Jak zaspokoić głód wiedzy?

czwartek, 29 lutego 2024

Wkrótce z rynku pracy znikną takie zawody jak kierowca, kasjer czy ochroniarz. Pojawią się nowe, np. specjalista do spraw energii odnawialnej czy kurator cyfrowej pamięci. Chcemy czy nie, musimy dostosować się do zmieniającego się świata, także pod względem edukacyjnym. Właśnie tym zagadnieniom poświęcona była konferencja  „Lifelong Learning - coaching Twojej kariery”, którą zorganizowało dziś Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Zadaniem CRE jest utworzenie systemu doradztwa zawodowego w ramach projektu Lifelong Learning. Realizatorem projektu w ramach inwestycji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności jest Województwo Łódzkie. Cel główny to budowa systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań zorientowanych na wsparcie uczenia się przez całe życie.

W konferencji wzięli dziś udział przede wszystkim doradcy zawodowi, którzy wymieniali się doświadczeniami i poszerzali swoje kompetencje w obszarze coachingu kariery. Uczestnicy wydarzenia starali się wypracowywać nowe rozwiązania dla doradztwa zawodowego na poziomie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz instytucji rynku pracy (PUP, OHP).

Wnioski? Wszyscy zgodzili się, że krokiem, od którego trzeba zacząć jest znaczne zwiększenie liczby godzin zajęć doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII i VIII w szkołach podstawowych.

- Lifelong Learning to działania, które są realizowane również w wymiarze regionalnym, koordynowanym przez samorząd województwa łódzkiego. By tworzyć region nowoczesny, region ludzi o otwartych umysłach i wielkich możliwościach, musimy podejmować nowe działania w dziedzinie doradztwa zawodowego – mówił dziś podczas konferencji w Hotelu Magellan w Bronisławowie Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. - Zaczynamy więc od szkół. Uczenie się przez całe życie i doradztwo zawodowe to przestrzenie, które dają nam nowe możliwości oddziaływania dla dobra mieszkańców naszego regionu, ale jednocześnie utrwalają w nas świadomość, że cały czas musimy zarządzać zmianą.

Głównym wyzwaniem projektu LLL jest stworzenie trwałych mechanizmów współpracy różnych podmiotów i instytucji, które mają wpływ na rozwijanie umiejętności zawodowych. Idea uczenia się przez całe życie ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju zarówno każdego człowieka, jak i całych społeczeństw. W krajach, w których mieszkańcy uczą się przez całe życie, stale rozwijają i wykorzystują swoje umiejętności w pracy i działalności pozazawodowej, gospodarka jest najbardziej wydajna i innowacyjna. Umiejętności i gotowość do uczenia się nowych rzeczy są wskazywane jako najcenniejszy zasób społeczeństwa.

W ramach projektu Województwo Łódzkie, na przestrzeni 3 lat (1.01.2023 – 30.06.2026), organizuje szereg działań wspierających politykę edukacyjną regionu w zakresie doradztwa zawodowego, promocji kształcenia branżowego oraz upowszechniania idei uczenia się przez całe życie. Oprócz konferencji, seminariów i konkursów, planowane jest m.in. stworzenie Systemu Doradztwa Zawodowego. Konferencja w Bronisławowie to jedno z działań wspierających budowanie tego systemu.

 

as

fot. Tomasz Grala