70-lecie Wytwórni Filmów Oświatowych

sobota, 14 grudnia 2019

Złote, Srebrne i Brązowe medale Gloria Artis otrzymali dzisiaj (14 grudnia) twórcy związani z Wytwórnią Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi. Medale artystom wręczali wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz członek zarządu województwa łódzkiego Andrzej Górczyński.

Okazją do uhonorowania wybitnych ludzi filmu była Gala z okazji 70-lecia WFO w Pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi, w której wzięło udział kilkuset byłych i obecnych pracowników łódzkiej „Oświatówki”. Uroczystość uświetniła jubileuszowa wystawa oraz koncert muzyki filmowej i specjalne video pokazy archiwalnych produkcji Wytwórni.

Złote Medale Zasłużonych Kulturze Gloria Artis otrzymali: Jacek Bławut, Jerzy Wojciech Fiwek i Stanisław Śliskowski.

Srebrne Medale otrzymali: Jerzy Bezkowski, Lechosław Czołnowski, Andrzej Czulda, Henryk Dederko, Roman Dębski, Elżbieta Drecka – Wojtyczka, Jan Freda, Bogumiła Kłopotowska i Wojciech Maciejewski.

Brązowy Medal otrzymał Jacek Szmidt.

Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi to jedna z najstarszych, działających nieprzerwanie instytucji filmowych w Polsce. Pod obecną nazwą istnieje od grudnia 1949 roku. Dorobek Wytwórni to blisko 4500 filmów, zrealizowanych przez kilka pokoleń polskich twórców. Wiele tytułów zaliczanych jest dziś do klasyki filmu polskiego. Obrazy wyprodukowane w Wytwórni zdobyły ponad 1200 nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych.

W „Oświatówce” rozpoczynali swoją karierę i często podejmowali dłuższą współpracę, wybitni twórcy polskiego filmu m.in.: Wojciech Jerzy Has, Janusz Nasfeter, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Ptak, Jerzy Zieliński, Juliusz Machulski, Jacek Bławut, Marek Koterski i Maciej Drygas (laureat Europejskiej Nagrody Filmowej FELIX za film „Usłyszcie mój krzyk” – wyprodukowany w WFO). Muzykę do powstających w Wytwórni filmów komponowali m.in.: Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar i Jan A.P. Kaczmarek.

Wystawa 70-lecie WFO dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Łódzkiego. Partnerem jest Muzeum Miasta Łodzi, a patroni medialni, to TVP3, Radio Łódź i Kino Polska.

GS (źródło – WFO)