Folklor ludowy szyty na miarę

poniedziałek, 22 lipca 2019

W niedzielę (21 lipca) Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach po raz kolejny stał się miejscem inscenizacji tradycyjnych zwyczajów żniwnych, które kultywowane są przez młode pokolenie mieszkańców Ziemi Łowickiej. W tym roku ten historyczny festyn, Muzeum Regionalne w Łowiczu zorganizowało pod hasłem "Folklor ludowy szyty na miarę". Patronat nad imprezą objął marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, którego reprezentował członek zarządu WŁ Andrzej Górczyński. Obecna też była radna sejmiku WŁ Dorota Więckowska. Specjalnym gościem wydarzenia był wicepremier Rządu RP oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W godzinach wieczornych w skansenie gościł też wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Festyn w skansenie rozpoczęła uroczysta msza, której ludowy charakter podkreślała liczna grupa mieszkańców w tradycyjnych, łowickich strojach. Kolejnym punktem programu była wspomniana inscenizacja zwyczajów żniwnych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość obejrzenia dawnych sposobów koszenia kosą i sierpem oraz młócenia cepem. Swoich sił mógł popróbować każdy, a poprawne używanie dawnych narzędzi spotykało się z fachowymi komentarzami okolicznych gospodarzy, którzy pamiętali jeszcze umiejętności nabyte od swoich przodków.

Festyn był też okazją do wręczenia nagród tzw. „Łowickiej Róży”. Laureatką przyznawanego przez powiat łowicki wyróżnienia została poetka Joanna Bolimowska. Różę wręczono także animatorce łowickiego folkloru Mariannie Siewierskiej. Na festiwalowej scenie „Pod Strzechą” wicepremier Jarosław Gowin gratulował i dziękował organizatorom i mieszkańcom powiatu za pieczołowite kultywowanie tradycji ludowych regionu. Zwracając się do uczestników festynu, Andrzej Górczyński przypomniał o ludowych korzeniach wielu mieszkańców miast, którzy jeszcze pamiętają babcine przysmaki z dzieciństwa i atmosferę życia na wsi. Po oficjalnej części można było posłuchać prezentacji kapel ludowych regionu łowickiego, sieradzkiego i opoczyńskiego. Na gości czekały też z wiejskimi pysznościami stoiska koła gospodyń wiejskich z powiatu łowickiego. Na pamiątkę, Panie-gospodynie otrzymały od Andrzeja Górczyńskiego „Przepiśnik” czyli wydany przez Urząd Marszałkowski zbiór przepisów na tradycyjne potrawy z naszego regionu z możliwością uzupełniania go własnymi pomysłami na kulinaria.

Podsumowaniem festynu był występ grupy Trebunie Tutki.

GS