facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Sejmik nagradza ludzi kultury

28.09.2017
Informacja na temat bieżącej sytuacji w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi zdominowała wrześniową sesję Sejmiku Województwa Łódzkiego. Radni podjęli też uchwałę o przyznaniu Nagród Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury, a także po raz kolejny udzielili pomocy finansowej samorządom z województwa kujawsko-pomorskiego poszkodowanym w wyniku sierpniowej nawałnicy.
 
Wrześniową sesję Sejmiku Województwa Łódzkiego rozpoczęły dwa miłe wydarzenia. W Sali Honorowych Obywateli Województwa Łódzkiego uroczyście odsłonięto zdjęcie Marcina Gortata. Nową tradycją w Sejmiku jest bowiem wyróżnianie swoich Honorowych Obywateli poprzez odsłonięcie ich fotografii w specjalnej sali, nazwanej ich imieniem. Obok zdjęcia Andrzeja Wajdy – pierwszego w historii laureata tego zaszczytnego tytułu zawisła więc fotografia Marcina Gortata – drugiego Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego. Z tej okazji w Sejmiku gościł brat najsłynniejszego polskiego koszykarza – Filip Gruszka, który wspólnie z przewodniczącym Sejmiku Markiem Mazurem, Marszałkiem Województwa Łódzkiego Witoldem Stępniem oraz wicemarszałkiem Dariuszem Klimczakiem dokonali aktu odsłonięcia portretu sportowca.
Drugim miłym akcentem wrześniowej sesji było uroczyste przekazanie marszałkowi oraz przewodniczącemu Sejmiku pucharu, który reprezentacja łódzkiego zdobyła podczas X Mistrzostw Polski Urzędów Marszałkowskich w Piłkę Nożną. Reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego nie przegrali podczas zawodów ani jednego meczu i zdecydowanie wygrali turniej. Oprócz gratulacji zostali oni nagrodzeni przez radnych Sejmiku gromkimi brawami.
Większą część sesji Sejmiku zajęła dyskusja wokół sytuacji w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi. Na wstępie kondycję łódzkiego WORD-u przedstawił dyrektor placówki – Łukasz Kucharski. Radni (głównie z opozycyjnego klubu PiS) zadawali wiele pytań na temat stosunków panujących w ośrodku, warunków pracy, planów budowy nowej siedziby łódzkiego WORD i innych szczegółowych kwestii. Dyskusji przysłuchiwała się grupa pracowników ośrodka, zrzeszonych w związku zawodowym Solidarność, którzy domagają się przede wszystkim budowy nowej siedziby instytucji. Dyrektor m.in. zapewniał, że przetarg na budowę WORD-u zostanie rozstrzygnięty w ciągu najbliższych tygodni, a jego realizacja poprawi warunki pracy w placówce. Na wiele szczegółowych pytań radnych dyrekcja WORD odpowiedzi udzieli też na piśmie.
Ważnym punktem w porządku obrad było także podjęcie uchwały o przyznaniu Nagród Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury. Tegoroczną kwotę w wysokości 150 tys. zł Kapituła Nagrody podzieliła między 32 podmioty, które w sposób szczególny wniosły wkład w rozwój kultury województwa łódzkiego, promując region w Polsce i poza granicami kraju. Wśród nagrodzonych są m.in. strażackie orkiestry dęte, zespoły folklorystyczne, stowarzyszenia i towarzystwa promujące kulturę oraz osoby, które przyczyniły się do dynamizowania życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej.
Radni Sejmiku po raz kolejny też uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego z województwa kujawsko-pomorskiego, które zostały zniszczone przez nawałnicę w sierpniu tego roku. Po 50 tys. zł otrzymały: gmina Kęsowo i Gostycyn w powiecie tucholskim oraz gmina Mrocza w powiecie nakielskim. Sejmik podjął tę uchwałę jednogłośnie, wskazując na ciężar odbudowy infrastruktury gminnej, który znacząco przewyższa możliwości poszczególnych gmin.
Rafał Jaśkowski

Polecane

Sejmikowa ulga – dla płuc i dla seniorów

23-10-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień - przy udziale dyr. Regionalnego...

Czytaj więcej

Łódzki Dzień Seniora

23-10-2017

Z okazji Europejskiego Dnia Seniora w Łodzi odbyły się w...

Czytaj więcej

Nowa droga efektem samorządowej współpracy i partnerstwa

22-10-2017

Rodzinnym rajdem rowerowym uczcili wczoraj mieszkańcy Bechcic oficjalne otwarcie wyremontowanej...

Czytaj więcej

Ingres Biskupa Atanazego

21-10-2017

Ingres Atanazego, biskupa łódzkiego i poznańskiego odbył się dzisiaj w...

Czytaj więcej

Dwie rocznice wojewódzkiego szpitala im. Władysława Biegańskiego w…

20-10-2017

W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbyły się dzisiaj...

Czytaj więcej

Starania o Expo na ostatniej prostej

20-10-2017

Województwo Łódzkie pomaga zabiegać o Expo International 2022 dla Łodzi...

Czytaj więcej

Nowo wybrany biskup u marszałka

19-10-2017

Archimandryta Atanazy – nowo wybrany przez Święty Sobór Biskupów biskup...

Czytaj więcej

Księstwo Łowickie na Widzewie

19-10-2017

Po raz pierwszy przy okazji meczu piłkarskiego region w taki...

Czytaj więcej

Europejski Tydzień Regionów i Miast za nami

19-10-2017

Zakończył się Europejski Tydzień Regionów i Miast. W Brukseli i...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl