facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Przyszłość Polski i Łódzkiego w Unii

31.03.2017
60 lat temu podpisane zostały Traktaty Rzymskie, które stały się podstawą funkcjonowania Unii Europejskiej. Z tej okazji w auli Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się spotkanie zatytułowane „Przyszłość Polski i województwa łódzkiego w UE”. W trakcie wydarzenia, w którym uczestniczyli m.in. studenci i uczniowie łódzkich szkół średnich, Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, opowiedział o swojej pracy w Komitecie Regionów UE.
 
Traktat podpisany 25 marca 1957 r. w Rzymie przez 6 sygnatariuszy: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Republikę Federalną Niemiec i Włochy powołał Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euratom czyli Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. Traktaty Rzymskie ustanowiły przede wszystkim wspólny rynek, w którym towary, usługi i kapitał mogły swobodnie przemieszczać się. Był to początek tworzenia zjednoczonej Europy.
 
Marszałek Witold Stępień przypomniał, że zjednoczony kontynent, to Europa regionów. Wypracowany 25 lat temu Traktat z Maastricht przyniósł nowe narzędzie do wyrażania opinii w ważnych dla mieszkańców sprawach i do doradzania przez obywateli w postaci powołanego Komitetu Regionów. - Jest to zgromadzenie konsultacyjne, dzięki któremu miasta i regiony mają wpływ na kształtowanie unijnego procesu decyzyjnego i które pełni rolę bezpośredniego łącza między obywatelami a innymi instytucjami unijnymi o charakterze decyzyjnym – mówił przedstawiciel tej instytucji.
Zgodnie z traktatem Komisja Europejska i Rada Ministrów UE są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów w najważniejszych dziedzinach należących do sfery zainteresowania władz regionalnych. Marszałek podzielił się wiedzą ze swojej praktyki zasiadania w KR oraz jego komisji do spraw ochrony środowiska. Zwracał również uwagę na politykę spójności, czyli pomoc finansową dla regionów.
 
Wykład na temat przyszłości Wspólnoty wygłosi dr Tomasz Kamiński z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Odniósł się w nim do sytuacji UE po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii, polityki unijnej wobec Rosji, problemu imigracyjnego oraz nadszarpniętego wizerunku Unii. Swoje wystąpienie zakończył optymistycznie. – Wydaje się, że Brexit był kulminacyjnym punktem złego postrzegania Unii kreowanego przez partie populistyczne. Wybory w Holandii wygrane przez partię proeuropejską, euroentuzjastyczni kandydaci na kanclerzy Niemiec oraz branie na sztandary unijnej integracji przez głównego kontrkandydata Marine Le Pen we Francji oznacza, że Europa nadal chce się integrować.
 
Spotkanie zorganizowały: Towarzystwo Inicjatyw Europejskich, Łódzki Salon Gospodarczy oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Poprowadziła je reprezentująca Salon Gospodarczy, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Bożena Ziemniewicz.
jg

Polecane

Obchody Święta Wojska Polskiego

15-08-2017

Członkini zarządu województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska oraz poczet sztandarowy Urzędu...

Czytaj więcej

14 sierpnia - urząd nie pracuje

11-08-2017

W związku z remontem infrastruktury energetycznej w dniu 14 sierpnia...

Czytaj więcej

Pierwsza umowa na rewitalizację obszarową Łodzi

09-08-2017

W środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i Joanna Skrzydlewska, członek...

Czytaj więcej

Uchwała antysmogowa – konsultacje

04-08-2017

Wszyscy mamy dość życia w smogu, dlatego zachęcamy do konsultacji...

Czytaj więcej

Łódzkie wspiera ZHP

03-08-2017

Samorząd województwa łódzkiego poparł starania Związku Harcerstwa Polskiego w ubieganiu...

Czytaj więcej

Coraz bliżej uchwały antysmogowej

03-08-2017

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie tzw. uchwały antysmogowej.  Dokument ma...

Czytaj więcej

Korea Południowa zaprasza przedsiębiorców

03-08-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień serdecznie zaprasza do wzięcia udziału...

Czytaj więcej

Hołd oddany Powstańcom

01-08-2017

Łódź i inne miasta regionu uczciły rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego...

Czytaj więcej

594. urodziny Łodzi

01-08-2017

Ponad 250 tys. łodzian i mieszkańców województwa bawiło się w...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl