Sejmik przyjął sprawozdania RCPS

środa, 1 kwietnia 2015
Przyjęcie sprawozdań z programów realizowanych przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi zdominowało VIII sesję Sejmiku Województwa Łódzkiego. Radni przyjęli ponadto „Sprawozdanie z działalności Sejmiku za rok 2014” oraz kilka uchwał o charakterze budżetowym.
 
Ostatnia sesja Sejmiku przed świętami wielkanocnymi miała artystyczną oprawę. W foyer Sali Obrad Sejmiku radni mogli podziwiać wystawę twórców ludowych, przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Aldona Plucińska z działu plastyki ludowej muzeum zaprezentowała radnym m.in. kilka płaskorzeźb, związanych tematycznie z wydarzeniami Wielkiego Tygodnia oraz ze Świętami Wielkanocy.
 
Podczas sesji radni skupili się przede wszystkim na ocenie programów, realizowanych przez RCPS w Łodzi. Należą do nich: Wojewódzki Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2011-2015, Wojewódzki Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2011-2015, Wojewódzki Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011-2015, Wojewódzki Program Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2014-2020 oraz Wojewódzkiego Programu Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych i Przeciwdziałania ich Wykluczeniu Społecznemu oraz Pomocy w Zatrudnieniu Osób Niepełnosprawnych na lata 2014-2020. Niezależnie od tego Anna Mroczek – dyrektor RCPS w Łodzi – przygotowała dla nich prezentacje multimedialną, która zawierała najważniejsze informacje oraz założenia wszystkich omawianych na sesji działań z zakresu polityki społecznej realizowanej przez Samorząd Województwa Łódzkiego. Skupiają się one głównie na: profilaktyce, edukacji społecznej i promocji, wsparciu rodziny, leczeniu i rehabilitacji, budowie i rozbudowie obiektów służących rehabilitacji, prowadzeniu ośrodków adopcyjnych oraz badaniach i monitoringu tych działań. Na realizację wszystkich programów wydano ogółem prawie 14 mln zł. Główny ciężar wydatków wziął na siebie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ok. 8,7 mln zł), Samorząd Województwa Łódzkiego przekazał na ten cel prawie 2,7 mln zł; pozostałe środki pochodziły z dotacji budżetu państwa oraz z EFS. W efekcie podpisano 146 umów z organizacjami pozarządowymi, zorganizowano 6 konferencji o zasięgu regionalnym i 4 specjalistyczne szkolenia. Przeprowadzono także kampanię „Rodzinnej energii moc”, w której wzięło udział 2,5 tys. mieszkańców naszego regionu. W ramach akcji promocyjnej zrealizowano kilka programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz podpisano umowy z lokalnymi mediami z terenu całego województwa. Radni zostali także poinformowani, że w Łodzi istnieją trzy ośrodki adopcyjne w tym jeden publiczny i dwa niepubliczne. Po krótkiej dyskusji i kilku uszczegółowiających odpowiedziach na pytania radnych ze strony dyrektor Anny Mroczek, Sejmik przyjął wszystkie sprawozdania programów realizowanych przez RCPS.
 
Podczas sesji radni przyjęli także sprawozdanie z działalności Sejmiku Województwa Łódzkiego za rok 2014. Dokument, który otrzymali wcześniej na płytach CD zawierał syntetyczny opis wszystkich sesji Sejmiku, sprawozdania z pracy każdej komisji, wykaz uchwał podjętych w 2014 roku oraz interpelacji i zapytań radnych.
 
Bezpośrednio po sesji radni oraz dyrektorowie poszczególnych departamentów Urzędu Marszałkowskiego WŁ oraz jednostek podległych Samorządowi Województwa wzięli udział w uroczystym spotkaniu wielkanocnym, podczas którego Witold Stępień, marszałek województwa, oraz Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku, składali życzenia świąteczne samorządowcom a za ich pośrednictwem wszystkim mieszkańcom naszego regionu.
Rafał Jaśkowski