Sezon turystyczny czas zacząć

wtorek, 25 marca 2014
- Mamy już wiosnę i nadszedł czas na rozpoczęcie sezonu turystycznego w Łódzkiem. W tym roku przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji. Mamy do dyspozycji zupełną nowość, to znaczy 35 ścieżek questingowych na terenie województwa łódzkiego. Proponujemy też zwiedzanie regionu krocząc śladami pisarzy, rowerowe wyprawy ponad setką różnorodnych szklaków, a także wycieczki po naszych parkach krajobrazowych – zaprasza Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Lokalne Grupy Działania z województwa („BUD-UJ RAZEM”, „Dolina rzeki Grabi” oraz Fundacja Rozwoju Gmin „PRYM”) połączyły siły we wspólnym projekcie „Questing umożliwi innowacyjne zwiedzanie” finansowanym ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
- Dzięki projektowi powstało 35 ścieżek questingowych na terenie województwa. To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które pomogło nam odkryć bogactwo lokalnego dziedzictwa, a turystom pozwala połączyć poznawanie województwa z dobrą zabawą – opowiada Anna Doliwa, prezes Lokalnej Grupy Działania „Dolina Rzeki Grabi”.
Wytyczone trasy pokazują mniej znane walory ziemi łódzkiej: przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Przykłady? W okolicach Budziszewic „Leśne przygody” prowadzą przez ostępy pełne wiekowych drzew, gdzie poznamy liczne gatunki flory i fauny.  W  Chociszewie udajemy się na wycieczkę wzdłuż Bzury – czystej rzeczki. A w Zelowie idąc „Śladami Braci Czeskich” zobaczymy zwyczaje, tradycje i religię społeczności czeskich kolonistów, którzy w początkach XIX w. osiedlili się w miasteczku, gdzie ich potomków można spotkać do dziś.
Ulotki do wszystkich 35 ścieżek z województwa łódzkiego znaleźć można w terenie, u opiekunów poszczególnych questów. Ale można również ściągnąć je z Internetu i samodzielnie wydrukować. W tym celu wystarczy wejść na stronę quiz.questing.pl.
Łódzkie questy są też dostępne na specjalnie przygotowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Dzięki tej innowacji questować można z użyciem smartfona. 
Questy mają formę edukacyjnej zabawy. Dlatego doskonale nadają się do edukacji i turystyki najmłodszych. I dlatego warto z nich korzystać w praktyce szkolnej.
Wiele atrakcji oferują też Parki Krajobrazowe Województwa Łódzkiego.
- Już teraz zapraszam do naszych parków, gdzie podziwiać można budzącą się do życia przyrodę. Tylko teraz zobaczyć można całe połacie przepięknych kwiecistych dywanów, które uwiły zawilce. W tym sezonie przygotowaliśmy wiele atrakcji, rajdy rowerowe, piesze. Przyroda w Łódzkiem jest wyjątkowo piękna, warto na jej łonie spędzić choć kilka chwil – mówi Hieronim Andrzejewski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Polecamy też odkrywanie regionu, w którym pomogą publikacje wydane przez Urząd Marszałkowski. Folder „Znani i nieznani literaci regionu łódzkiego” łączy turystykę i literaturę. Warto poznać walory województwa łódzkiego krocząc śladami pisarzy, którzy je odwiedzali i opisywali. Nasz region leży w trójkącie trzech stolic Polski między Gnieznem, Krakowem a Warszawą. Wiodły więc przez ziemię łódzką szlaki podróży wielu pisarzy, poetów i literatów. Nic dziwnego, że znajome klimaty często pojawiają się na stronach książek, zaś wiele miejscowości na zawsze utrwaliło się w powieściach, nowelach i wierszach. Już Mickiewicz akcję ballady „Golono-strzyżono” umieścił pod Zgierzem, a jej bohater, uparty mąż, w finale utworu „puścił się aż do Zgierza i tam przystał za żołnierza.” W „Potopie” Kmicic z Kiemliczami wędruje z Łowicza przez Piątek i Sobotę do Częstochowy, a na dworcu w Skierniewicach Bolesław Prus umieścił dramatyczną scenę między Wokulskim, Izabelą Łęcką i Starskim w „Lalce”. Piękno okolic Łęczycy odnajdziemy zaś w wierszach Marii Konopnickiej. Jeśli do tego dodamy „Ziemię obiecaną” i „Chłopów” Władysława Reymonta, czy jakże łódzką twórczość Juliana Tuwima  - zyskamy pewność, że niewiele jest innych regionów Polski, które znalazły tak żywe odzwierciedlenie w polskiej literaturze.
- Zachęcamy też wszystkich do uprawiania turystyki aktywnej, która konsekwentnie rozwijana jest przez samorządy i organizacje społeczne województwa łódzkiego. W naszym regionie funkcjonuje ponad sto szlaków rowerowych. Dzięki dobremu  oznakowaniu bezpiecznie dojedziemy nimi do najpiękniejszych i najciekawszych zakątków naszego regionu. Polecamy naszą najnowszą publikację „Szlakiem unijnych projektów”, w której znajdują się dodatkowo informacje o inwestycjach realizowanych dzięki wsparciu unijnemu – mówi marszałek Witold Stępień.
(bs)