1% dla organizacji z łódzkiego

Od 2023 roku możesz przekazać nie 1 a 1,5 % swojego podatku stowarzyszeniom i fundacjom z Łódzkiego!

Pomagając ułatwisz realizację działań społecznikom - ludziom, którzy z pasją i pomysłem rozwiązują lokalne problemy i sprawiają, że nasze otoczenie jest ciekawsze. To szansa dla każdego z nas, by choć w małym stopniu włączyć się w ich działania.

Dzięki zaledwie 1,5% Twojego podatku stowarzyszenie prowadzące świetlicę dla dzieci tuż za rogiem przestanie martwić się o to jak opłacić rachunek za prąd czy wymienić nieszczelne okno, miłośnicy sportu będą mogli zorganizować obóz wakacyjny dla młodzieży z Twojej miejscowości, amatorzy muzyki przygotują plenerowy koncert, na który będziesz mógł wybrać się z rodziną, a zatroskana o zwierzęta fundacja dokupi karmę i budy dla psów do prowadzonego przez siebie schroniska.

Wiele organizacji deklaruje na co przeznaczy otrzymane środki - sprawdź, czy ten cel jest Ci bliski.

Ponadto każda z organizacji pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone przez właściwy organ organizacji sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności za ubiegły rok w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu możesz ją zweryfikować. Więcej informacji znajdziesz na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

W 2022 roku na przekazanie 1,5% zdecydowało się ponad milion podatników z Łódzkiego, na łączną kwotę ponad 65 mln zł, Wspierając organizacje z naszego otoczenia możemy sprawić, by te kwoty były jeszcze większe i służyły nam, mieszkańcom Województwa Łódzkiego!

W województwie łódzkim działają obecnie 443 organizacje pożytku publicznego - ich wykaz znajdziesz poniżej.

Wypełnienie właściwej rubryki to tylko chwila, a nasz „1,5%” może naprawdę wiele zmienić.

1,5% podatku dochodowego mogą przekazać:

podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych), podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku, emeryci i renciści mogą przekazać 1% podatku na dwa sposoby:

        a. samodzielnie wypełniając PIT-37 na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS,

        b. wypełniając i przekazując do właściwego Urzędu Skarbowego specjalny  PIT-OP  bez konieczności samodzielnego rozliczenia z urzędem skarbowym.

Zróbmy to zatem, z pożytkiem dla siebie, sąsiadów oraz wszystkich mieszkańców regionu!

 

Załącznik:

Wykaz OPP z województwa łódzkiego uprawnionych do otrzymania 1,5 procenta podatku za 2022 rok w 2023 (pobierz) stan na 12 października 2023 roku, aktualny wykaz zawsze znajdziesz na stronie https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/