facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Dobre praktyki z Lombardii

27.04.2017
W Lombardii przedstawiciele z województwa łódzkiego poznali przykłady jak można z powodzeniem stosować uprawy winorośli metodą ekologiczną i uzyskać przy tym wysokie plony. Była to wizyta studyjna w ramach projektu SME ORGANICS. Jej celem jest poznanie dobrych praktyk z sektora żywności ekologicznej, wymiana doświadczeń oraz zaprezentowanie Regionalnych Diagnoz opracowanych przez partnerów projektu.
 
Z Łódzkiego do Włoch pojechali:Arkadiusz Kartus, właściciel gospodarstwa sadowniczego, Jerzy Kuzański, przedstawiciel Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz Tomasz Olejnik i Elżbieta Sobiecka, przedstawiciele Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.
 
Pierwszego dnia każdy partner prezentował Regionalną Diagnozę z sektora żywności ekologicznej. Dokument ten zawiera mocne i słabe strony regionu w czterech obszarach: produkcji/przetwórstwie; komercjalizacji/marketingu; doradztwie/szkoleniu oraz zarządzaniu łańcuchem wartości. Celem dokumentu jest zdiagnozowanie wyzwań regionu i zaproponowanie wstępnych rozwiązań, które zostaną szczegółowo opracowane w Ekologicznym Regionalnym Planie Działań. Podczas sesji wypowiadali się także eksperci w dziedzinie rolnictwa:
·         Roberto Spigarolo– przedstawiciel Wydziału Rolnictwa na Uniwersytecie w Mediolanie – jednostki, która odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju regionalnego sektora rolnictwa i przyczynia się do poszerzania wiedzy na poziomie krajowym i międzynarodowym.
·         Emna Neifar– menadżer Bio c’ Bon – sieci sklepów, która dystrybuuje certyfikowane produkty ekologiczne, prezentując je jako naturalnie dobre i zdrowe. Misją marki jest dotarcie zarówno do doświadczonych konsumentów żywności ekologicznej, jak i zdobycie nowych.
·         Vittorio Ramazza– ekspert w dziedzinie oceny jakości produktów żywnościowych, współpracuje z przetwórcami, hodowcami, laboratoriami oraz jednostkami certyfikującymi, opracowuje także metody zapobiegania powstawania alergenów.
 
Drugiego dnia podczas spotkania w siedzibie Izby Handlowej w Brescia zaprezentowano dobre praktyki z tego regionu. Były to m.in. firmy Demetra Professione Terra, która świadczy usługi dla przemysłu winiarskiego, a także związane z uprawą oliwy, agro-energią oraz ogrodnictwem; Sempreverde Biogermogli, zajmuje się chronioną uprawą ekologicznych kiełków oraz warzyw o specjalistycznych odżywczych cechach, Lazzari, produkcja wina od 1890 r.; Az. Ag. Leonardo,specjalizuje się w produkcji oliwy Extra Virgin, posiadającej wiele korzystnych substancji dla organizmu, takich jak: kwas oleinowy czy polifenole.
 
Tego samego dnia miały miejsce wizyty studyjne w 2 winnicach:
·      SAN MICHELE VINI – mały producent wina ekologicznego. Cantina San Michele znajduje się na górze Monte Netto, niedaleko Brescia – regionalnego agro-parku, a także obszaru produkcji wina o zarejestrowanym pochodzeniu – Capriano del Colle Wine.
·      FRANCIA CORTA – producent wina ekologicznego na szeroką skalę. Podejmowane działania zmierzają do zredukowania negatywnego wpływu na środowisko oraz maksymalnego oszczędzania energii. Rozwiązania architektoniczne sprawiają, że proces wytwarzania wina jest przyjazny środowisku.
 
Trzeciego dnia odbyła się sesja plenarna podsumowująca Regionalne Diagnozy wszystkich partnerów oraz warsztaty w czterech obszarach:
·         produkcja/przetwórstwo
·         komercjalizacja/marketing
·         szkolenia/doradztwo
·         zarządzanie łańcuchem wartości
 
W najbliższym czasie planuje się kolejne spotkanie Grupy Interesariuszy w ramach projektu SME ORGANICS w województwie łódzkim w celu omówienia szczegółów wizyty studyjnej w Polsce w 2018 r. oraz rozpoczęcia prac nad Ekologicznym Regionalnym Planem Działań.
(ab)

Polecane

Kulinarny Kalejdoskop Filmowy

11-12-2017

Czterej Pancerni i pies, Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Katyń...

Czytaj więcej

Gwiazdka Radia Łódź i Przyjaciół

10-12-2017

Marszałek województwa łodzkiego Witold Stępień był honorowym patronem, zorganizowanej w...

Czytaj więcej

7,5 mln zł na remont szpitala w Zgierzu

08-12-2017

Za niecałe pół roku Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Oddział Neonatologiczny oraz Zespół...

Czytaj więcej

Pieniądze na innowacje

08-12-2017

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie marszałka WŁ Witolda Stępnia, który powiedział jak...

Czytaj więcej

Za nami XI Forum Promocji Województwa Łódzkiego 2017

08-12-2017

Ponad 300 przedstawicieli samorządów lokalnych, zarządu i sejmiku województwa łódzkiego...

Czytaj więcej

Podsumowanie Orlikowej Ligi Mistrzów i cyklu biegów

08-12-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wicemarszałek Dariusz Klimczak i członek...

Czytaj więcej

Regionalne Forum Podmiotów Ekonomii Społecznej w Łódzkiem

08-12-2017

Wicemarszałek województwa łódzkiego Dariusz Klimczak wespół z dyr. Regionalnego Centrum...

Czytaj więcej

Rehabilitacja po modernizacji

07-12-2017

Szpital Wojewódzki im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu może się...

Czytaj więcej

Nasi specjaliści szkolili partnerów z Ukrainy. Pokazaliśmy jak…

07-12-2017

Delegacja Województwa Łódzkiego zakończyła trzydniową wizytę na Ukrainie. Maciej Łaski...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl