DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Łączy nas kolej

08.03.2018
Wczoraj na stacji Opoczno Południe przedstawiciele zarządów województwa łódzkiego i województwa świętokrzyskiego podpisali list intencyjny w sprawie modernizacji i rozbudowy infrastruktury kolejowej przebiegającej między regionami.
Przypomnijmy, że linia nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko Kamienna jest niezelektryfikowana, co ogranicza jej możliwości transportowe, zwłaszcza w ruchu pasażerskim. W ramach RPO Województwa Łódzkiego planowana jest elektryfikacja tej linii na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Opoczno. W wydarzeniu udział wzięli: Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego; Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego; Artur Bagieński, Wicemarszałek WŁ oraz Jan Maćkowiak, Wicemarszałek WŚ.
- Jesteśmy na stacji o którą kiedyś zabiegaliśmy. Korzystają z niej mieszkańcy obydwu województw. Liczymy na kontynuację tego kolejowego połączenia łódzkiego i świętokrzyskiego. Mamy nadzieję na kolejową obwodnicę Opoczna i połączenie linii nr 25 i Centralnej Magistrali Kolejowej. Liczymy też na elektryfikację całej linii nr 25 i udrożnienia ruchu w kierunku Kielc i dalej na południe – powiedział marszałek Witold Stępień.
- Dla świętokrzyskiego to porozumienie ma wymiar strategiczny. Zależy nam na elektryfikacji linii kolejowej 25. W dalszej perspektywie mamy w planie wybudowanie łącznika pomiędzy Kielcami a Wąsoczem Koneckim, co umożliwi połączenie stolicy województwa z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym między Łodzią, a Warszawą. To bardzo ambitny plan i bardzo cieszę się, że możemy realizować go wspólnie z województwem łódzkim – powiedział marszałek Adam Jarubas.
O wielu korzyściach dla mieszkańców naszego regionu mówił też wicemarszałek Artur Bagieński. Wicemarszałek WŚ Jan Maćkowiak wspomniał o wielkim znaczeniu tego projektu również dla województwa podkarpackiego, które mogłoby w ten sposób uzyskać dobre skomunikowanie z centralną Polską.
Linia kolejowa nr 25 na odcinku od Skarżyska-Kamiennej, przez Opoczno do Tomaszowa Mazowieckiego, pozostaje jedynym istotnym niezelektryfikowanym odcinkiem sieci kolejowej położonej w południowo-wschodniej części kraju. Obecnie z Krajowego Programu Kolejowego linia 25 modernizowana jest jedynie na odcinku od Sandomierza do Skarżyska-Kamiennej. Dalszy fragment do Końskich trafił na listę rezerwową. Celem podpisywanego Listu Intencyjnego jest podjęcie współpracy w zakresie przygotowania dokumentacji przedprojektowej związanej z jej elektryfikacją i modernizacją.
GS

Polecane

Most na Warcie gotowy

14-12-2018

Koniec robót na moście przez rzekę Wartę. Była to jedna...

Czytaj więcej

Wojewódzkie Spotkanie Opłatkowe Kombatantów

14-12-2018

W piątek 14 grudnia wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba wziął...

Czytaj więcej

Upamiętnili ofiary stanu wojennego

13-12-2018

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, oraz Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku...

Czytaj więcej

Śniadanie na zdrowie

13-12-2018

13 mln zł jest do wzięcia w konkursie unijnym na...

Czytaj więcej

Szybciej dojedziemy na Śląsk

13-12-2018

W Bełchatowie zakończył się remont drogi wojewódzkiej nr 484 Bełchatów...

Czytaj więcej

O zdrowiu na Konwencie Marszałków

12-12-2018

W środę 12 grudnia w Warszawie odbyło się posiedzenie Konwentu...

Czytaj więcej

Droga w Inowłodzu oddana

12-12-2018

Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego otworzył po przebudowie odcinek drogi...

Czytaj więcej

Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

11-12-2018

Przedstawiciele rolników z województwa spotkali się 10 grudnia 2018 roku...

Czytaj więcej

Rajd Mikołajkowy

11-12-2018

W minioną sobotę w Łęczycy odbył się XIV Rajd Mikołajkowy...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl