Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Miliony złotych na drogę przyznane. Rusza inwestycja w powiecie pajęczańskim

wtorek, 21 kwietnia 2026

Umowa podpisana, a środki przyznane, rusza kolejna, bardzo potrzebna  inwestycja drogowa w województwie łódzkim. Zarząd Województwa Łódzkiego zatwierdził dofinansowanie dla projektu realizowanego w ramach programu „Fundusze europejskie dla lepiej połączonego Łódzkiego”.

Mowa  o rozbudowie  drogi wojewódzkiej nr 486 na odcinku Szczyty – Działoszyn. Inwestycję zrealizuje Województwo Łódzkie. Jej wartość to ponad 37 mln zł, z czego ponad 34 mln zł stanowi dofinansowanie – w tym ponad 30,5 mln zł z Unii Europejskiej oraz blisko 3,6 mln zł z budżetu państwa.

zarzad_4.jpg

Modernizowany odcinek ma  prawie 5  km i znajduje się w powiecie pajęczańskim, na terenie gminy Działoszyn. Wykonawcą prac będzie firma Bitum z Częstochowy. To kolejny etap przebudowy drogi wojewódzkiej nr 486, która od lat jest systematycznie modernizowana i łączy kolejne miejscowości regionu.

szczyty_2.jpg

Inwestycja poprawi komfort pieszych  i bezpieczeństwo jazdy; zarówno kierowców, jak  i  rowerzystów. Droga zostanie dostosowana do większego ruchu, w tym także dla pojazdów ciężarowych o nacisku osi do 11,5 tony, co ma znaczenie dla lokalnej gospodarki i transportu.

 zarzadv3.jpg

Zakres prac obejmuje m.in. rozbudowę drogi wojewódzkiej na odcinku 4,9 km, przebudowę i rozbudowę skrzyżowań z drogami gminnymi, budowę nowych połączeń z planowanymi drogami gminnymi, rozbiórkę i budowę chodników oraz zjazdów, budowę ścieżki pieszo-rowerowej o długości ok. 2,3 km, przebudowę jezdni pomocniczej do obsługi przyległych działek, przebudowę zatok autobusowych, rozbiórkę i budowę systemu odwodnienia. 

Wykonawca będzie miał 14 dni na przejęcie placu budowy, a całość inwestycji ma potrwać 28 miesięcy. Zakończenie prac planowane jest na 2028 rok.

Równolegle przygotowywane są kolejne odcinki na tej trasie. Jeszcze w tym roku ma zostać wyłoniony wykonawca odcinka Szczyty – Krzeczów (5,9 km) w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Przetarg już trwa, a zakończenie tej inwestycji planowane jest w 2030 rok.

Dzięki tym działaniom droga wojewódzka nr 486 między Wieluniem a Działoszynem stopniowo zmienia się w nowoczesny i bezpieczny ciąg komunikacyjny. W ostatnich latach oddano już do użytku odcinek Ruda – Krzeczów, a obecnie prowadzone są także prace przy remoncie mostu w Krzeczowie na Warcie.

 

 

Agnieszka Lubiatowska, foto: Marcin Romanik, arch. ZDW