Prezydent zaprasza na szarlotkę

wtorek, 16 września 2014
Prezydent RP Bronisław Komorowski zachęcał w Łódzkiem do jedzenia jabłek. - Mecz mistrzostw świata w siatkówce z Rosją można przecież obejrzeć przy szarlotce – mówił w sadzie doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa. Następnie Prezydent w towarzystwie marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia i wojewody Jolanty Chełmińskiej otworzył zrewitalizowany Park Miejski w Skierniewicach, wreszcie wziął udział w obradach Kongresu Związku Gmin Wiejskich RP, które przez dwa dni trwać będą w Ossie koło Białej Rawskiej.
 
Prezydent rozpoczął wizytę w Łódzkiem od przyjrzenia się kondycji polskich jabłek w Instytucie Ogrodnictwa. Oprowadzający głowę państwa po sadzie doświadczalnym dyrektor instytutu prof. Franciszek Adamicki, prezentował nowe odmiany jabłek i opowiadał o procesie tworzenia nowych odmian stosowanych w sadownictwie.
Prezydent podkreślał konieczność wprowadzania innowacji w produkcji jabłek. – Po nałożeniu embarga na polskie jabłka przez Rosję trzeba otwierać się na nowe rynki, również takie, które dotąd mogły się wydawać egzotyczne – mówił. - Zainteresowanie naszymi owocami wykazują m.in. kraje arabskie, ale tam oczekiwane są innego rodzaju jabłka niż u nas czy w Rosji. Niekiedy życzą sobie nawet innego koloru.
Bronisław Komorowski zachęcał również do jedzenia jabłek podkreślając, że w Polsce spożycie tego owocu na głowę mieszkańca jest niższe niż średnia w Unii Europejskiej, a rozsmakowani w tych owocach Niemcy i Holendrzy jedzą ich nawet trzy razy więcej od nas. Żartował, że zacząć można choćby od obejrzenia meczu z Rosją przy szarlotce, albo napojach jabłkowych.
Po wizycie w sadzie prezydent pojechał do Skierniewic otworzyć zrewitalizowany Park Miejski. Przy bramie wejściowej czekało na niego ponad tysiąc osób. Wszyscy przeszli odnowionymi alejkami do miejsca, gdzie Bronisław Komorowski w towarzystwie m.in. marszałka, wojewody i prezydenta Skierniewic Leszka Trębskiego posadził dąb wolności. Przy tej okazji Bronisław Komorowski nawiązał do utworzonego przed 25 laty rządu Tadeusza Mazowieckiego – pierwszego niekomunistycznego premiera po wojnie. - To wtedy nastąpiła zmiana gospodarki, wtedy nastąpiła wielka reforma samorządowa, która daje impuls rozwojowy do dnia dzisiejszego – mówił. - Nie warto dziś spierać się o rzeczy mało istotne. Warto powiedzieć sobie, że wszyscy mają zasługi z tytułu 25 lat polskiej wolności i wszyscy mają wielką odpowiedzialność za następne polskie pokolenia - dodał.
Prezydent ufundował dla skierniewickiego parku ławkę, której wygodę sam sprawdził i zachwalał.
Park miejski w Skierniewicach został odrestaurowany dzięki wsparciu z funduszy unijnych, za które marszałkowi Witoldowi Stępniowi dziękował prezydent Skierniewic. Koszt renowacji obiektu wyniósł w sumie 12,5 mln zł, a dofinansowanie prawie 10 mln zł.
Początki skierniewickiego parku sięgają XIV wieku, ale okres jego świetności przypadał na przełom XVIII i XIX wieku i do takiego stanu został doprowadzony. Przed renowacją drzewostan został przebadany przy pomocy najnowocześniejszych metod, co pozwoliło wytypować drzewa, których wycięcie było konieczne. W zamian posadzono nowe. Przebudowane zostały alejki i mostki nad płynącą w parku rzeką. Dobudowano nawet dwa nowe obiekty. W miejscu zniszczonej muszli koncertowej powstała altana parkowa, pojawiły się elementy małej architektury. Dopełnieniem jest stylowe oświetlenie, monitoring i ogrodzenie.
Na zakończenie wizyty w Łódzkiem prezydentwziął udział w otwarciu XV Kongresu Związku Gmin Wiejskich RP. Zaznaczył tam, że wieś bardzo dużo skorzystała na przemianach gospodarczych w ostatnich 25 latach i podkreślał znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich funduszy unijnych.
jg