Menu

1% dla Łódzkiego

Nadchodzi czas rozliczania PITów. Władze wojewódzkie oraz miejskie zachęcają do przekazywania jednego procenta swojego podatku na organizacje pozarządowe z terenu województwa łódzkiego.


Podczas konferencji prasowej w Pałacu Herbsta na Księżym Młynie Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, przypomniał, że w zeszłym roku na rzecz organizacji pożytku publicznego z naszego regionu przekazaliśmy 10 mln zł. Wynik może być jednak o wiele lepszy. Gdyby wszyscy podatnicy w Łódzkiem przekazywali 1 procent, kwota możliwa do uzyskania z odpisów wyniosłaby ponad 35 mln zł. - Organizacje często nie mają pieniędzy na sporty reklamowe i billboardy, zatem mieszkańcy nie wiedzą o ich działaniach. Dlatego to administracja publiczna przyjęła na siebie funkcję koordynatora kampanii. Zachęcam, abyś zdecydował na co ma iść Twój 1 procent podatku. Niech trafi do naszych lokalnych organizacji pożytku publicznego – mówił marszałek.

Do wybierania rodzimych fundacji, stowarzyszeń i organizacji apelują także wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Ambasadorzy Akcji: prof. Jacek Moll, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, Bartłomiej Wołoszyn, koszykarz Polfarmexu Kutno, Magdalena Michalak, Miss Polonia Województwa Łódzkiego oraz Artur Partyka, olimpijczyk w skoku wzwyż.

Przekazanie podatku jest bardzo proste. Wystarczy wpisać w PIT nazwę organizacji i jej numer KRS oraz przekazywaną kwotę (maksymalnie 1 procent podatku jaki mamy zapłacić fiskusowi) a następnie zapłacić podatek. - To Urząd Skarbowy przekaże w naszym imieniu środki wskazanej przez nas organizacji. Jeżeli nie wskażemy w PIT organizacji, całość podatku, który opłacamy, trafia do budżetu państwa, a my tracimy możliwość samodzielnego zadecydowania gdzie mają „pracować” nasze pieniądze, na co mają zostać przeznaczone – tłumaczy Artur Zajączkowski, wicedyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Przykładem organizacji, która skorzystała na ubiegłorocznej akcji, jest zespół dziecięcy Sposób na Nudę ze Zgierza, który z jednego procenta podatków nagrał płytę. W Łódzkiem w tym roku możemy wybrać spośród 421 organizacji działających w różnych obszarach. Wszystkie złożyły w terminie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej sprawozdanie finansowe i merytoryczne, które może przeczytać każdy zainteresowany na stronie www.pozytek.gov.pl (zakładka Baza OPP).
(al, jb)

Galeria

View the embedded image gallery online at:
http://www.lodzkie.pl/1procent/#sigProGalleriaf36b396d51
Powrót na górę

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl