekspresyjnych, figuratywnych obrazach, które eksplorują intymność ludzkich relacji. Jej prace cechują się odważnymi, podstawowymi kolorami, grubymi czarnymi konturami oraz charakterystycznym, naiwnym stylem, przywołującym emocjonalną surowość fowizmu i współczesnego ekspresjonizmu. Jej prace były prezentowane na wystawach w Brukseli, Parmie, Militello in Val di Catania, Atenach oraz Londynie.
Piątek, 16 maja – wernisaż
Kutnowski Dom Kultury Galeria Okno na Sztukę
Godz. 18.00
Wstęp wolny
Słynny rycerz walczący z wiatrakami
Teatr Wielki gra w weekend balet „Don Kichot” (na zdjęciu). Choreograficzne opracowanie historii Don Kichota, wywodzącej się z dzieła Miguela de Cervantesa, wykonywano jako balet dworski w Luwrze już w 1614 roku. Przez kolejne 400 lat powstało kilkadziesiąt dzieł wykorzystujących motyw błędnego rycerza, jednak to balet w choreografii legendarnego Mariusa Petipy z muzyką Ludwiga A. Minkusa (1869) na trwałe wszedł do repertuaru zespołów baletowych na całym świecie. Popularność tego baletu bez wątpienia wiąże się z malowniczym kolorytem dawnej Hiszpanii, ponętnymi Cygankami i strojnymi toreadorami, ale przede wszystkim to rycerz z La Manchy, komiczny Sancho Pansa i pokraczny Gamache zawsze cieszą się największym powodzeniem wśród widzów.
Sobota, 17 maja godz. 18.30, niedziela 18 maja godz. 17.00
Teatr Wielki w Łodzi pl. Dąbrowskiego
Wstęp biletowany
Koncert Tansman String Quartet
Po udanych występach w Pawilonie Polskim w Osace na Wystawie Światowej EXPO 2025, Tansman String Quartet zaprasza słuchaczy do macierzystej instytucji, czyli Filharmonii Łódzkiej. Sylwia Marut, Dominika Sznajder-Janczewska, Joanna Krysińska-Gwarda i Małgorzata Smyczyńska-Szulc, członkinie Orkiestry Symfonicznej FŁ wykonają utwory Dmitrija Szostakowicza i Franza Schuberta. Obydwa kwartety, choć powstałe w innym okresie i napisane w innym stylu, są świadectwem trudnych przeżyć w życiu kompozytorów. Chwytają za serce intymnością i jednocześnie intensywnością muzycznej narracji.
Sobota, 17 maja
Filharmonia Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godz. 16.00
Wstęp biletowany
Święto muzyków i tancerzy ludowych
Łódzki Dom Kultury zaprasza miłośników kultury ludowej i tradycyjnej muzyki na Festiwal „Od kujawiaka do oberka. Autentyzm i inspiracje”. To kontynuacja jednego z najstarszych festiwali muzyki ludowej w województwie łódzkim Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do oberka...”. Tegoroczną edycję po raz trzeci zorganizuje ŁDK we współpracy z Warckim Centrum Kultury. Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały ludowe kapele autentyczne i opracowane, instrumentaliści ludowi, mistrzowie wraz ze swoimi uczniami. Formuła konkursowa pozwoli na uhonorowanie najlepszych uczestników oraz wyłonienie wykonawców, którzy wezmą udział w 59. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Sobota, 17 maja
Warckie Centrum Kultury Warta, ul. T. Kościuszki 9/11
Godz. 11.00
Wstęp wolny
A może Metropolitan Opera?
W Filharmonii Łódzkiej będzie można obejrzeć operę „Salome” Richarda Straussa, tegoroczną premierę nowojorskiej Metropolitan Opera. Salome - córka Herodiady, sprawczyni tragicznej śmierci Jana Chrzciciela - to jedna z najmroczniejszych postaci Nowego Testamentu. Strauss sportretował ją w stylu ekspresjonistycznym, tworząc jedną z najczęściej wykonywanych, a jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych oper wszech czasów. Debiutujący w Met reżyser Claus Guth umieszcza akcję w epoce wiktoriańskiej, jednocześnie zgłębiając współczesne tematy psychologiczne. Jednym ze źródeł inspiracji są dla niego „Oczy szeroko zamknięte" Stanleya Kubricka. W rolę tytułową wcieli się Elza van der Heever, postać Narrabotha będzie kreować młody polski tenor Piotr Buszewski.
Sobota, 17 maja
Filharmonia Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
„Ziemia obiecana” po francusku
Alliance Française włącza się w obchody Roku Władysława Reymonta i zaprasza na wieczór literacki, podczas którego francusko-polska aktorka Elisabeth Duda przeczyta fragmenty „Ziemi obiecanej" w języku francuskim. Wieczór organizowany jest przy wsparciu Ambasady Szwajcarii w Polsce z dotacją z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Sobota, 17 maja
Alliance Française w Łodzi Drewnowska 58A
Godz. 19.00
Wstęp wolny – obowiązują zapisy
Krzysztof Komeda, Maciej Tubis, Magdalena Kumorek
Znana aktorka Magdalena Kumorek oraz łódzki pianista Maciej Tubis wystąpią w Zgierzu w koncercie „KOMEDA: NOWA PERSPEKTYWA. Artyści wspólnie poszukują nowych wersji popularnych i lubianych piosenek Krzysztofa Komedy.
Sobota, 17 maja
Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu ul. Długa 41a
Godz. 17.00
Wstęp biletowany
Niedzielne poranki w Wielkim
Najmłodszych widzów z rodzicami, babciami, dziadkami, ciociami i wujkami teatr Wielki zaprasza na kolejną odsłonę koncertu z cyklu Niedzielne poranki „Hakuna Matata” z piosenkami z filmów dla dzieci. Czy na przebojach filmowych się zakończy? Kto przyjdzie, ten się przekona, bo muzycy mają w zanadrzu wiele zaskakujących „numerów” wokalno-muzycznych.
Niedziela, 18 maja
Teatr Wielki w Łodzi pl. Dąbrowskiego
Godz. 12.00
Wstęp biletowany
Zagra Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego
To będzie żywa historia kultury żydowskiej. Muzyka z karczm, wesel i innych świąt w wykonaniu Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego to przede wszystkim typowe formy tańców jak freilach, bułgar, hora, żok, honga czy marsze weselne. W repertuarze są też niguny - modlitwy różnych dynastii chasydzkich, jak chociażby Bobowerów, Habad, Satmerów, Bojanerów i innych. Orkiestrę tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach. Obie te instytucje odwołują się w swojej pracy do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali Sejneńską Spółdzielnię Jazzową zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach. Specjalnie dla Orkiestry sejneńskiej muzykę napisali: David Krakauer, Kathleen Tagg, Marcin Masecki, Paweł Szymański, Jacek Grudzień. Koncert w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej
Niedziela 18 maja
Filharmonia Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Koncert organowy w Starym Klasztorze
Akademia Muzyczna zaprasza na koncert do Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Łodzi – Łagiewnikach. Zagra Kinga Tomczak z Organowego Koła Naukowego Akademii Muzycznej. W programie utwory Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Feliksa Mendelssohna.
Niedziela, 18 maja 2025
Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Łodzi – Łagiewnikach ul. Okólna 185
Godz. 15.00
Wstęp wolny
aa/fot. Joanna Miklaszewska