Łódzkie dla młodych. Nasz program płatnych praktyk był strzałem w dziesiątkę
wtorek, 15 lipca 2025Aż 178 studentów zgłosiło się na płatne staże w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Pierwszy etap rekrutacji przeszło 98 osób. Przygotowaliśmy 30 miejsc.
Zainteresowanie programem „Łódzkie dla młodych. Program płatnych praktyk”, oferującym studentom miejsca do podjęcia pierwszej, płatnej pracy, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Departamenty, które cieszyły się największą popularnością wśród chętnych na praktyki? Departament Cyfryzacji i Społeczeństwa Informacyjnego - 24 zgłoszenia, Departament Kultury - 20 zgłoszeń, Departament Kadr i Majątku, Departament Promocji oraz Departament Polityki Regionalnej i Współpracy Zagranicznej – po 16 zgłoszeń.
Ci, którzy przeszli przez pierwsze sito selekcji, czyli ocenę formalną złożonych aplikacji, zostaną mailowo zaproszeni do kolejnego etapu. Będzie to rozmowa on-line z komisją rekrutacyjną. Podczas niej trzeba będzie się przedstawić, przygotowując krótką autoprezentację, która przybliży komisji motywację do udziału w programie. Prezentacja nie może być dłuższa niż 5 minut i musi mieć formę ustną.
Ostateczną decyzję o wyborze kandydatów podejmie Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego lub osoba do tego upoważniona. Osoby zakwalifikowane do programu zostaną zatrudnione w Urzędzie Marszałkowskim na okres 1 miesiąca. Termin rozpoczęcia pracy będzie ustalany indywidualnie.
- Chcemy, aby województwo łódzkie było miejscem skrojonym na potrzeby młodych mieszkańców. Otwartym, atrakcyjnym. Gdy zastanawiałam się jak zrealizować takie założenie pomyślałam, że powinniśmy przede wszystkim zacząć od siebie. I pokazać na naszym przykładzie, że warto tu zostać po studiach. Tu, w województwie łódzkim. I tak powstały założenia do projektu: „Łódzkie dla młodych. Program płatnych praktyk” w Urzędzie Marszałkowskim. Choć ja wolę myśleć o nim po prostu: pierwsza praca - mówi marszałek Joanna Skrzydlewska.
Przypomnijmy, że program bezpłatnych praktyk w urzędzie to propozycja dla studentów studiów stacjonarnych, czyli dziennych, do 26. roku życia. Mogły z niego skorzystać osoby uczące się w uczelniach publicznych lub prywatnych z terenu województwa łódzkiego. Trzeba było mieć zaliczony pierwszy semestr studiów. Co zaoferowaliśmy? Umowę o pracę na miesiąc – na cały etat, czyli 8 godzin dziennie, ale można też zadeklarować i podpisać umowę o pracę w wymiarze 7 lub 6 godzin dziennie. Kandydaci mogli wskazać 3 interesujące ich komórki organizacyjne w naszym urzędzie, do których aplikują.
aa