840 lat cystersów w Sulejowie

niedziela, 25 września 2016
Cystersi z Sulejowa obchodzili jubileusz 840-lecia ufundowania ich klasztoru. W uroczystości uczestniczył marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Byli także: reprezentujący Prezydenta RP – jego kapelan Zbigniew Kras, parlamentarzyści, samorządowcy, parafianie z Sulejowa oraz opaci innych cysterskich zgromadzeń.
 
Uroczystości rozpoczęła msza święta, podczas której proboszcz parafii p.w. Najświętszej Marii Panny o. Augustyn Węgrzyn przedstawił krótko historię kościoła oraz jego miejsce w najważniejszych wydarzeniach, jakie przez ponad osiem wieków miały miejsce na terenach Polski. Przypomniał między innymi, że klasztor ufundował w 1176 roku Kazimierz Sprawiedliwy sprowadzając cystersów z opactwa Morimond w ówczesnej Burgundii. Wspomniał o zburzeniu kościoła przez Tatarów kilkadziesiąt lat później, wizycie w odbudowanej świątyni króla Władysława Jagiełło z wojskiem w drodze na Grunwald, wreszcie o kasacie klasztoru przez Rosjan w czasie zaborów i powrocie cystersów do Sulejowa 30 lat temu.
 
Po nabożeństwie marszałek Witold Stępień nawiązał do jeszcze jednego jubileuszu, jaki ma miejsce w tym roku – 1050. rocznicy chrztu Polski. Podkreślił, że obie rocznice są wspomnieniem wchodzenia Polski do Europy. – Chrzest, jaki przyjął Mieszko I otworzył nam tę drogę, a przybywanie z Europy Zachodniej mnichów, którzy uczyli nas nowoczesnego rolnictwa, hodowli, sztuki budowania, przybliżyło nas do tej kultury. Teraz historia zatacza koło, bo po powrocie cystersów do Sulejowa, Polska ponownie wraca do Europy - mówił.
jg