Propagują modę na życie bez uzależnień

czwartek, 13 czerwca 2013
Propagują modę na życie bez uzależnień Od 9 do 14 lipca Łódź będzie stolicą dla kilku tysięcy młodych ludzi, którzy wybrali życie bez uzależnień. W Atlas Arenie oraz kilku innych punktach miasta odbywać się bowiem będzie „VIII Przystanek PaT”.


PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”: co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień? „Przystanek PaT” to natomiast coroczne, ogólnopolskie spotkanie społeczności PaT z całego kraju promującej modę na życie wolne od uzależnień. Przez kilka dni będą odbywać się bezpłatne warsztaty artystyczne prowadzone przez zawodowych instruktorów. Będzie można wziąć udział m.in. w zajęciach teatralnych, kuglarskich, wokalnych, tanecznych, literackich, recytatorskich, dziennikarskich, radiowych, etnograficznych, charakteryzatorskich i technicznych. W programie przewidziane są również warsztaty profilaktyczne, rozmowy filozoficzne, koncerty oraz spektakle w wykonaniu grup teatralnych z całej Polski.

- Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka, pokazują, że można żyć i bawić się bez używek – mówił podczas konferencji prasowej prezentującej założenia oraz atrakcje tego wydarzenia inspektor Grzegorz Jach, autor programu z Komendy Głównej Policji. - Wystarczy włączyć zielone światło młodym, zdolnym i kreatywnym, których w Polsce nie brakuje. To oni są w programie PaT mentorami, instruktorami i liderami działań, za którymi idą setki rówieśników.  Piszą i robią własne spektakle, filmy, happeningi, radio, telewizję i to wszystko razem nasycone autentycznością, pozytywną energią, a co ważne osobowym przykładem, że można to robić bez używek. W wielu przypadkach młodzi potrafili bardziej skutecznie dotrzeć do swoich rówieśników niż dorośli.

Policja zamierza w ten sposób przeprowadzić swojego rodzaju rewolucję. Jak mówi Grzegorz Jach „rewolucję, która będzie akceptowana przez młodzież”. Ma ona polegać na wizerunkowej zmianie policji. Funkcjonariuszom zależy na stworzeniu takiego zaufania względem nich jak w Wielkiej Brytanii, gdzie młodzi ludzie nie boją się podejść do policjanta, gdy mają problem. – Nie chcemy kojarzyć się tylko z sytuacjami negatywnymi, gdy przychodzimy ich zatrzymać po popełnionym przestępstwie. Chcemy być dla nich przewodnikami – kontynuuje Jach. – PaT to program zaproszeń a nie wykluczeń. Pragniemy, by młodzież przeszła przez okres buntu bez popełniania przestępstw.

Skalę problemu, który dotyka polską młodzież, obrazują statystyki. Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi inspektor Dariusz Banachowicz powiedział, że tylko przez pięć miesięcy tego roku policjanci w naszym województwie odnotowali 2200 przestępstw narkotykowych i ponad 1200 popełnionych przez nieletnich. Ponadto 14,5 tys. ludzi do lat 19 w Polsce leczy się z uzależnienia od narkotyków i alkoholu.

W akcję włączyły się władze miasta, województwa oraz Politechnika Łódzka. Urząd Marszałkowski wsparł przedsięwzięcie finansowo, a marszałek Witold Stępień opowiedział o Wojewódzkim Konkursie pn. „Mamy teatr w sobie” na scenariusz przedstawienia teatralnego z zakresu profilaktyki uzależnień, które będzie częścią „Przystanku”. - Treść scenariusza przygotowanego przez młodzież musi być związana z problematyką uzależnień, przemocą domową lub rówieśniczą oraz promocją zdrowego stylu życia. Możliwe jest wskazanie sposobów wychodzenia z trudnych i kryzysowych sytuacji życiowych, zastępowanie zachowań ryzykownych pasją lub rozwijaniem zainteresowań.

Szczegółowe informacje oraz program imprez podczas PaT dostępny jest na stronie www.pat.policja.gov.pl.
(al)