„Słuchajmy ludzi, nie decydujmy za nich”

czwartek, 14 września 2017
Sentencję z wystąpienia prof. Jerzego Stępnia podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Uniejowie można by przyporządkować, praktycznie wszystkim przedmówcom, którzy zabierali głos w trakcie dzisiejszej sesji.
Wcześniej Markku Markkula, wiceprzewodniczący Komitetu Regionów UE, omawiając kierunki polityki Unii Europejskiej wielokrotnie powtarzał o konieczności włączania, zwłaszcza młodych ludzi, w procesy przemian i współdecydowania o przyszłości naszego kontynentu. Mówił też o śmielszym otwieraniu się na przedsiębiorców i wspieraniu innowacji. Zachęcał też do angażowania się w budowanie tzw. „bioregionów”. Nawiązał przy tym do ubiegłorocznej inicjatywy marszałka Witolda Stępnia, czyli podpisania podczas Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki porozumienia w sprawie utworzenia Forum Bioregionów Europy Środkowej i Wschodniej.
Przypomnijmy, że celem Forum jest zacieśnienie współpracy, wymiana doświadczeń, transfer wiedzy, generowanie wspólnych inicjatyw i wspólna promocja. Markku Markkula, zachęcając do większej konsolidacji i współpracy w ramach Unii przypomniał o wspólnych wartościach demokratycznych leżących u jej podstaw, wolności i godności. Namawiał też do większej otwartości na regiony sąsiadujące z Europą, do pomocy i wspierania ich w obliczu ogromnego kryzysu uchodźczego.
Prof. Hubert Izdebski przypomniał o wciąż żywym pytaniu „czy Europa państw, czy Europa regionów” podkreślał wagę idei, które przyświecały twórcom zjednoczonej UE oraz konieczności jej dalszego spójnego i harmonijnego rozwoju.
Kończący pierwszy blok debat prof. Jerzy Stępień zaznaczył, że wciąż żywe XIX-o wieczne tendencje centralistyczne są sprzeczne z rozwojem samorządności i koncepcji państwa wsłuchującego się w głos obywateli.
GS