Region współpracuje z "trzecim sektorem"

czwartek, 28 listopada 2013
Region współpracuje z „trzecim sektorem”Uchwalenie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, aktualizacja programu ochrony powietrza oraz wyrażenie zgody na powołanie spółki, której celem będzie pozyskiwanie finansów na inwestycje w służbie zdrowia – to najważniejsze kwestie, jakimi zajmowali się radni wojewódzcy podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego.

 

Jednym z pierwszych punktów w porządku obrad 42. sesji Sejmiku było podjęcie uchwały w sprawie „Programu współpracy samorządu województwa łódzkiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2014”.  Odpowiednie materiały radni otrzymali wcześniej, dlatego Patrycja Wojtaszczyk, koordynator do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi, mogła skupić się jedynie na najważniejszych kwestiach. Za pośrednictwem wizualizacji multimedialnej zaprezentowała podział organizacji „trzeciego sektora” ze względu na ich formę prawną, liczebność organizacji pozarządowych w poszczególnych powiatach województwa łódzkiego (najwięcej bo prawie 2500 jest w Łodzi, najmniej – 81 w powiecie brzezińskim) a także formy współpracy finansowej (otwarte konkursy ofert, umowy promocyjne czy projekty partnerskie), o które mogą się ubiegać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Zakres współpracy z „trzecim sektorem” obejmuje m.in. wspomaganie rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego; naukę, edukację, oświatę i wychowanie; kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego; ochronę środowiska czy wspomaganie rozwoju gospodarczego, w tym rozwoju przedsiębiorczości. Ważne są działania z zakresu polityki społecznej, m.in. polityka prorodzinna,  działania na rzecz osób niepełnosprawnych, przeciwdziałanie narkomanii, alkoholizmowi, przemocy, HIV/AIDS a także ochrona i promocja zdrowia, działania z zakresu kultury fizycznej i sportu, turystyki oraz krajoznawstwa. Radni zapoznali się także z kwotami, jakie przeznaczane są na określone działania.
Po uchwaleniu programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, Sejmik uaktualnił program ochrony powietrza dla strefy w województwie łódzkim. Program m.in. wskazuje miejsca, gdzie poziom pyłów powstających głównie przez spalanie węgla w gospodarstwach indywidualnych został przekroczony; określa działania, jakie należy wdrożyć w celu ograniczenia emisji pyłów oraz wskazuje źródła, z których można pozyskać środki na inwestycje podnoszące jakość powietrza. Program jest adresowany do samorządów gminnych i będzie obowiązywał do roku 2020.
Na koniec radni wyrazili zgodę na zawiązanie przez Zarząd Województwa Łódzkiego spółki prawa handlowego, której celem będzie pozyskiwanie środków finansowych na inwestycje w zakładach opieki zdrowotnej. Jej głównym celem będzie poprawa standardu oraz jakości usług medycznych i dostępności do świadczeń poprzez modernizacje, a także zakupy wysokospecjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej. Wsparcie wojewódzkich szpitali przez spółkę polegać będzie m.in. na planowaniu i pozyskiwaniu finansowania poszczególnych inwestycji, prowadzenie tych inwestycji w zakresie robót budowlanych oraz nabywania sprzętu i wyposażenia szpitalnego.
Rafał Jaśkowski