Abyśmy byli zdrowi

wtorek, 28 maja 2024

Lokalne samorządy zaczęły realizować projekty, na które Urząd Marszałkowski przyznał dotacje w konkursach zebranych pod wspólnym hasłem „Zdrowe Łódzkie na plus”.

To motto zadań pozwalających promować zdrowie i zdrowy styl życia, między innymi ruch na świeżym powietrzu, czy właściwe odżywianie. Głównym punktem zebranych pod tym hasłem konkursów jest wsparcie dla lokalnych samorządów na realizację pomysłów, które mają pobudzić mieszkańców do aktywności oraz kształtować postawy prozdrowotne.

- Zdrowe Łódzkie wymyśliliśmy tak, aby inspirować wspieranie sportu i rekreacji oraz żeby pomagać w zdobywaniu wiedzy o tym, jak ważne jest właściwe odżywienie czy badania profilaktyczne. To dwa ważne aspekty zdrowego stylu życia - mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Na realizację takich projektów Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył ze swojego budżetu 1,1 miliona złotych. Pieniądze można było otrzymać nawet na sześć różnych działań. Jakich? „Konkurs na zdrowy posiłek” ma promować zdrowe odżywianie. „Ruszaj się dla zdrowia” ma zaangażować do aktywności fizycznej, na przykład spacerów z kijkami nordic walking, i pokazać jej pozytywne aspekty. „Edukacja w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej” pomoże z kolei zdobyć umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Można też było uzyskać wsparcie na działania kształtujące postawy prozdrowotne wśród dzieci, kobiet i mężczyzn.

Dotacje otrzymało 31 samorządów na 63 projekty. W Łęczycy zaplanowane zostały warsztaty dietetyczne dla uczniów w tutejszej Szkole Podstawowej nr 3. W gminie Zapolice (powiat zduńskowolski) 1 czerwca będzie można wziąć udział w marszu nordic walking, a 3 czerwca odbędą się warsztaty z dietetykiem w Szkole Podstawowej w Zapolicach. Zajęcia nordic walking zaplanowały też władze powiatu brzezińskiego. Rozpoczynają się 1 czerwca. Podobny kurs przy wsparciu samorządu województwa przeprowadzi powiat bełchatowski. Pierwsze lekcje 2 czerwca, a 19 października będzie można wystartować w otwartych Mistrzostwach Nordic Walking o Puchar Starosty. Gmina Kobiele Wielkie (powiat radomszczański) zaplanowała konkurs na zdrowy posiłek z udziałem kół gospodyń wiejskich oraz przedstawianie promujące zdrowy styl życia, które przygotują uczniowie. Będą to atrakcje rodzinnego festynu, który odbędzie się 16 czerwca w Gminnym Kompleksie Boisk Sportowych w Kobielach Wielkich. W gminie Krzyżanów (powiat kutnowski) 5 czerwca odbędzie się spotkanie z dietetykiem, a 7 czerwca uczniowie pojadą na basen.

Pod hasłem „Zdrowe Łódzkie na plus” realizowane będą też warsztaty dla osób po 60. roku życia: „Utrzymaj równowagę 60+”, czyli zajęcia ruchowe i „Zdrowe odżywianie 60+”, czyli indywidualne porady dietetyczne. Z kolei dla młodzieży przeznaczony był konkurs plastyczny „Warto jest żyć bo…”.