Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Ponad 100 przedsiębiorców z Łodzi wzięło udział w konferencji „Łódzkie inspiruje biznes”, czyli spotkaniu konsultacyjnym na temat wsparcia, jakie prowadzący działalność mogą otrzymać ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Cykl „Łódzkie inspiruje biznes” to spotkania, które UMWŁ organizuje w całym regionie z myślą o tych, którzy chcą założyć lub rozwinąć swój biznes. To okazja do rozmów z ekspertami, ale i do wymiany doświadczeń między samymi przedsiębiorcami.

inspiruje_3.jpg

Tym razem takie konsultacje odbyły się w Łodzi, w Muzeum Pałacu Herbsta. Z uczestnikami konferencji spotkali się marszałek Joanna Skrzydlewska i wicemarszałek Piotr Wojtysiak. Byli także przedstawiciele m.in. Departamentu Przedsiębiorczości i Sprawiedliwej Transformacji UMWŁ, Centrum Obsługi Przedsiębiorcy, Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu czy Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ – Łódzkiego Instytutu Technologicznego. Wszystko po to, aby uczestnicy w jednym miejscu otrzymali kompleksową informację o dotacjach, pożyczkach i innych formach zewnętrznego wsparcia dla ich działalności.

inspiruje.jpg

 - Jako Urząd Marszałkowski i Samorząd Województwa Łódzkiego jesteśmy po to, aby Państwa wspierać i pokazywać możliwości,  które są dla Was dedykowane – podkreśliła marszałek Joanna Skrzydlewska. - Jak wiemy, w biznesie czas odgrywa ogromną rolę, więc zależy nam, abyście w odpowiednim czasie pozyskali informację,  która później da szansę na wspaniały rozwój własnych przedsiębiorstw. 

inspiruje_1.jpg

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać ekspertów i kompleksowo zapoznać się z możliwościami pozyskania m.in. dotacji z funduszy unijnych, jakimi dysponuje województwo łódzkie. Była mowa również o udziału w targach krajowych i zagranicznych, które są bardzo skuteczną formą promocji dla każdego przedsiębiorcy. Wicemarszałek Piotr Wojtysiak zachęcał prowadzących biznes do korzystania z pomocy Departamentu Przedsiębiorczości UMWŁ. - Tam znajdziecie osoby, które przeprowadzą Was przez często trudny proces pozyskiwania informacji, bo aplikowanie po środki zewnętrzne też wymaga dużej wiedzy – podkreślił.  – Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

inspiruje_2.jpg

Pod koniec lipca na takie same konsultacje będą mogli liczyć przedsiębiorcy z powiatu piotrkowskiego, bo „Łódzkie inspiruje biznes” odbędzie się w Czarnocinie.

kw

fot. M. Tuliński

30 przedsiębiorców ze specjalistycznych branż działających na terenie Łódzkiego i przedstawicieli uczelni wyższych oraz instytucji otoczenia biznesu tworzy Radę Gospodarczą Województwa Łódzkiego. Nowe gremium będzie doradzać zarządowi województwa w rozwoju przedsiębiorczości.

Rada Gospodarcza Województwa Łódzkiego  będzie służyć swoim praktycznym doświadczeniem w biznesie, a w przypadku uczelni – swoją wiedzą i badaniami. Celem współpracy jest wypracowanie wizji i strategicznych kierunków rozwoju województwa łódzkiego. W poniedziałek, 7 lipca, członkowie rady spotkali się po raz pierwszy. W wyjątkowych wnętrzach Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi z rąk Joanny Skrzydlewskiej, marszałek województwa i wicemarszałka Piotra Wojtysiaka, odebrali powołania i gratulacje.

rada_2.jpg

- Dziękujemy, że będziemy mogli korzystać z Państwa wiedzy i doświadczenia. To jest dla nas bardzo ważne i istotne, bo wiemy, że nic nie może się dziać bez Was – podkreśliła marszałek Joanna Skrzydlewska, podkreślając, jak bardzo zarząd województwa liczy na współpracę z nowym gremium. - Chcemy wypracowywać rozwiązania, które będą nam służyć, dzięki którym będziemy razem wspólnie stworzyć silny, odporny, konkurencyjny region. Region, w którym będzie chciało się inwestować, żyć, mieszkać, pracować.

rada_1.jpg

W radzie zasiadają przedstawiciele specjalistycznych branż m.in. rolnictwa i przetwórstwa, włókiennictwa i przemysłu mody, inteligentnego budownictwa, mobilności i logistyki przyszłości oraz farmacji. Wszystkie mają na koncie sukcesy oraz doświadczenie na rynku, a jednocześnie stawiają na innowacyjność. Są też przedstawiciele uczelni wyższych: Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także instytucji otoczenia biznesu, czyli m.in. Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Business Centre Łódź czy Bełchatowsko-Kleszczowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Podczas pierwszego posiedzenia rada wybrała ze swojego grona przewodniczącego i zastępców. Zostali nimi Ferdynand Gacki, dyrektor innowacji i rozwoju w Ceramice Paradyż, Tomasz Sadzyński, prezes ŁSSE oraz prof. dr hab. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

Jak zapewnia nowy przewodniczący, rada będzie mocnym wsparciem dla władz województwa w trudnym czasie wyzwań dla rozwoju gospodarki.

 rada.jpg

- Rada gospodarcza WŁ jest ciałem opiniotwórczym przede wszystkim dla zarządu i urzędu marszałkowskiego. Przed nami bardzo dużo pracy, szczególnie w związku z transformacją energetyczną, ale też dostosowaniem warunków gospodarczych i prowadzenia działalności jeżeli chodzi o pakiet klimatyczny czy zielony ład.

kw

fot. M. Tuliński

Będzie okazja nauczyć się tworzenia ludowych wycinanek i kwiatów z bibuły, wziąć udział w wykopaliskach, czy zrobić odbitkę archeologicznego artefaktu przy pomocy słońca. A przy okazji poznać kulturę ludową, tradycje, tajniki pracy archeologa. Zapraszamy na wakacyjną akcję Muzeum na leżakach.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi wychodzi w letnie wtorki na Plac Wolności, tuż przed gmach placówki. Muzeum na leżakach to cykl wyjątkowych, ciekawych spotkań pod chmurką z kulturą i historią. Będą czekać wygodne leżaki, muzealne książki i mnóstwo kreatywnej zabawy dla dzieci. Pracownicy muzeum przygotowali animacje inspirowane etnografią i archeologią. Wstęp bezpłatny, nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść na Plac Wolności w Łodzi.

003_1.jpg

Pierwsze spotkanie już we wtorek, 8 lipca. Będzie to dzień etnograficzny. W programie odkrywanie piękna ludowej sztuki. Będzie można spróbować swoich sił w tradycyjnych wycinankach, tworzeniu kwiatów z bibuły i poznać dawne drewniane zabawki, które bawiły pokolenia. Tematem wiodącym będzie etnografia regionu łowickiego.

002_2.jpg

We wtorek, 22 lipca zapraszamy na dzień archeologiczny. Pracownicy muzeum opowiedzą, kim jest archeolog i jak wygląda jego praca. Na gości Muzeum na leżakach czekać będą też mini-wykopaliska i zabawy pełne odkryć z dawnych wieków.

Wtorek, 5 sierpnia to dzień archeologii i cyjanotypii, czyli techniki fotograficznej wykorzystującej światłoczułość soli żelaza do tworzenia obrazów w charakterystycznym niebieskim kolorze, znanym jako błękit pruski. Będzie można miedzy innymi wykonać własną niebieską odbitkę z pomocą kopii archeologicznych artefaktów i słońca.

W Muzeum na leżakach spotkamy się także we wtorek, 19 sierpnia. Będzie to dzień etnograficzny. Przekonamy się. że etnografia to nie tylko dawna wieś. Tym razem zaprosimy w podróż na kontynent azjatycki. Goście poznają jego kulturę, tradycję i zaskakującą różnorodność.

004.jpg

aa/fot. mr

No i jest! Budowa w Ciężkowicach (powiat radomszczański) na drodze wojewódzkiej nr 784 została zakończona. To kolejny, kompleksowo rozbudowany odcinek tej drogi w ostatnich latach.

Roboty objęły odcinek niecałego kilometra na ternie z zabudową jednorodzinną. Droga była tutaj mocno sfatygowana, z uszkodzoną nawierzchnią, co znacznie obniżało komfort jazdy i bezpieczeństwo. Oprócz wymiany konstrukcji jezdni wybudowano też nowy przepust pod koroną drogi.

DSC00667.jpeg

Dla niechronionych uczestników ruchu przygotowano prawe 1,7 km chodnika, którego tu wcześniej nie było. Piesi mają także do dyspozycji sześć dobrze widocznych przejść.

A jeśli już o widoczności mowa, to warto też wspomnieć, że powstało w ciągu drogi 51 nowych punktów oświetleniowych.

DSC00679.jpeg

Aby upłynnić ruch wybudowano też dwie zatoki autobusowe. Powstał prawie kilometr nowej kanalizacji deszczowej i 60 nowych zjazdów.

Drogowców czekają teraz odbiory robót i procedury związane z wdrożeniem nowej organizacji ruchu.

Roboty rozpoczęły się w sierpniu 2024 roku i zakończyły się kilka miesięcy przed czasem (umowny koniec inwestycji to początek października tego roku).
A inwestycja powstała dzięki środkom unijnym z FEŁ 2021-2027.
Aktualna wartość projektu ogółem: 18 676 538,18 zł,
dofinansowanie z EFRR: 15 068 827,38 zł.

Przypomnijmy, że dwa lata temu zakończono także rozbudowę odcinka drogi nr 784: Stanisławice – Pławno, którą również przeprowadzono przy wsparciu środków unijnych.

mn
zdjęcia: Marcin Romanik