Jak rozwiązać problemy dostępu do oddziałów urologicznych

piątek, 25 marca 2016
Nowotwory układu moczowego i męskich narządów płciowych, zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów stanowią 25,1 % wszystkich nowotworów leczonych w Polsce.
Poprawa stanu leczenia chorób urologicznych oraz troska o dobro pacjenta w tej dziedzinie były tematem konferencji prasowej, w której brali udział: Dariusz Klimczak wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Prof. dr hab. n. med. Marek Sosnowski konsultant krajowy w dziedzinie urologii, Prof. dr hab. n. med. Waldemar Różański konsultant wojewódzki w dziedzinie urologii oraz Anna Leder rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Konferencja poprzedziła spotkanie z dyrektorami oraz ordynatorami szpitali, w których funkcjonują oddziały urologiczne na terenie województwa łódzkiego.
- W naszym województwie mamy deficyt lekarzy specjalistów w dziedzinie urologii, małą liczbę łóżek na oddziałach urologicznych i niskie kontrakty na leczenie z tym związane. Mamy też świadomość, że na obrzeżach województwa dostęp pacjentów do leczenia chorób urologicznych jest utrudniony. Dlatego spotykamy się dzisiaj w gronie specjalistów, aby przedyskutować obecną sytuację i poprawić ten stan – powiedział Dariusz Klimczak wicemarszałek WŁ. – Dla mnie najważniejszą sprawą jest szybkie doposażenie oddziałów w nowoczesny sprzęt, aby lepiej wykorzystać potencjał specjalistów, którzy zajmują się leczeniem chorób urologicznych – dodał wicemarszałek.
- Chciałbym podziękować za spotkanie, bo po raz pierwszy w kraju będziemy mówić na temat stanu urologii regionalnej i jest to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego WŁ. Problemem, nad którym powinniśmy się zastanowić jest dostępność do oddziałów szpitalnych i sposób alokacji środków przeznaczonych na leczenie chorób urologicznych –  powiedział Marek Sosnowski, konsultant krajowy w dziedzinie urologii.
Według Waldemara Różańskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie urologii, problemem w naszym regionie jest zaniżona wycena procedur urologicznych, co skutkuje stratą finansową dla szpitali,  redukowaniem liczby łóżek w szpitalnych oddziałach urologii oraz łączenie ich z innymi oddziałami. Wyraźny jest też brak oddziałów urologicznych w powiatach północnych województwa łódzkiego, zwłaszcza w Kutnie. Wskazał też na konieczność zwiększenia liczby łóżek, kontraktu oraz zatrudnienia dodatkowych specjalistów urologów w SP ZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Łodzi, Tomaszowskim Centrum Zdrowia oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu.
GS