Menu

1% dla Łódzkiego

Ruszyła  kolejna edycja kampanii „1% dla Łódzkiego”, która zachęca mieszkańców województwa łódzkiego do wsparcia swoim podatkiem organizacji działającym w naszym regionie. Zachęcają Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki oraz Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
 
- Chciałbym szczególnie zainteresować akcją 1 proc. dla Łódzkiego. Istnieje bardzo wiele kierunków działania organizacji pożytku publicznego, możemy wybrać ten cel, który dla nas jest ważny np. ochrona przyrody, pomoc zwierzętom, promocja lokalnych zabytków, imprezy kulturalne, sportowe, edukacja, pomoc osobom cierpiącym czy ubogim, ochrona praw człowieka, rozwijanie przedsiębiorczości  – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
 
- To państwa serce i wiedza podpowiedzą jakiego wyboru dokonać. Wtedy mamy świadomość, że wspieramy coś co jest dla nas ważne – podkreśla Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki.
 
- Apeluję, byśmy wspierali organizacje działające na naszym terenie, a pieniądze które im przekażemy trafią do nas z powrotem w postaci różnego rodzaju działań nie tylko dobroczynnych, ale także edukacyjnych czy kulturalnych – dodaje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
 
-  Przekazanie podatku jest bardzo proste. Wystarczy wpisać w PIT nazwę organizacji  i jej numer KRS oraz przekazywaną kwotę (maksymalnie 1% podatku, który mamy oddać fiskusowi) a następnie zapłacić podatek. To Urząd Skarbowy przekaże w naszym imieniu środki wskazanej przez nas organizacji – wyjaśnia Tatiana Pilarz, wicedyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.
 
Chociaż kwoty jakie podatnicy przekazują na rzecz organizacji są często drobne, łącznie w ramach mechanizmu 1% zbierane są duże sumy.  W ubiegłym roku podatnicy województwa łódzkiego przekazali w ramach 1% aż 29,5 mln zł (o 2,1 mln zł więcej niz w 2014 r.). Gdyby zdecydowali się na to wszyscy podatnicy  z województwa, którzy mieli prawo to zrobić, zebrano by w ten sposób kwotę 35,5 mln zł.
 
Te środki to nie darowizna – podatek i tak musimy zapłacić, więc wskazanie OPP nie zmienia nic w kwestii tego ile swoich środków przekażemy fiskusowi. To tylko możliwość zdecydowania jak ten podatek zostanie wykorzystany. W 2015 r. na terenie całego województwa do uzyskania wsparcia w ramach 1% uprawnionych jest 421 organizacji.
 
Wszystkie OPP uprawnione do zbierania 1% zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a żeby uzyskać taką akceptację, musiały udowodnić swoją społecznie użyteczną działalność i złożyć sprawozdanie finansowe i merytoryczne, które może przeczytać każdy zainteresowany na stronie MPiPS.  Możemy sprawdzić co i jak robi organizacja, zanim ją wybierzemy.
 

(bs, al)

Galeria

View the embedded image gallery online at:
http://www.lodzkie.pl/1procent/#sigProGalleriaa825e5d212
Powrót na górę