facebook
Menu

1% dla organizacji z łódzkiego

W Muzeum Sztuki MS2 przy ul. Ogrodowej – w ramach kampanii „1% dla organizacji z Łódzkiego” - marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wicewojewoda Karol Młynarczyk oraz z-ca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Artur Zajączkowski przekonywali do przekazywania odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego, bezpośrednio wspierających mieszkańców naszego regionu.
W spotkaniu uczestniczył także Mirosław Kołodziejczyk, wiceprzewodniczący Łódzkiej Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Tegoroczni ambasadorowie kampanii to:

·         Agnieszka Makówka - śpiewaczka operowa, operetkowa, musicalowa oraz aktorka, gwiazda Teatru Wielkiego       w Łodzi i Polskiej Opery Kameralnej
·         Aleksandra Śmiałkowska - w 2016 Miss Polonia Studentek Łodzi, II Wicemiss Polonia Województwa Łódzkiego, finalistka  Miss Polonia 2016
·         Artur Partyka - lekkoatleta, trzykrotny olimpijczyk, medalista olimpijski i medalista mistrzostw świata
·     Jan Niedźwiecki - kontrabasista Filharmonii Łódzkiej, szef zespołu Alla Vienna, twórca projektu QUEEN SYMFONICZNIE uznanego w konkursie „Energia
          Kultury”  za wydarzenie 2016 roku
·         Pavel Samokhin - wokalista grupy muzycznej Samokhin Band
Kampania „1% dla organizacji z Łódzkiego” to prośba do wszystkich mieszkańców województwa, by wspierali 1 proc. swojego podatku lokalne organizacje, działające w naszym województwie.
Przeliczając na złotówki, 1 proc. przekazany w ub. roku przez mieszkańców regionu to blisko 36 mln zł.                                  W porównaniu z wcześniejszym rokiem ta kwota wzrosła o ponad 3 mln zł. Niestety, na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego w naszym regionie przekazano jedynie 12 mln zł. Choć był to wzrost o około 1,5 mln zł                                  w porównaniu z rokiem 2015 – to wciąż niewiele. Oznacza to, że nadal częściej wspierane są organizacje spoza Łódzkiego. I to powinniśmy zmienić! – podkreślali wszyscy uczestnicy spotkania. Gdybyśmy my - wszyscy podatnicy   w Łódzkiem - przekazali w ubiegłym roku swój 1%  dla naszych organizacji, byłaby to kwota ponad  41 mln zł!

W województwie łódzkim w tym roku do skorzystania ze wsparcia w ramach mechanizmu 1% uprawnionych jest 428 organizacji działających w różnych obszarach (sport, turystyka, kultura, pomoc chorym  i niepełnosprawnym, rozwijanie talentów, ochrona zabytków i wiele innych). Ich działalność prezentowana jest na stronie internetowej                                   -   www.pozytek.gov.pl (zakładka Baza OPP).

Przekazanie podatku jest bardzo proste. Wystarczy wpisać w PIT nazwę organizacji i jej numer KRS oraz przekazywaną kwotę (maksymalnie 1% podatku, jaki mamy zapłacić fiskusowi), a następnie zapłacić podatek. To Urząd Skarbowy przekaże w naszym imieniu środki wskazanej przez nas organizacji. Jeżeli nie wskażemy w PIT organizacji, całość podatku, który opłacamy, trafia do budżetu państwa, a my tracimy możliwość samodzielnego zadecydowania, gdzie mają „pracować” nasze pieniądze, na co mają zostać przeznaczone.
-  Zachęcamy aby w tym roku jak największa część podatników z Łódzkiego postąpiła w myśl zasady: tutaj żyjemy,      tu pracujemy, tu zostawiamy 1% naszego podatku  – dopingował podatników marszałek Witold Stępień.
Wykaz „naszych” organizacji można także znaleźć na stronie www.1procent.lodzkie.pl i na profilu facebook www.facebook.com/1procent.dla.Lodzkiego.
Wykaz podzielony jest na powiaty, gminy  miejscowości, aby łatwiej było szukać organizacji działających blisko podatnika. (m)


 

 

Galeria

View the embedded image gallery online at:
https://www.lodzkie.pl/1procent/#sigProIdf36b396d51

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl