W hołdzie o. Stefanowi Miecznikowskiemu

sobota, 26 sierpnia 2023

„Nikt nam wielkości i mocy krzyża nie przysłoni” – to słowa ojca Stefana Miecznikowskiego, duchowego opiekuna i kapelana łódzkiej Solidarności. W piątek, 25 sierpnia, przy kościele Podwyższenia św. Krzyża w Łodzi, zostało odsłonięte popiersie duchownego. W uroczystości wziął udział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa i członek Komitetu Honorowego Budowy Pomnika.

Człowiek, który łączy ludzi, wspaniały wychowawca, katecheta, człowiek dialogu – tak został zapamiętany o. Stefan Miecznikowski, który od 1978 roku pełnił posługę duszpasterską w Łodzi.

Inicjatorem wydarzenia był Tobiasz Bocheński, ówczesny wojewoda łódzki, a dziś wojewoda mazowiecki. Do Komitetu Honorowego Budowy Pomnika zaprosił m.in. marszałka Grzegorza Schreibera, a także twórców antykomunistycznej opozycji. – Zawsze w każdym pokoleniu znajdują się ludzie wielcy, którzy są skromni i którzy nie chcą mieć pomników, tak jak ojciec Miecznikowski. Wierzcie mi Państwo, że nie ma większej przyjemności niż budować pomnik komuś, kto nigdy w życiu by o to nie zabiegał – mówił Tobiasz Bocheński.

Odsłonięcie popiersia odbyło się w 102. rocznicę urodzin o. Stefana Miecznikowskiego. Duchowny przyszedł na świat w Warszawie, ale właśnie w Łodzi chciał zostać pochowany i tu spoczął. Tu także opiekował się działaczami Solidarności, a w czasie stanu wojennego organizował msze za Ojczyznę.

W uroczystym odsłonięciu popiersia wzięli udział m.in. Waldemar Krenc, przewodniczący zarządu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność, Jerzy Kropiwnicki, współzałożyciel Solidarności na Uniwersytecie Łódzkim, Andrzej Słowik, przewodniczący wojewódzkiej rady konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych czy Włodzimierz Tomaszewski, członek Rady Ministrów, współtwórca NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej. Gościem wydarzenia był również prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych.

 

fot. Adam Staśkiewicz