Możliwości „Europy dla Obywateli”

poniedziałek, 8 grudnia 2014
W Łodzi odbyło się dwudniowe spotkanie służące podsumowaniu dotychczasowych efektów realizacji projektu „Regiony Europejskie na rzecz integracji społecznej”, współfinansowanego z programu „Europa dla Obywateli”. Projekt, którego liderem jest Województwo Łódzkie, jest właśnie na półmetku.
 
W realizację dwuletniego przedsięwzięcia międzynarodowego zaangażowanych jest 25 partnerów z 12 krajów. Wśród nich są nie tylko przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej, ale również dwie jednostki z Czarnogóry. Województwo łódzkie reprezentują: Miasto Łódź, Gmina Bełchatów, Gmina Nowosolna, Gmina Rogów, Gmina i Miasto Brzeziny, Miasto Uniejów, Gmina Aleksandrów Łódzki, Regionalne Centrum Pomocy Społecznej, a także organizacje pozarządowe: Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO, Fundacja Studiów Europejskich – Instytut Europejski w Łodzi, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS oraz Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”.
Podstawowym celem projektu jest stworzenie międzyregionalnej sieci poświęconej modelom współpracy między władzami lokalnymi i regionalnymi a organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w realizacji polityki integracji społecznej. Dotychczas w ramach projektu odbyło się spotkanie organizacyjne w Łodzi oraz dwa wydarzenia merytoryczne: seminarium nt. „Rola organizacji społeczeństwa obywatelskiego w rozwoju regionalnym” - Madryt, maj 2014 oraz konferencja przedsiębiorstw społecznych „Ekonomia Społeczna wzmacniająca rozwój regionalny".
W łódzkim spotkaniu podsumowującym, w którego organizację zaangażowany był również Krajowy Punkt Kontaktowy programu „Europa dla Obywateli”, wzięli udział regionalni partnerzy projektu oraz przedstawiciele podmiotów zainteresowanych realizacją przyszłych projektów w ramach EdO, którzy mieli okazję wysłuchać wniosków z już realizowanego przedsięwzięcia. W ramach dwudniowej imprezy odbyły się prezentacje partnerów projektu, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, szkolenie z zakresu nowej edycji programu „Europa dla Obywateli” oraz warsztaty z realizacji projektów międzynarodowych.
W 2015 roku odbędą się jeszcze dwa wydarzenia w ramach projektu „Regiony Europejskie na rzecz integracji społecznej”. Najbliższym z nich będzie wizyta studyjna dot. tematu polityki młodzieżowej, która będzie miała miejsce na Malcie w lutym br. Wydarzeniem kończącym projekt będzie natomiast konferencja pt. „Rola władz regionalnych i dialogu ze społeczeństwem obywatelskim na rzecz polityki integracji społecznej w odniesieniu do przyszłości UE”, która odbędzie się w październiku w Brukseli.
W nadchodzącym roku rozpocznie się również realizacja drugiego projektu w ramach „Europy dla Obywatelu”, którego liderem jest Województwo Łódzkie. Projekt „Regiony na rzecz obywatelstwa europejskiego” uzyskał właśnie dofinansowanie Komisji Europejskiej, jako jeden z  12 projektów wyłonionych w ramach konkursu dotyczącego działania 2.: „Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie. Sieci miast”. Będzie on realizowany we współpracy z 16 regionami, miastami i organizacjami pozarządowymi z jedenastu krajów Unii Europejskiej.
abw