Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Kalendarz Zarządu: środa, 23 kwietnia 2014

czwartek, 24 kwietnia 2014

23.04.2014

Witold Stępień - Marszałek

marszalek

Godzina

 Opis wydarzenia

10:00 Oficjalne otwarcie nowej akcji turystycznej 35 tras questingowych w Dolinie Koni; Gospodarstwo Agroturystyczne-Dolina Koni Dłutówek
12:00 Konferencja Lewiatan - Jak naprawić Polski rynek pracy; Warszawa

Dorota Ryl - Wicemarszałek

dryl

Godzina

 Opis wydarzenia

11:30 Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Łódzkiego;Urząd Marszałkowski
12:30 Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Sejmiku Województwa Łódzkiego; Urząd Marszałkowski

 

W województwie łódzkim oficjalnie rusza 35 nowych szlaków zwanych questami. Trasy wytyczone zostały wspólnie przez trzy Lokalne Grupy Działania z terenu województwa łódzkiego.
 
Questy to nieoznakowane szlaki, którymi można wędrować, korzystając z ulotek lub aplikacji na urządzenia mobilne. Wierszowane wskazówki wytyczają trasę, a do jej ukończenia potrzebne jest rozwiązanie szeregu zadań i zagadek. Dzięki temu poznawanie ciekawych miejsc jest bardziej atrakcyjne i lepiej zapada w pamięć. – To największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce. Chcemy dać turystom szanse na aktywne spędzenie czasu, ale też pozwolić im na samodzielne dociekanie historii, bliski kontakt z przyrodą i lepsze zrozumienie otaczającego nas świata – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego podczas oficjalnej inauguracji szlaków, która odbyła się w gospodarstwie agroturystycznym w Dłutówku.
 
Nowe ścieżki powstały w projekcie QUIZ, czyli Questing Umożliwi Innowacyjne Zwiedzanie. Swe siły połączyły przy tym trzy Lokalne Grupy Działania z województwa: Dolina rzeki Grabi, BU-DUJ RAZEM oraz Fundacja Rozwoju Gmin PRYM. – Razem mamy 35 szlaków. Dziś oficjalnie prezentujemy 12 z nich, zrealizowanych na terenie działania naszego LGD – powiedziała Anna Doliwa, prezes „Doliny rzeki Grabi”.
 
Wytyczone trasy pokazują mniej znane walory ziemi łódzkiej: przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Na przykład w Drużbicach quest prowadzi przez ostępy pełne wiekowych drzew, w Sędziejowicach powędrujemy „Śladami Powstania Styczniowego”, a w Zelowie pójdziemy trasą braci czeskich, poznając zwyczaje, tradycje i religię społeczności czeskich kolonistów, którzy w początkach XIX w. osiedlili się w miasteczku. – Każda trasa jest wyjątkowa, bo pokazuje walory i atrakcje charakterystyczne dla konkretnego miejsca – komentowała przedstawione szlaki obecna na spotkaniu wicemarszałek Dorota Ryl.
 
Podczas spotkania w Dłutówku zaprezentowany został także multimedialny pokaz działania aplikacji na urządzenia mobilne oraz przejście fragmentem jednej z tras do repliki samolotu „Łoś” z okresu II Wojny Światowej. Ulotki wszystkich questów ściągnąć można ze strony quiz.questing.pl. Tam też dostępna jest aplikacja na urządzenia mobilne.
 
Pełna lista 12 questów dostępnych na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Dolina rzeki Grabi”:
1. Historia Buczku w queście zamknięta (gm. Buczek)
2. Historia na ścieżkach natury (gm. Dłutów)
3. Historia w drewnie zapisana (gm. Dobroń)
4. W poszukiwaniu leśnych zwierciadeł (gm. Drużbice)
5. Historia Łasku w tablicach ujęta (Łask)
6. Śladami Powstania Styczniowego 1863 r. na terenie gminy Sędziejowice (gm. Sędziejowice)
7. Historia Widawy legendą pisana (gm. Widawa)
8. Śladami niejednej tajemnicy Piorunowa i Przyrownicy – quest rowerowy (gm. Wodzierady)
9. Śladami braci czeskich po Zelowie (Zelów)
10. Szlakiem gminnych legend – transgraniczny quest rowerowy (gm. Sędziejowice i Widawa)
11. Ukryte młyny Grabi – transgraniczny quest samochodowy (gm. Sędziejowice, Łask, Dobroń)
12. Lotnicze historie – transgraniczny quest rowerowy (gm. Dłutów i Drużbice)
(al, mt)
Serdecznie zapraszamy do udziału w VI Pikniku Funduszy Europejskich.
Już 1 maja 2014 r. zapraszamy na rynek Manufaktury w Łodzi - świętujmy razem 10 lat obecności w UE.
Zapraszamy do odwiedzenia Strefy prezentacji projektów unijnych – gdzie Departament Kultury i Edukacji prezentować będzie projekt pn. „Łódzkie intelektualne – II edycja” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, Oś priorytetowa III: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość Działania III.2: Podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw.
 

 

 
 
 
 
Od godziny 12.00 otwieramy imprezę paradą unijną, na czele której stanie oddział konny Straży Miejskiej z unijnymi proporcami. Po uroczystym otwarciu zapraszamy najmłodszych mieszkańców regionu na koncert symfoniczny pn. „Muzyczne zoo” w wykonaniu artystów z Filharmonii Łódzkiej. Kolejna atrakcja dla dzieci to pełne humoru muzyczne widowisko o poszukiwaniu skarbu przez przyjaznego pirata. Uwaga! Jest szansa na zdobycie patentu oraz skarbu!!! Na scenie pojawią się też dzieci, które obchodzą w tym dniu 10 Urodziny. Honorowy patronat nad akcją objęła Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska.
Po południu na scenie zagoszczą zespoły regionalne. Zapraszamy na koncert KamieńKamieńKamień, Steamlove oraz L.Stadt. Gdy wybije godzina 19.10 na scenie pojawi się Dawid Podsiadło, a o 20.40 muzyczna uczta w wykonaniu głównej gwiazdy wieczoru zespołu Dżem.
 
Chcąc uczcić urodziny 10-lecia wejścia Polski do UE wypuścimy w niebo troszkę Jkolorowych fajerwerków!!!
Atrakcje na scenie to jednak nie wszystko.
 
Zapraszamy również do odwiedzenia:
  • Strefy prezentacji projektów unijnych – gdzie będzie można zobaczyć interaktywne prezentacje projektów zrealizowanych na terenie województwa łódzkiego;
  • Strefy informacji o Funduszach Europejskich, gdzie udzielane będą informacje o zrealizowanych projektach
  • w okresie 2007-2013 oraz informacje o możliwościach dofinansowania projektów w kolejnej perspektywie finansowej;
  • Strefy zabaw i konkursów dla dzieci, w której organizowane będą różne atrakcje, interaktywne gry i zabawy m.in. e-puzzle, kinect, symulator jazdy samochodem, batak, zabawy dla najmłodszych i wiele innych.
  • Dzieci lubiące malować i fotografować zapraszamy do ms2 na warsztaty artystyczne prowadzone przez Akademię Sztuk Pięknych oraz Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną;
  • Strefy bezpieczeństwa, gdzie będzie można obejrzeć radiowozy, motory policyjne oraz wozy strażackie, wystawę Izby Celnej oraz Inspektoratu Transportu Drogowego, zobaczyć pokaz pierwszej pomocy oraz pokaz jazdy konnej w szykach. Ponadto będzie można wziąć udział w konkursach o tematyce związanej z bezpieczeństwem i Funduszami Europejskimi i oznakować rower;
  • Strefy zdrowia, dającej możliwość wstępnej diagnostyki lub konsultacji z lekarzami specjalistami m.in. z zakresu ortopedii, onkologii, okulistyki, dermatologii, kardiologii.
W okresie od 24 kwietnia aż do 15 maja 2014 r. zapraszamy na teren  Manufaktury do obejrzenia wystawy fotografii projektów dofinansowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Moc informacji i zabawy już 1 maja 2014 na rynku Manufaktury. Świętujmy razem 10 lat obecności w UE. Serdecznie zapraszamy.
 
Szczegółowe informacje na temat Pikniku:
http://www.rpo.lodzkie.pl/wps/wcm/connect/rpo/rpo/strona_glowna/informacja_i_promocja/piknik/piknik2014
Już po raz drugi Międzynarodowe Targi Łódzkie organizują Targi Logistyki Służb Mundurowych TLSM, które odbędą się w terminie 13-14 maja 2014 roku w Łodzi. Targom towarzyszyć będzie II Kongres, którego celem jest przybliżenie przedsiębiorcom możliwości i procedur współpracy ze służbami mundurowymi.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Szef Inspektoratu Sił Zbrojnych gen. broni Edward Gruszka, natomiast Partnerem Branżowym zostało Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych.

