Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Ważne dla maturzystów. Na łódzkich uczelniach otwierają nowe kierunki

czwartek, 15 maja 2025

Reżyseria dźwięku w formach audiowizualnych w Szkole Filmowej w Łodzi. Menedżer produktów chemicznych na Politechnice Łódzkiej. A może bezpieczeństwo narodowe, chemia sądowa lub prawo międzynarodowe po angielsku na Uniwersytecie Łódzkim? W Łodzi można wybrać kilka nowych, ciekawych kierunków studiów.

Nowa propozycja Politechniki Łódzkiej może być drzwiami do kariery w branży chemicznej. Kierunek menedżer produktów chemicznych to studia międzydyscyplinarne realizowane we współpracy Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Organizacji i Zarządzania. Program kształcenia łączy wiedzę technologiczną z umiejętnościami biznesowymi, dzięki czemu absolwenci zyskują przygotowanie do pracy na styku nauki i przemysłu. To kierunek dla tych, którzy chcą rozumieć procesy chemiczne oraz rynkowe mechanizmy funkcjonowania produktów chemicznych i skutecznie zarządzać ich rozwojem, produkcją oraz wdrażaniem. Program oparty jest na ścisłej współpracy z przemysłem i obejmuje analizę potrzeb klientów z uwzględnieniem aspektów jakościowych, logistycznych, ekologicznych, prawnych. Studia przygotowują do podjęcia pracy w dynamicznie rozwijających się gałęziach przemysłu: chemii gospodarczej, motoryzacji, budownictwie, farmacji, branży opakowań, czyli wszędzie tam, gdzie nowoczesne materiały i technologie wymagają zrównoważonego zarządzania. Zdobyte kompetencje umożliwią pracę w laboratoriach, działach rozwoju produktów, zarządzania jakością i bezpieczeństwem oraz w obszarze sprzedaży, czy doradztwa technicznego.

Nowy kierunek politechniki to także digital management. To studia w języku angielskim prowadzone przez Wydział Organizacji i Zarządzania. Kierunek ma na celu przygotowanie specjalistów zarządzania cyfrowego mających kompetencje inżynierskie oraz umiejętności związane z najnowszymi rozwiązaniami organizacyjnymi i zarządczymi. Program obejmuje wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności dotyczące technologii cyfrowych, analizy i zbierania danych, wizualizacji i prezentacji oraz projektowania cyfrowych rozwiązań biznesowych. Zdobyta podczas studiów wiedza umożliwi studentom analizowanie i wdrażanie strategii cyfrowych oraz zrozumienie globalnych procesów gospodarczych. Dyplom ukończenia studiów to przepustka do pracy między innymi jako analityk danych, specjalista automatyzacji procesów, specjalista transformacji technologicznej, kierownik projektów IT, specjalista do spraw sztucznej inteligencji, ekspert e-commerce.

Nowy kierunek proponuje maturzystom także Szkoła Filmowa w Łodzi. To reżyseria dźwięku w formach audiowizualnych na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. Studia pozwolą wykształcić reżyserów dźwięku posiadających ̨wiedzę oraz umiejętności z różnych obszarów techniki i technologii, sztuk muzycznych oraz filmowych. Zdobyta w czasie nauki umiejętności pozwolą starać się o prace przy wszystkich etapach realizacji filmów fabularnych i dokumentalnych oraz w innych obszarach komunikacji. Studenci nauczą się między innymi, jak nagrywać, edytować i kreować dźwięki, jak za pomocą dźwięku i muzyki wspomagać dramaturgię i przebieg emocjonalny przekazu audiowizualnego, jak wygląda proces produkcji filmowej oraz jak współpracować z innymi pionami podczas toku produkcji. Studia są trzyletnie i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Ich ukończenie uprawnia do podjęcia studiów magisterskich na kierunkach reżyserii dźwięku, czy sound designu oraz pokrewnych.

Kilka nowych kierunków przygotował też Uniwersytet Łódzki. Na Wydziale Prawa i Administracji nowością jest Global Law and Governance, czyli innowacyjny program studiów pierwszego stopnia dla przyszłych specjalistów w dziedzinie prawa międzynarodowego, globalnych procesów zarządzania oraz funkcjonowania instytucji międzynarodowych. Program prowadzony jest w języku angielskim, co umożliwi zdobycie wiedzy niezbędnej do pracy w środowisku międzynarodowym. Kolejną propozycją wydziału, tym razem dla studentów chcących kontynuować naukę na UŁ, jest EkoPrawo, czyli studia drugiego stopnia z zakresu prawa ochrony środowiska i klimatu. To innowacyjny program, który kształci wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Nowości Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych to bezpieczeństwo narodowe i studia azjatyckie. Pierwszy z tych kierunków pozwoli zdobyć wiedzę dotyczącą funkcjonowania instytucji państwowych, zwłaszcza struktur, które odpowiadają za utrzymywanie bezpieczeństwa. Jak tłumaczą na uniwersytecie, studenci będą mogli liczyć na mniej standardowe podejście do programu, który częściowo opierać się będzie na przedmiotach modułowych, wybieranych indywidualnie. Studia azjatyckie umożliwiają z kolei zdobycie wiedzy niezbędnej do zrozumienia procesów zachodzących w państwach azjatyckich i uchwycenia charakteru przemian dokonujących się w Azji. 

Fanom kierunków ścisłych Wydział Chemii proponuje interdyscyplinarny kierunek studiów pierwszego stopnia – chemię sądową i toksykologię, łączący wiedzę z zakresu chemii, toksykologii i kryminalistyki. Program obejmuje podstawy teoretyczne i liczne zajęcia praktyczne, m.in. z analizy chemicznej, identyfikacji substancji toksycznych oraz badania dowodów rzeczowych. Absolwenci tego kierunku będą mieć duże perspektywy zawodowe – mogą znaleźć zatrudnienie w laboratoriach analitycznych, diagnostycznych i naukowych, zakładach medycyny sądowej, a także w instytucjach zajmujących się ekspertyzami chemicznymi i toksykologicznymi, w tym w laboratoriach kryminalistycznych policji i innych służb mundurowych. 

Nowym kierunkiem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska jest biologia i biomedycyna cyfrowa. To odpowiedź na dynamiczną cyfryzację sektora zdrowia. Studia na tym kierunku pozwolą zdobyć umiejętności umożliwiające poruszanie się w rozwijającym się obszarze ochrony zdrowia. Istotnym elementem kierunku będzie ścisła współpraca ze szpitalami, instytutami badawczymi oraz twórcami i dostawcami technologii, co pozwoli łączyć wiedzę akademicką z wymaganiami sektora medycznego.

aa