Zakończył się projekt „Szkoła młodych mówców – kluby debatanckie w obwodzie winnickim”

wtorek, 20 czerwca 2017
Międzynarodowy projekt „Szkoła Młodych Mówców – kluby debatanckie w obwodzie winnickim” zakończył się 17 czerwca 2017 r. Inicjatywa przygotowana przez Fundację Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO i Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego Obwodu Winnickiego przy wsparciu podmiotów publicznych – Województwa Łódzkiego i Winnickiej Rady Obwodowej. Projekt był współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA „Przemiany w regionie”.










Szkoła Młodych Mówców – kluby debatanckie w obwodzie winnickim” to projekt dla uczniów i nauczycieli ze wsi i mniejszych miast obwodu winnickiego. Jego celem jest kształtowanie umiejętności przydatnych do funkcjonowania w społeczeństwie demokratycznym: praca w zespole, „krytyczne myślenie”, komunikacja interpersonalna, publiczne prezentowanie swojego stanowiska w dyskusji, poszukiwanie i właściwe prezentowanie argumentów. Czwarty etap projektu to konferencja podsumowująca, w ramach której odbyły się trzy debaty oksfordzkie: 1.Ograniczenia w Internecie są ograniczeniem wolności. 2.Edukacja szkolna dla dzieci i młodzieży nie powinna być obowiązkowa 3.Każdy człowiek ma prawo do całkowitej wolności. W projekcie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z 27 powiatów obwodu winnickiego. Samorząd Województwa Łódzkiego podczas uroczystości reprezentowała Jolanta Chełmińska – Doradca Marszałka ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, FERSO – Jarosław Waszczyk, członek zarządu Fundacji, a stronę ukraińską – Anatolij Olijnyk, przewodniczący rady obwodowej i stowarzyszenia jst.

W ramach działań towarzyszących odbyły się również dwa wydarzenia: 1.Wizyta lekarzy ze Szpitala im. Kopernika na Wołyniu, przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Lekarzy Pochodzenia Polskiego. Polscy goście odbyli szereg wizyt studyjnych w szpitalach Łucka, przeprowadzili warsztaty za zakresu nowych metod zarządzania placówkami ochotny zdrowia oraz omówili wspólne działania w zakresie wymiany doświadczeń i udziału w międzynarodowych specjalistycznych konferencjach medycznych. 2.Wizyta wykładowców i studentów Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej w Krupoderyńcach (powiat Pohrebyszcze, obwód winnicki). Podczas wizyty wraz ze studentami Politechniki Winnickiej wykonane zostały pomiary budynku sakralnego, cerkwi-mauzoleum pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. W czasie działań pomiarowych wykorzystana autorskie metody pomiaru pozwalające na wykonanie prac w znacznie krótszym czasie. W przyszłości planowane jest sformalizowanie współpracy pomiędzy uczelniami technicznymi Łodzi i Wonnicy, a także kolejne wspólne inicjatywy dla studentów, realizowane w formie działań warsztatowych i wizyt studyjnych. Województwo Łódzkie i obwód winnicki są regionami partnerskimi od prawie dziesięciu lat. W 2018 r. planowane są uroczystości z okazji dziesięciolecia współpracy w ramach wizyty władz regionalnych z Winnicy w Województwie Łódzkim. Ważnymi działaniami w ramach współpracy będą kolejne edycje inicjatyw – projekt szkoleniowy w zakresie debat oksfordzkich oraz działania z udziałem studentów szkół wyższych.