Bio-kongres u lidera

środa, 25 maja 2016
Jeden z twórców współczesnej biogospodarki prof. Christian Patermann zapowiedział kongres bioekonomii, który odbędzie w Łodzi w październiku. Głównym organizatorem wydarzenia będzie Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
 
Kongres Biogospodarki odbędzie się w dniach 6-7 października tego roku. Będą mu towarzyszyć takie wydarzenia, jak: targi Natura Ford, inicjatywy handlowe GO ASIA i GO AFRICA z udziałem gości z państw Afryki i Azji oraz Forum Bioregionów z udziałem regionów z Europy Centralnej i Wschodniej, które biogospodarkę traktują jako inteligentną specjalizację w swoich strategiach.
 
- Bioekonomia to dynamicznie rozwijający się trend w gospodarce. Chcemy, żeby województwo łódzkie było liderem przy tworzeniu tych trendów w tej części Europy – mówił marszałek Witold Stępień podczas konferencji zapowiadającej Kongres.
Prof. Christian Patermann dodał, że bioekonomia ma sens tylko wtedy, gdy zaangażują się w nią regiony. - Łódzkie wyraźnie obejmuje przewodnictwo w Europie Środkowo-Wschodniej stając się platformą do zajmowania się bioekonomią – zaznaczył.
Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki podkreślał z kolei, że w Łodzi ma powstać najnowocześniejsze centrum badawcze biomateriałów budowane we współpracy z Instytutem Maxa Plancka.
 
Biogospodarka, to dziedzina gospodarki oparta na wiedzy o możliwości wykorzystania biologicznych zasobów odnawialnych w celu tworzenia nowych dóbr. W tym celu wykorzystuje się surowce odnawialne sprzyjające ochronie środowiska. Za jednego z jej ojców uważa się właśnie prof. Christiana Patermanna, który zadeklarował wsparcie województwa łódzkiego w organizacji Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki.
 
Christian Patermann urodził się w Gliwicach w 1942 roku. Studiował Prawo, Ekonomię i języki obce w Niemczech (Freiburg, Monachium, Bonn), Szwajcarii (Lozanna, Genewa) i Hiszpani (Santander). W 1988 roku został dyrektorem gabinetu Niemieckiego Federalnego Ministra ds. Badań i Technologii. W 1996 roku został dyrektorem programowym badań na rzecz środowiska w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych w Komisji Europejskiej w Brukseli. Od 2004 r. pełnił funkcję dyrektora programowego badań w obszarze Biotechnologii, Rolnictwa i Żywności w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych w Komisji Europejskiej. Był odpowiedzialny za opracowanie nowej koncepcji biogospodarki opartej na wiedzy znanej również jako „biogospodarka w Europie”. Obecnie mieszka w Bonn i doradza publicznym i prywatnym instytucjom oraz firmom.
jg