II Targi Logistyki Służb Mundurowych TLSM to idealne miejsce do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami a służbami mundurowymi. To także jedyna okazja do bezpośredniego spotkania z przedstawicielami zaopatrzenia służb mundurowych w Polsce m.in. komendantami Regionalnych Baz Logistycznych, Komendantami Oddziałów Gospodarczych wraz z Szefami Sekcji Żywnościowych, Mundurowych i MPS Wojska Polskiego i innych służb mundurowych. TLSM to szansa dla dostawców na rozpoczęcie kontaktów handlowych z najbardziej wiarygodnym i rzetelnym partnerem, jakim są jednostki państwowe.

II Targi Logistyki Służb Mundurowych są jedyną w Polsce inicjatywą, która w sposób kompleksowy pokazuje możliwości współpracy ze służbami mundurowymi dla przedsiębiorców z branż:
  • tekstylno-odzieżowej: m.in. umundurowanie, bielizna, obuwie,
  • specjalnych wyrobów włókienniczych: wyroby balistyczne, namioty, plecaki, siatki i materiały maskujące,
  • spożywczej: przetwórstwo, maszyny i urządzenia do przetwórstwa spożywczego,
  • poligraficznej: sprzęt i materiały papiernicze,
  • komputerowej: sprzęt i oprogramowanie,
  • zabezpieczeniowej: sprzęt do monitoringu, systemy antykradzieżowe,
  • motoryzacyjnej: materiały pędne i smary,
  • budowlanej: budownictwo modułowe, kontenerowe,
  • meblarskiej: wyposażenia w sprzęt biurowy kancelarii, pomieszczeń biurowych oraz magazynów ,
a także pozwala w kompleksowy sposób przedstawić swoją ofertę osobom odpowiedzialnym za procedury zakupowe w służbach logistycznych i skonfrontować oczekiwania zamawiającego z produktami i usługami prezentowanymi przez dostawców.
W tym samym miejscu i czasie odbywać się będzie II Kongres Wojsko Polskie Szansą dla Przedsiębiorczości, którego organizatorem jest Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa. Wciągu dwóch dni uczestnikom Kongresu zostaną przybliżone m.in. zagadnienia: jak realizować usługi i dostawy dla Wojska, gdzie szukać informacji o przetargach, jakie są wymogi formalne, jakie certyfikaty i oznakowania muszą posiadać produkty dla Wojska, a także zasady zamówień z tzn. wolnej ręki.

Drugi dzień Kongresu to panele dyskusyjne poświęcone zaopatrzeniu mundurowemu, żywnościowemu, w środki opatrunkowe i medyczne, w materiały pędne i smary (MPS) oraz sektorowi infrastruktury.

II Targi Logistyki Służb Mundurowych odbędą się w Expo-Łódź, przy al. Politechniki 4 w Łodzi.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach towarzyszących targom oraz wystawcach znajdują się na stronie www.tlsm.pl.

Godziny zwiedzania:
  • 13.05.2014 godz. 10.00-18.00
14.05.2014 godz. 10.00-17.00
środa, 23 kwietnia 2014

Warsztaty z Agentem Jankiem

W dniu 8 maja firma Czarny Kod organizuje całodzienne, BEZPŁATNE warsztaty dla przedsiębiorców o tematyce lean startup oraz drugi na temat kreacji marki w Internecie.
Na każdy z warsztatów może się zapisać 30 osób. Są jeszcze wolne miejsca.
 
Partnerzy wydarzenia: Technopark oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.
 
Czarny Kot zaprasza na warsztaty!
 
Agata Sarzała

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Departament ds. Przedsiębiorczości
Wydział Rozwoju Przedsiębiorczości, Innowacji i Projektów Własnych
ul. Moniuszki 7/9, 90-101 Łódź
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel.: + 48 42 291 97 58
Fax.: +48 42 291 98 41
Dział: Biznes
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wspólna 30
00-930 Warszawa
Informacja tel.: +48 (22) 623 10 00
fax +48 (22) 623 27 50, (22) 623 27 51
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.minrol.gov.pl


Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Departament Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
tel. +48 (42) 663 35 30
fax +48 (42) 663 35 32
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.rolnictwo.lodzkie.pl

Departament Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich
Al. Piłsudskiego 12
90-051 Łódź
tel. +48 (42) 663 36 30
fax +48 (42) 663 36 32
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.prow.lodzkie.pl


Łódzki Urząd Wojewódzki
Wydział Środowiska i Rolnictwa

ul. Piotrkowska 104
90-926 Łódź
tel. +48 (42) 664 21 67
fax +48 (42) 664 21 66
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.uw.lodz.pl


Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z/s w Bratoszewicach
ul. Nowości 32
95-011 Bratoszewice
tel. +48 (42) 719 89 28, 719 89 29,
fax +48 (42) 719 66 99
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.lodr-bratoszwice.pl

Oddział Piotrków Trybunalski
ul. Kasztelańska 9
97-300 Piotrków Trybunalski
tel. +48 (44) 646 10 48
tel./fax +48 (44) 646 10 73
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oddział Kościerzyn
98-285 Wróblew
tel. +48 (43) 821 31 13, 821 31 14;
fax +48 (43) 821 30 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego
ul. Północna 27/29
91-420 Łódź
tel. +48 (042) 632 70 21
tel./fax + 48 (042) 632 70 31
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.izbarolnicza.lodz.pl


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Al. Jana Pawła II 70
00-175 Warszawa
tel. 0-800 38-00-84
fax +48 (22) 318-53-30
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.armir.gov.pl

Oddział Regionalny Łódź
tel. +48 (42) 675 67 00/10
Al. Piłsudskiego 84
92-202 Łódź
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Agencja Rynku Rolnego
ul. Nowy Świat 6/12
00-400 Warszawa
tel. +48 (22) 661 72 72
fax. + 48 (22) 628 93 53
www.arr.gov.pl

Oddział Terenowy Łódź
ul. Wróblewskiego 18
93-578 Łódź
tel. + 48 (42) 684 55 21
fax. + 48 (42) 684 67 65
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Agencja Nieruchomości Rolnych
ul. Dolańskiego 2
00-215 Warszawa
tel. + 48 (22) 635 80 09,
fax. + 48 (22) 635 00 60
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.anr.gov.pl

Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie
Filia w Łodzi
ul. Północna 27/29
91-420 Łódź
tel: + 48 (42) 636 29 72, 636 53 26, 636 12 39
Fax: + 48 (42) 632 91 33
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Łodzi
ul. Proletariacka 2/6
93-569 Łódź
tel.: +48 (042) 635 14 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.wiw.bip.lodz.pl


Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
ul. Siewna 13 a
94-250 Łódź
tel. + 48 (42) 611 66 60, 633 99 72
fax: + 48 (42) 633 83 89
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.piorin.gov.pl/lodz
www.bip.piorin.gov.pl/lodz


Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi
ul. Wodna 40
90-046 Łódź
tel. + 48 (42) 253 62 00
www.pis.lodz.pl


Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej
ul. Niedźwiedzia 6E
02-737 Warszawa
tel. + 48 (22) 826-23-30
fax + 48 (22) 827-22-89
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.giih.gov.pl


Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
ul. Gdańska 38
90-730 Łódź
tel. + 48 (42) 636 03 57
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
www.wiih.lodz.pl


Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
w Łodzi
ul. Północna 27/29
91-420 Łódź
tel. +48 (42) 636 62 40
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.ijhar-s.gov.pl


Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego
ul. Rakowiecka 36
02-532 Warszawa
022-606-36-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.ibprs.pl


Oddział Chłodnictwa i Jakości Żywności
Al. Piłsudskiego 84
92-202 Łódź
tel. + 48 (42) 636 55 72
fax + 48 (42) 636 99 21
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.cobrclj.com.pl


Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
96-100 Skierniewice
tel. +48 (46) 833 22 11, 833 22 12, 833 22 13
fax: +48 (46) 833 31 86
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.inhort.pl


Oddział Sadownictwa
ul. Pomologiczna 18
96-100 Skierniewice
tel. +48 (46) 833 20 21, (46) 833 42 23 - Centrala
fax: + 48 (46) 833 32 28
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Oddział Warzywnictwa
ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
96-100 Skierniewice
tel. + 48 (46) 833 22 11 do 13 - Centrala
fax: + 48 (46) 833 31 86
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Oddział Roślin Ozdobnych
ul. Waryńskiego 14,
96-100 Skierniewice
tel.: +48 (46) 833 20 41, 46 833 23 66, 46 833 20 87
sekretariat: +48 (46) 833 30 89
fax: +48 (46) 833 20 88
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Oddział Pszczelnictwa w Puławach
ul. Kazimierska 2,
24-100 Puławy
tel.: +48 (81) 886 42 08, (81) 886 21 64
fax: +48 (81) 886 42 09
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Łąkowa 11
90-562 Łódź
tel. + 48 (42) 663 41 04
fax. + 48 (42) 684 67 65
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.wfosigw.lodz.pl


Kutnowski Klaster Technologiczny
Koordynator Klastra
Kutnowskie Centrum Rozwoju Technologi Sp. z o.o.
ul. Barlickiego 16
99-300 Kutno
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kkt.info.pl
Dział: Biznes
Potencjał naukowo - badawczy w branży rolno - spożywczej

Poniżej przedstawiamy potencjał naukowo - badawczy województwa łódzkiego w zakresie kształcenia na poziomie zawodowym, srednim oraz wyższym w branży rolno - spożywczej. 

W zakresie potencjału badawczo naukowego w branży rolno-spożywczej na terenie województwa łódzkiego  funkcjonuje kilkanaście instytutów badawczo - naukowych prowadzących badania o umiarkowanym stopniu innowacyjności, w tym m.in.:

·  Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno . Spożywczego w Warszawie (www.ibprs.pl), Oddział Chłodnictwa 
i Jakości Żywności w Łodzi
·  Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, www.inhort.pl
·  Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Kwiaciarski Zakład Doświadczalny w Nowym Dworze
·  Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Ośrodek Elitarnego Materiału Szkółkarskiego 
·  Międzynarodowy Instytut PAN . Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii w Łodzi
·  Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Stacja Doświadczalna Wydziału
Rolnictwa i Biologii w Skierniewicach

 
 
Możliwości naukowo - badawcze województwa, powiązane ściśle z występowaniem na jego terenie ośrodków uniwersyteckich, dających możliwość kształcenia na poziomie wyższym na potrzeby branży rolno- spożywczej:

·  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach
·  Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
·  Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
·  Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna im. prof. S. Pieniążka w Skierniewicach .

 
Dodatkowo,  na  terenie  województwa  łódzkiego  funkcjonuje  wiele  placówek szkolnictwa ponadgimnazjalnego kształcących w dziedzinach związanych z branżą rolno – spożywczą, np.: agrobiznes, technologia żywienia, gastronomia.
Dział: Biznes
Podobnie  jak  w  skali  kraju, również w województwie łódzkim  bardzo ważną rolę dla gospodarki regionu odgrywa rolnictwo i przetwórstwo rolno – spożywcze. Regionalna Strategia Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030 wskazała Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno – spożywcze jako jedną
z 6 kluczowych branż z największym potencjałem rozwoju w województwie łódzkim.

Z uwagi na rolniczy charakter województwa łódzkiego przetwórstwo rolno-spożywcze stanowi jedną z podstawowych gałęzi przemysłu. Na terenie całego regionu działają gospodarstwa rolne o wysokim potencjale produkcyjnym, które zapewniają dostępność surowców niezbędnych do rozwoju branży przetwórstwa owocowo - warzywnego.

Działają także liczne grupy producenckie, np. Grupa Producentów Owoców Roja Sp. z o.o., Elita Grupa Producentów Owoców Sp. z o.o., APPLEX Sp. z o. o, Bialski Owoc Sp. z o.o., Grupa Producentów Chrzanu i Warzyw "Nadwarcianka" Sp. z o.o., Grupa Producentów Owoców i Warzyw AURA Sp. z o.o.,
Grupa Producentów Owoców WITAMINA Sp. z o.o. i inne.

Do największych zakładów działających w branży przetwórstwa owoców i warzyw należą m.in.:
Agros-Nova Sp. z o.o., Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw Motyl S.J., BiFix Wojciech Piasecki SP.J.,BROWAR STAROPOLSKI, Łódzki Rynek Hurtowy "ZJAZDOWA" S.A., Przedsiębiorstwo HEKTOR. Z O.O., Wiatrowy Sad i wiele innych
 
Gleby: W północnych powiatach: kutnowskim, łowickim i łęczyckim, występujący czarnoziem umożliwia rozwój sadownictwa i warzywnictwa. Na tej bazie z kolei rozwija się przetwórstwo rolno - spożywcze, produkcja konserw warzywnych, mięsno - warzywnych, soków i napoi. Tereny rolnicze stanowią 48,2% terenów województwa. Produkcja oraz przetwórstwo rolno. spożywcze przeznaczone są na potrzeby rynku wewnętrznego i na eksport. Ten sektor dynamicznie rozwija się również w powiecie skierniewickim, wspomagany przez wiodący w Polsce  Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. W gospodarce  rolnej  bardzo ważną rolę ogrywa produkcja żyta, ziemniaków oraz hodowla bydła i trzody chlewnej. Region łódzki specjalizuje się  w produkcji owoców i warzyw oraz produkcji zwierzęcej (ponad 10% krajowej produkcji żywca wołowego i wieprzowego, powyżej 9% mięsa drobiowego, mleka i mięsa drobiowego, ponad 10% krajowej produkcji owoców i warzyw).
 
Biorąc pod uwagę dane statystyczne, jak również opinie ekspertów branżowych przewiduje się, że branża rolno - spożywcza będzie w najbliższych latach w dalszym ciągu jedną  z najważniejszych branż regionu.
 
Przesłanką świadczącą o istotności branży rolno-spożywczej dla województwa łódzkiego, jest  liczba osób zatrudnionych w tym sektorze. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, zatrudnienie w sektorze rolnym przypadające na 100 ha użytków rolnych w 2009 roku wynosiło około 2< osób (średnia wojewódzka wyniosła w tym roku ok. 23 osoby). Natomiast zatrudnienie w branży przetwórstwa spożywczego w województwie  łódzkim  poddane zostanie analizie pod kątem liczby zatrudnionych w największych spożywczych firmach przemysłowych zlokalizowanych w regionie. Na podstawie dostępnych danych statystycznych szacuje się, iż zatrudnienie w największych firmach produkcyjnych działających w branży spożywczej na terenie województwa  !łódzkiego  w  roku  2011 wynosiło ponad 4 000 osób (lata 2008 – 2011).
 
Dział: Biznes
Przyszłość rolnictwa zależy od innowacji

Wyniki unijnego rolnictwa i przetwórstwa rolno – spożywczego zależą głównie od zdolności innowacyjnych i od zdolności do powiązania nowoczesnych technologii z rolniczą praktyką. To pozwoli na produkcję wyrobów wysokiej jakości, które są niezwykle cenione na zagranicznych rynkach.
Przemysł spożywczy i rolnictwo regulowane jest w Unii Europejskiej bezpośrednio przez instrumenty Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oraz pośrednio przez politykę handlową i politykę konkurencji. Wspólna polityka rolna musi wypełnić obowiązki zawarte w unijnym traktacie, ale musi także spełniać aktualne cele Unii, zdefiniowane w Strategii Europa 2020.

Łączenie się w grupy

Wg UE drobni rolnicy i przetwórcy rolno – spożywczy przetrwają tylko, jeśli zaczną się łączyć. Według jej opinii w przyszłości większą rolę będą odgrywały organizacje producentów rolnych, a władze publiczne, będą je jedynie wspierały. Odgórne administrowanie oznacza także zbyt dużo biurokracji,
a rolnicy muszą mieć możliwość szybkiego reagowania na sygnały rynku. Rynek i jego zapotrzebowanie wymaga wręcz konieczność organizowania się małych gospodarstw i producentów.
Łączenia się w grupy wymaga mi.in. rynek chiński, gdzie województwo łódzkie ma otwarte Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego i Miasta Łodzi swoje biuro przedstawicielskie (prowincja Syczuan, Chengdu).

Eksport

Przemysł spożywczy należy do najważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki w Polsce. Należy podkreślić, że przemysł spożywczy w pełni wykorzystał możliwości związane z otwarciem rynków unijnych i dobrą koniunkturą gospodarczą. Dzięki wsparciu finansowemu z funduszy unijnych wiele zakładów zostało gruntownie zmodernizowanych, a dynamika wzrostu eksportu  od 2004 świadczy o dużej konkurencyjności polskiego przemysłu rolno - spożywczego na światowych rynkach. Otwarcie rynków europejskich po 2004 umożliwiło ponad trzykrotny (z 5 mld EURw roku 1994 do 17,5 mld w roku 2012) wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych.  

W roku 2012 Polska była ósmym eksporterem żywności spośród państw Unii Europejskiej, po Holandii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii, Włoszech i Wlk. Brytanii. Aż 77% wartości sprzedaży zagranicznej produktów rolno-spożywczych trafia na rynki Unii Europejskiej. Największym odbiorcą polskiej żywności spośród państw UE są Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Francja, Holandia, Włochy oraz Słowacja.
Polscy producenci i eksporterzy żywności stale dywersyfikują kierunki dostaw. Od kilku lat zauważalny jest powolny spadek udziału UE w polskim eksporcie żywności, rośnie za to udział rynków wschodnich: bliskowschodnich, dalekowschodnich, azjatyckich (Chiny) oraz Afryka.

Trendy żywieniowe
 
Znajomość trendów żywieniowych stanowi olbrzymią szansę dla przemysłu rolno-spożywczego, ponieważ umożliwia promowanie innowacji w sektorze produktów żywieniowych i przewidywanie potrzeb konsumentów. Żywność w najbliższych latach będzie musiała być dostosowana do nowych tendencji miejskiego życia – chcemy mieć dostęp do jedzenia w dowolnym miejscu i czasie, czyli natychmiast zaspokajać swoje potrzeby, bez pójścia na kompromisy co do jakości jedzenia.

Dbałość o zdrowie będzie czynnikiem decydującym przy wyborze żywności. Już teraz ludzie zwracają coraz większą uwagę na zachowania prozdrowotne. Z tego powodu poszukują dobrych jakościowo produktów, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Konsumenci będą decydować się na produkty związane z ich tożsamością (indywidualną lub zbiorową), która w większości przypadków może być skojarzona z wartościami i aspiracjami danej osoby lub grupy.

W najbliższym czasie będziemy obserwowali następujące trendy:
  • Jedzenie z przesłaniem – zapotrzebowanie na przejrzyste, atrakcyjne i łatwo dostępne informacje o żywności. Łączy konsumenta z tym, czego on używa, a jednocześnie zapewnia produktom większą tożsamość i autentyczność.
  • „Slow callories” – większa świadomość i odpowiedzialność dotycząca wpływu konsumpcji na styl życia. Zasadniczą rolę odgrywają emocje związane z konsumpcją. Dominują pośród nich przyjemność, równowaga, stabilność i dostępność jedzenia.
  • Tu i teraz – trend dostosowany do stylu życia miejskiego nomadów, którzy preferują elastyczne podejście do życia. Chcą oni zarządzać swoim czasem i zdrowiem oraz zaspokajać swoje potrzeby zawsze i wszędzie.
  • Jedzenie jako rozrywka – rozpieszczanie siebie poprzez przeżycia płynące z jedzenia. Żywność zaspokaja emocjonalne potrzeby ludzi. Jedząc można przeżyć przygodę i dobrze się bawić. To wartości dodane produktów żywieniowych.
  • Prostota – ten trend znajduje odzwierciedlenie w popycie na elastyczne rozwiązania, które pozwalają na inteligentne zakupy i używanie najmniej czasochłonnych produktów. Jest to związane zarówno z samym jedzeniem, jak i z procesami zakupu i konsumpcji, które czynią życie prostszym.
  • Spersonalizowane Zdrowie – aktywne, odpowiedzialne podejście do promocji, profilaktyki i konserwacji jako źródła dobrego samopoczucia. Jest to sposób odżywiania dostosowany do indywidualnych potrzeb w celu osiągnięcia fizycznej, psychicznej i emocjonalnej równowagi.
  • Ego Jedzenie – trend związany z ekspresją własnej tożsamości. Polega on na zakupie określonych produktów i “uosabianiu” w ten sposób swoich pragnień, wartości i aspiracji.
  •  
Źródło: http://www.basqueresearch.com/berria_irakurri.asp?Berri_Kod=3933&hizk=I http://www.nestle.pl/pl/nhw/nzzz/wydania_2012/maj/trendy%C5%BCywienioweprzysz%C5%82o%C5%9Bci
Dział: Biznes
Strona 1 z 3