Polsko-niemieckie spotkania: Łódzkie i Badenia-Wirtembergia

środa, 16 maja 2018

Dzisiaj w sali Sejmiku Województwa Łódzkiego wręczone zostały nagrody laureatom konkursu „Polsko-niemieckie spotkania: Łódzkie i Badenia-Wirtembergia”. Brali w nim udział uczniowie wszystkich szkół z terenu województwa łódzkiego, w których nauczany jest język niemiecki. Konkurs odbywał się równolegle w Polsce oraz w Niemczech. Nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski WŁ wręczała Joanna Skrzydlewska, członkini zarządu WŁ.

- Jestem bardzo zaskoczona i jest mi niezmiernie miło, że nasz konkurs spotkał się z tak życzliwym przyjęciem. To potwierdza tylko, że powinniśmy częściej spotykać się przy podobnych okazjach. Hasło konkursu, to jest idea, która powinna nam zawsze towarzyszyć, zwłaszcza w dobie wspólnej Europy, w której mieszkamy. Z landem Badenii-Wirtembergii województwo łódzkie współpracuje od 5 lat i w tym roku będziemy chcieli przedłużyć naszą partnerską umowę. Badenia-Wirtembergia, podobnie jak i region łódzki ma wiele do zaoferowania i odkrycia. To m.in. kulturalne skarby, walory i atrakcje turystyczne. Odkrywajmy je na nowo. Po to m.in. był ten konkurs – powiedziała Joanna Skrzydlewska. - Dziękuję członkom jury z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy oceniali konkursowe prace. Dziękuję nauczycielom, rodzicom i opiekunom, którzy wzbudzili w swoich podopiecznych chęć poznania i odkrywania wyjątkowości Badenii Wirtembergii oraz lepszego zrozumienia łączących nas związków – dodała.

W imieniu jury głos zabrała dr Elżbieta Tomasi-Kapral, dyrektor Centrum Egzaminacyjnego Instytutu Goethego przy Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi. – Chciałam pochwalić władze województwa za to, że wspierają tego typu przedsięwzięcia. Mamy szczęście, że współpraca pomiędzy naszym województwem, a landem Badenii-Wirtembergii przebiega tak dobrze i są ludzie, którzy będąc nośnikami tej współpracy mają jednocześnie tak dobre pomysły – powiedziała.

Uczniowie biorący udział w konkursie przez pół roku zmagali się z zadaniami plastycznymi, projektowymi i testowymi z zakresu znajomości języka i historii naszych zachodnich sąsiadów. Główną nagrodą konkursową jest tygodniowy wyjazd grupy laureatów do Stuttgartu, stolicy Badenii-Wirtembergii. Pozostali wyróżnieni otrzymali nagrody w postaci multimediów, gier, książek i innych wartościowych przedmiotów.

GS