facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Łączy nas kolej

08.03.2018
Wczoraj na stacji Opoczno Południe przedstawiciele zarządów województwa łódzkiego i województwa świętokrzyskiego podpisali list intencyjny w sprawie modernizacji i rozbudowy infrastruktury kolejowej przebiegającej między regionami.
Przypomnijmy, że linia nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko Kamienna jest niezelektryfikowana, co ogranicza jej możliwości transportowe, zwłaszcza w ruchu pasażerskim. W ramach RPO Województwa Łódzkiego planowana jest elektryfikacja tej linii na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Opoczno. W wydarzeniu udział wzięli: Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego; Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego; Artur Bagieński, Wicemarszałek WŁ oraz Jan Maćkowiak, Wicemarszałek WŚ.
- Jesteśmy na stacji o którą kiedyś zabiegaliśmy. Korzystają z niej mieszkańcy obydwu województw. Liczymy na kontynuację tego kolejowego połączenia łódzkiego i świętokrzyskiego. Mamy nadzieję na kolejową obwodnicę Opoczna i połączenie linii nr 25 i Centralnej Magistrali Kolejowej. Liczymy też na elektryfikację całej linii nr 25 i udrożnienia ruchu w kierunku Kielc i dalej na południe – powiedział marszałek Witold Stępień.
- Dla świętokrzyskiego to porozumienie ma wymiar strategiczny. Zależy nam na elektryfikacji linii kolejowej 25. W dalszej perspektywie mamy w planie wybudowanie łącznika pomiędzy Kielcami a Wąsoczem Koneckim, co umożliwi połączenie stolicy województwa z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym między Łodzią, a Warszawą. To bardzo ambitny plan i bardzo cieszę się, że możemy realizować go wspólnie z województwem łódzkim – powiedział marszałek Adam Jarubas.
O wielu korzyściach dla mieszkańców naszego regionu mówił też wicemarszałek Artur Bagieński. Wicemarszałek WŚ Jan Maćkowiak wspomniał o wielkim znaczeniu tego projektu również dla województwa podkarpackiego, które mogłoby w ten sposób uzyskać dobre skomunikowanie z centralną Polską.
Linia kolejowa nr 25 na odcinku od Skarżyska-Kamiennej, przez Opoczno do Tomaszowa Mazowieckiego, pozostaje jedynym istotnym niezelektryfikowanym odcinkiem sieci kolejowej położonej w południowo-wschodniej części kraju. Obecnie z Krajowego Programu Kolejowego linia 25 modernizowana jest jedynie na odcinku od Sandomierza do Skarżyska-Kamiennej. Dalszy fragment do Końskich trafił na listę rezerwową. Celem podpisywanego Listu Intencyjnego jest podjęcie współpracy w zakresie przygotowania dokumentacji przedprojektowej związanej z jej elektryfikacją i modernizacją.
GS

Polecane

Badenia i Wirtembergia oraz Łódzkie – kolejne 5…

19-06-2018

Umowę prolongującą dotychczasową współpracę 15 czerwca w Willi Reitzenstein w...

Czytaj więcej

Umowa na drogi i granty sołeckie

18-06-2018

Podpisano umowę na drogę dojazdową do gruntów rolnych w powiecie...

Czytaj więcej

Mały Parlament

18-06-2018

W ramach popularyzowania wiedzy o organach samorządu wojewódzkiego dzieci i...

Czytaj więcej

Jubileusz 100-lecia Orkiestry Dętej OSP Kwiatkowice

17-06-2018

Okrągły jubileusz 100-lecia istnienia obchodziła dzisiaj Orkiestra Dęta OSP w...

Czytaj więcej

20. Krajowe Święto Truskawki w Buczku

17-06-2018

Trwa jubileuszowe 20. Krajowe Święto Truskawki w Buczku. Wczoraj w...

Czytaj więcej

Wolontariusze w mundurach

14-06-2018

Dziś marszałek Witold Stępień spotkał się z uczniami i kadrą...

Czytaj więcej

Zawodowcy w Łódzkiem

14-06-2018

Wystartował projekt stypendialny dla młodzieży uczącej się w szkołach zawodowych...

Czytaj więcej

Pieniądze idą na sport

14-06-2018

56 gmin otrzymało dotacje Samorządu Województwa Łódzkiego na inwestycje w...

Czytaj więcej

Inwestorzy i eksporterzy Łódzkiego

14-06-2018

Do Dobieszkowa zjechali przedstawiciele firm z regionu i samorządowcy, żeby...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl