Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

OZE dla szkół, przedszkoli i mieszkańców

wtorek, 21 kwietnia 2026
Łódź stawia na fotowoltaikę przy szkołach i przedszkolach, Krzyżanów przy domach prywatnych, a Parzęczew szykuje budowę całego systemu energetycznego. Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał kolejne pieniądze unijne na wykorzystanie energii odnawialnej i termomodernizację. W sumie ponad 38 mln zł.

Łódź szykuje kolejny pakiet instalacji fotowoltaicznych dla swoich szkół, przedszkoli i żłobków. Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał miastu 1,3 mln zł z Funduszy Europejskich na odnawialne źródła energii. Dzięki tym pieniądzom instalacje zyskają

  • Przedszkole Miejskie nr 112
  • Przedszkole Miejskie nr 122
  • Przedszkole Miejskie nr 89
  • Przedszkole Miejskie nr 101
  • Przedszkole Miejskie nr 72
  • Przedszkole Miejskie nr 123
  • Przedszkole Miejskie nr 143
  • XLVII Liceum Ogólnokształcące
  • Przedszkole Miejskie nr 163
  • Szkoła Podstawowa nr 113
  • Szkoła Podstawowa nr 51
  • Żłobek nr 24
  • Żłobek nr 20

a także:

  • Dom Dziecka nr 1.
  • I Wydziale Pracy Środowiskowej
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet

Pieniądze zostały przyznane Łodzi w ramach Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego.

 

Parzęczew w ramach tego samego ŁOM-uszykuje budowę całego systemu energetycznego w gminie. Projekt jest wart 9,5 mln zł, a dofinansowanie wyniosło 8 mln zł. Na czym będzie polegać? Celem projektu jest budowa zrównoważonego systemu energetyczno-cieplnego
z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Pozwoli to na pozyskanie energii elektrycznej i cieplnej, ale też chłodu na potrzeby funkcjonowania jednostek organizacyjnych, budynków użyteczności publicznej i infrastruktury publicznej. To się oczywiście przełoży na zmniejszenie kosztów zakupu energii oraz emisji szkodliwych związków do środowiska.

Inwestycja obejmuje zaprojektowanie i budowę 23 instalacji fotowoltaicznych, 3 instalacji mikrowiatrowych, dwóch stacji transformatorowych i niezbędnej wewnętrznej instalacji elektroenergetycznej służącej do podłączenia źródeł OZE do zasilanych obiektów, a także modernizację źródeł ciepła, w tym montaż gruntowej pompy ciepła i klimatyzatorów. Ponadto wybudowanych zostanie 10 magazynów energii elektrycznej.

Projektem objęte zostały m.in.: Szkoła Podstawowa w Chociszewie, jednostki OSP, Urząd Miasta i Gminy Parzęczew, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Zdrowia, Zakład Gospodarki Komunalnej, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Parzęczewie, oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody w Chrząstowie Wielkim, Ignacewie Folwarcznym i Orłej, budynki komunalne.

466 instalacji do wykorzystania odnawialnych źródeł energii stanie gminie Krzyżanów. Lokalny samorząd pozyskał na ten cel 23 mln zł z Funduszy Europejskich dla Łódzkiego.

Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał dofinansowanie w związku z pojawieniem się wolnych środków w działaniu Odnawialne źródła energii. Wcześniej Krzyżanów znalazł się na liście rezerwowej konkursu, w którym rozdysponowanych zostało już 262 mln zł.

Projekt Krzyżanowa wyceniany jest w sumie na ponad 27 mln zł. Za te pieniądze zamontowane zostaną na budynkach prywatnych 304 panele fotowoltaiczne z magazynami energii, 25 kotłów na biomasę i 137 pomp ciepła w gminie. W ten sposób ograniczona zostanie emisji gazów cieplarnianych, a mieszkańcy zaoszczędzą na rachunkach.

Rokiciny postawiły na termomodernizację. Z dofinansowaniem 5,5 mln zł poprawiony zostanie stan budynków użyteczności publicznej w Popielawach oraz OSP w Rokicinach i Starych Chrustach wraz ze świetlicami wiejskimi. Wymieniane tam będą okna, drzwi, ocieplane przegrody zewnętrzne, a także oświetlenie na energooszczędne, modernizowane instalacje wodne i elektryczne. W efekcie zmniejszy się koszt zużycia energii oraz emisja szkodliwych gazów do atmosfery.