Łodzianie o klastrach w Brukseli

czwartek, 10 października 2013
Łodzianie o klastrach w Brukseli

Podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast „Open Days”, który zakończył się w Brukseli, w Domu Łódzkim odbyło się seminarium poświęcone tworzeniu i funkcjonowaniu klastrów. - To doskonały sposób na rozwój dla całego regionu - podkreślał marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

 

„Open Days” to coroczne wydarzenie organizowane od 11 lat przez Komitet Regionów działający w strukturach Unii Europejskiej, poświęcone polityce regionalnej i miejskiej. Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem „Europejskie regiony i miasta startują w kierunku Europy”. Od poniedziałku organizowane były spotkania międzynarodowe, sesje, warsztaty. Wiele wydarzeń koordynowało Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego w Brukseli.
Podczas seminarium na temat klastrów, będącego jednym z ważniejszych punktów programu, marszałek Stępień mówił: - Analizujemy możliwości korzystania z funduszy unijnych w nowej perspektywie i przykładamy ogromną wagę do tych tematów, które będą kluczowe w nadchodzących latach. Jednym z nich są właśnie klastry. Zachęcanie przedsiębiorców do szukania wspólnych pomysłów, do współpracy, wymiany poglądów, zwiększania zatrudnienia i produkcji to wyzwanie i jednocześnie zadanie, które będzie priorytetem w nowym okresie finansowania.
Władze województwa łódzkiego w nadchodzących latach będą zachęcać przedsiębiorców i środowiska naukowe do tworzenia klastrów.
- Klastry to patent niemiecki, który od kilkudziesięciu lat doskonale się sprawdza - dodaje Witold Stępień. - Jednym z czynników, dzięki którym gospodarka niemiecka się rozwija, było właśnie łączenie firm w klastry. To propozycja nie tylko dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale również dla wielkich, które mogą w tej formule współpracować nad dużymi projektami albo rozwijać powiązania kooperacyjne z małymi i średnimi partnerami.
Zdaniem marszałka, w tworzenie klastrów powinno aktywnie włączać się środowisko naukowe, dzięki któremu znacznie efektywniejszy będzie transfer technologii z nauki do biznesu.
O tym, jak może wyglądać współpraca uczelni z biznesem mówił podczas seminarium prorektor ds. rozwoju Politechniki Łódzkiej prof. Piotr Szczepaniak - przewodniczący ICT Polska Centralna Klaster, który skupia 19 podmiotów zainteresowanych rozwojem technologii i technik informacyjnych oraz komunikacyjnych. - Wspólnym zainteresowaniem i motywacją klastra było promowanie regionu łódzkiego, jako dobrego miejsca dla branży informatyczno-telekomunikacyjnej. W okresie rocznej działalności wypracowaliśmy mechanizm współpracy kilkunastu przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu, a nasze doświadczenia są już takie, że możemy się nimi dzielić z uczestnikami tego spotkania - powiedział prof. Szczepaniak.
Zdaniem prorektora PŁ, jedną z kluczowych spraw dla rozwoju gospodarczego danego regionu jest pokazanie potencjału, jaki mają funkcjonujące tam firmy. Dlatego kierowany przez niego klaster zwraca na to ogromną uwagę.
W organizacji debaty „Europejskie wyzwania - lokalne rozwiązania: Klastry jako motory rozwoju Inteligentnej Specjalizacji” oprócz Łódzkiego uczestniczyły również: miasto Łódź, województwo lubuskie, gminy Maastricht i region miejski Arnhem-Nijmegen z Holandii oraz duńska gmina Vejle.
(PAP/jg)