Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Rok Reymonta. Promujemy pisarza i jego twórczość w niekonwencjonalny sposób

wtorek, 8 lipca 2025

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi otrzymała od Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie na projekt „Fabrika-mistika, literacko-dźwiękowa podróż pomiędzy reymontowską metropolią a jej peryferiami”. To między innymi cykl bardzo ciekawych zajęć i warsztatów.

Realizowany w Roku Reymonta projekt jest inspirowany „Ziemią obiecaną” oraz innymi utworami pisarza. To niekonwencjonalna promocja twórczości naszego noblisty i poszerzanie pola interpretacji jego dzieł.

W XIX wieku na zamówienie Karola Scheiblera sprowadzono do Łodzi ogromną maszynę parową. Była ona transportowana drogą morską z Belgii. Kiedy ją złożono i uruchomiono, niepiśmienni robotnicy fabryk nie mogli uwierzyć, że taki kolos mógł zostać stworzony ludzką ręką. Zaczęto więc szeptać o nadprzyrodzonych siłach, które grasują po fabryce i napędzają maszyny. Ta XIX- wieczna opowieść o mistycznej ingerencji bytów niematerialnych w tryb działania maszynerii fabrycznej wspaniale koresponduje z opisami industrialnej Łodzi z „Ziemi obiecanej”. W książce Reymonta fabryki niejednokrotnie przyrównywane są do olbrzymiego cielska potwora, który oddycha dymem. Twórcy projektu zakładają, że obrazy miasta ulegną zderzeniu z krajobrazami Lipiec Reymontowskich, gdzie rytm pracy i wypoczynku wyznaczają nie dźwięki dzwonów fabrycznych, lecz tętno przyrody.

Wydarzenia objęte projektem podzielone zostały na  akty. Za nami akt odjazdowy, czyli wycieczka, na którą zaproszeni zostali seniorzy z naszego regionu. Trasa: Lipce Reymontowskie oraz Prażki. Była akcja głośnego czytania fragmentów „Ziemi Obiecanej” i „Chłopów” oraz quizy, zgadywanki i mini-konkursy przybliżające postać i twórczość Reymonta oraz ślady obecności noblisty na terenie Łódzkiego.

2_28.jpg

3_31.jpg

Akt filmowy to videocast „Ziemia obiecana a Łódź” przybliżający łódzkie wątki i miejsca w powieści „Ziemia obiecana”. Ale także film promocyjny w rocznicę ślubu Reymonta z Aurelią Szabłowską nawiązujący do listu pisarza, który jest przechowywany w Dziale Zbiorów Specjalnych biblioteki wojewódzkiej. Akt onlinowy to z kolei wystawa internetowa popularyzująca twórczość Reymonta i zbiory biblioteki.

Akt happeningowy to happening poświęcony „Chłopom”. Został zaplanowany na 29 sierpnia na skwerze przy siedzibie biblioteki (ul. Gdańska 100.110).

Akt plastyczny zakłada organizację warsztatów rodzinnych, podczas których uczestnicy stworzą z olbrzymich kartonów smoki-fabryki. Za pomocą maszyny wytwarzającej dym oraz kolorowych reflektorów utworzą one scenografię dla kolejnych wydarzeń. Warsztaty rozpoczną się od czytania na głos wybranych fragmentów „Ziemi obiecanej” traktujących o wyglądzie i funkcjonowaniu fabryki.

Akt wokalny to z kolei międzypokoleniowe warsztaty wokalne. Uczestnicy będą uczyć się pieśni śpiewanych dawniej wśród pracowników fabryk, np. utwór „Fabryczna Dziewczyna”, oraz ludowych pieśni ziemi rawskiej. czyli utworów śpiewanych dawniej w Lipcach Reymontowskich. Akt dyskusyjny zakłada rozmowy z udziałem specjalistów wielu dziedzin: literaturoznawców, antropologów kultury, łódzkich aktywistów i artystów, wokół tematu: Łódź - pomiędzy „złym miastem” a Ziemią Obiecaną - rys historyczny a teraźniejszość.

Akt improwizacji muzyką został pomyślany jako międzypokoleniowe warsztaty z udziałem muzyków, podczas których uczestnicy będą eksperymentować dźwiękiem, szukając odgłosów fabrycznego miasta czasów Reymonta. W poszukiwaniach będą towarzyszyć im fragmenty „Ziemi Obiecanej” Akt grywalny to gra biblioteczna o Reymoncie dla dzieci, przybliżająca postać i twórczość noblisty. Podczas aktu performerskiego będzie można poczytać fragmenty „Ziemi obiecanej” i „Chłopów”, a potem uczestnicy będą tworzyć etiudy teatralne w oparciu o słowa-klucze. To zajęcia przeznaczone dla osób powyżej 13 roku życia..

I w końcu akt finałowy - performance muzyczny, czyli dźwiękowa wędrówka z fabryk ziemi obiecanej poprzez zatłoczone ulice, pociągiem ku Lipcom Reymontowskim i powrót do fabrycznej Łodzi. Za pomocą dźwięków uczestnicy stworzą rodzaj „alternatywnej przeszłości”, inspirowanej utworami Reymonta i wierzeniami w nadprzyrodzone moce władające maszynami.

Zajęcia i warsztaty zaplanowane zostały na październik i listopad tego roku. Szczegóły będzie można śledzić na stronie: https://www.wbp.lodz.pl/component/content/article.html/index.php?option=com_content&view=article&id=3846