Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich dba o płazy na wiosnę

środa, 2 kwietnia 2025

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich dba o płazy na wiosnę. W łódzkich Łagiewnikach pojawiły się specjalne płotki, które pozwalają tym pożytecznym zwierzętom w okresie godowym bezpiecznie dotrzeć do położonych w okolicy zbiorników wodnych.

Bariery herpetologiczne, bo tak fachowo nazywają się te konstrukcje stanęły w dolinie rzeki Łagiewniczanki, przy ulicy Wycieczkowej w Łodzi. To właśnie tamtędy w okresie godowym wędrują mieszkające w okolicy płazy. Zmierzają na zachód – w kierunku zbiorników wodnych, w których składają skrzek. Bariery herpetologiczne mają około 250 metrów i kierują przemieszczające się zwierzęta do przepustu pod drogą, którędy płynie rzeka Łagiewniczanka.

DSC01340.jpg

Co roku pod kołami aut ginie wiele tysięcy płazów, szczególnie wiosną. W 2024 roku pracownicy Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich naliczyli ponad 100 rozjechanych osobników, zarówno samic, jak i samców. Dlatego służby ochrony przyrody w pobliżu dróg budują dla ropuch i żab korytarze, którymi zwierzęta mogą bezpiecznie przemieszczać się wiosną.

- W tym czasie, zaraz po wybudzeniu z zimowego snu są gotowe do rozmnażania, więc masowo wędrują do zbiorników wodnych. Gody trwają kilka dni. Zwykle największe nasilenie migracji przypada na przełom marca i kwietnia – mówi Jolanta Kacprzyk z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

DSC01316_genErase.jpg

Płazy wędrujące do zbiorników na rzece Łagiewniczance to przede wszystkim przedstawiciele dwóch chronionych gatunków — ropuchy szarej Bufo bufo i żaby trawnej Rana temporaria. Oba znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Natężenie ruchu na polskich drogach oraz likwidacja siedlisk ich występowania i miejsc rozrodu sprawiają, że te pożyteczne płazy z roku na rok wymagają coraz większej ochrony.

Bariery herpetologiczne w Łagiewnikach będą funkcjonowały przez około 2 miesiące. Projekt realizowany we współpracy z Leśnictwem Miejskim ma też charakter naukowy – pozwoli monitorować życie płazów na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.