Menu

Atrakcje przyrodnicze regionu łódzkiego

Przez lata utarło się przekonanie, że województwo łódzkie to region przemysłowy, w którym przyroda musiała ustąpić miejsca fabrykom, wielkim zakładom produkcyjnym, halom i kominom. Nie wszyscy wiedzą, że ten stereotyp to już odległa przeszłość, gdyż województwo nie tylko przekształciło się w region o nowoczesnym i ekologicznym przemyśle, lecz także zmieniło swój kształt terytorialny. W jego skład weszły obszary bogate i atrakcyjne przyrodniczo, o czym może się przekonać każdy, kto odwiedził Łódzkie.
Parki krajobrazowe w województwie łódzkim – Załęczański, Międzyrzecza Warty i Widawki, Przedborski, Spalski, Sulejowski, Bolimowski i Wzniesień Łódzkich to prawdziwe perły przyrody i ulubione miejsca wypoczynku turystów kochających ciszę, czystą naturę i piękne pejzaże. W samym tylko Bolimowskim Parku Krajobrazowym żyje 130 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie jak bociany czarne, żurawie i zimorodki. Najbliżej Łodzi w Lesie Łagiewnickim, jednym z największych lasów miejskich w Europie, znajduje się rezerwat.
Województwo łódzkie to także 89 rezerwatów przyrody. Rezerwatem jest na całym swym biegu rzeka Rawka, jedna z niewielu rzek w Europie, której brzegi zachowały się w stanie nienaruszonym przez człowieka. Ewidencja obiektów szczególnie cennych i chronionych obejmuje na terenie naszego województwa niemal 4 tysiące pomników przyrody.
Zapraszamy do odwiedzenia tych miejsc i bliskiego kontaktu z naprawdę piękną przyrodą naszego regionu. Mapa z pewnością pomoże Państwu dotrzeć tam, gdzie czekają malownicze krajobrazy, urzekające swą urodą lasy, rzeki i zbiorniki wodne.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl