Menu

OGŁOSZENIE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

Rok Moniuszki

Województwo łódzkie włączyło się w ogólnopolskie obchody Roku Moniuszki 2019. W całym kraju odbył się szereg wydarzeń związanych ze Stanisławem Moniuszką, m.in. spektakle, koncerty, imprezy plenerowe, wystawy, warsztaty, konferencje, konkursy dla dzieci i wiele innych. Kulminacja obchodów nastąpiła się w dniu 5 maja 2019 r., tego dnia niemal w każdym mieście świętowano 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Szczegóły nt. obchodów dostępne są na stronie prowadzonej przez Teatr Wielki - Operę Narodową www.moniuszko200.pl


INICJATYWA OBCHODÓW:

20 lipca 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki, ponieważ tego roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki „imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej".
W uchwale podkreślono także, że Moniuszko, to „wybitny kompozytor, dyrygent, organista, pedagog, dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie, twórca polskiej opery narodowej". Przypomniano również, że „Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań artystycznych najwybitniejszych polskich śpiewaków".
Do najsłynniejszych dzieł Stanisława Moniuszki możemy zaliczyć takie opery jak Halka, czy Straszny dwór, które znajdują się w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi.    
Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 w Ubielu. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą. Autorem około 268 pieśni, operetek, baletów i oper.
Uchwała RP - pobierz.
    
STRUKTURA ZARZĄDZANIA ROKIEM MONIUSZKI
Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Waldemar Dąbrowski
Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 października 2017 r. ustanowiono i określono zadania Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji obchodów 200. Rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Link do zarządzenia z dnia 31.10.2017 r. i do zarządzenia zmieniającego z dnia 15.12.2017 r.
Obecnie Koordynatorem Roku Moniuszki w województwie łódzkim jest p. Aleksandra Siekacz-Łataś z Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

DZIAŁANIA ZREALIZOWANE NA POZIOMIE REGIONALNYM

Województwo Łódzkie na organizację wydarzeń związanych z obchodami Roku Moniuszki z budżetu województwa przeznaczyło łącznie, aż 650.000,00 zł, z czego:

a) 150.000,00 zł na konkurs dla organizacji pozarządowych na realizację zadań mających na celu popularyzację wiedzy na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora (dofinansowano 13 projektów).

b) 500.000,00 zł na organizację i wsparcie wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych poświęconych kompozytorowi, m.in. na współorganizację projektów kulturalnych przy udziale Łódzkiego Domu Kultury (dofinansowano 17 projektów), a także na organizację wydarzeń kulturalnych (np. widowisko „Niestraszny Straszny Dwór” zorganizowane przez Teatr Wielki w Łodzi w dniu 05.05.2019 r., w trakcie którego wspólnie świętowaliśmy 200. rocznicę urodzin kompozytora) oraz na organizację warsztatów dla nauczycieli (WODN w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i w Skierniewicach).


Prezentujemy kwerendy uwzględniające pozycje związane ze Stanisławem Moniuszką, jego życiem i twórczością, przygotowane przez następujące instytucje:

  1. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi - pobierz
  2. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi - pobierz
  3. Wytwórnia Filmów Oświatowych Sp. z o.o. - pobierz
  4. Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim - pobierz
  5. Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim Filia w Opocznie - pobierz
  6. Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim Filia w Tomaszowie Mazowieckim - pobierz
  7. Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu - pobierz

UROCZYSTE PODSUMOWANIE OBCHODÓW ROKU MONIUSZKI W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM

W dniu 16 grudnia 2019 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi, uroczyście podsumowano obchody Roku Moniuszki w województwie łódzkim. Województwo Łódzkie włączając się w obchody, zaprosiło jednocześnie do współpracy wszystkie instytucje kultury, szkoły, placówki oświatowe, muzea i biblioteki działające na jego terenie. Obchody nie mogłyby się odbyć bez organizacji pozarządowych, które podobnie jak przedstawiciele instytucji publicznych, z wielkim zainteresowaniem odpowiedziały na nasze zaproszenie. Tego dnia, dziękując wszystkim, którzy włączyli się w organizację wydarzeń jubileuszowych, wyróżniono 20 reprezentantów poszczególnych instytucji i organizacji, które w sposób szczególny zaangażowały się w obchody Roku Moniuszki. Wykaz osób wyróżnionych: do pobrania.

Listy gratulacyjne wręczyli: Wicemarszałek Województwa Łódzkiego p. Zbigniew Ziemba oraz Koordynator Regionalny Roku Moniuszki w województwie łódzkim p. Aleksandra Siekacz-Łataś.

Po części oficjalnej, goście wysłuchali koncertu w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi, którzy wykonali 13 najbardziej znanych utworów Stanisława Moniuszki, m.in. Prząśniczkę oraz Arię z kurantem.

Relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie TVP.


REWITALIZACJA PARKU IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W ŁODZI

Park im. S. Moniuszki zostanie kompleksowo zmodernizowany, a jego obecna powierzchnia zostanie powiększona o wolny teren powstały po wyburzeniu sąsiedniej kamienicy. Z uwagi na historyczny charakter parku i wymogi planu miejscowego, kompozycję układu komunikacyjnego skonstruowano w oparciu o istniejący układ kompozycyjny i dominującą funkcję komunikacyjną (komunikacja piesza). Zapewniono maksymalne ograniczenie kolizji projektowanych elementów zagospodarowania z istniejącym drzewostanem. Inwestycja ta zakłada budowę m.in.: alejek parkowych, placu zabaw przystosowanego dla dzieci niepełnosprawnych wyposażonego w następując elementy: zjeżdżalnia, zestaw sprawnościowy do balansowania, zestaw sprawnościowy dla dzieci starszych, huśtawka typu bocianie gniazdo, trampolina, bujak. A także fontanny posadzkowej, montaż urządzenia muzycznego typu dzwony w obrębie placu z fontanną - urządzenie zabawowe, montaż elementów wyposażenia parku takich jak.: ławki, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, stoły do gier, oświetlenie terenu, urządzenie zieleni (nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin) oraz wykonanie systemu nawadniającego zieleń. Projekt zakłada posadzenie 130 sztuk drzew o wysokości od 7 do 9 m i obwodzie pnia od 30 do 45 cm (w zależności od gatunku). Projektowane gatunki to m.in.: klon pospolity, grab pospolity, grab pospolity 'Fastigiata', głóg dwuszyjkowy, jesion wyniosły, glediczia trójcierniowa 'Sunburst',  tulipanowiec amerykański,  czeremcha zwyczajna, wiśnia piłkowana 'Kanzan', grusza drobnoowockowa, grusza wierzbolistna, dąb błotny, lipa drobnolistna 'Greenspire', lipa szerokolistna. Zostanie posadzonych 11533 sztuk bylin, 24163 sztuk krzewów 321 sztuk traw ozdobnych 636 sztuk krzewów iglastych 44653 sztuk roślin jednorocznych.
Okres realizacji Inwestycji 2018-2019r. W październiku bieżącego roku powinny rozpocząć się roboty budowlane, nie mniej data fizycznego rozpoczęcia budowy uzależniona jest od uzyskania prawomocnej Decyzji Pozwolenia na budowę.
Inwestor - Miasto Łódź - Zarząd Inwestycji Miejskich.
Autorami są projektanci: mgr inż. arch. Tomasz Wąs i mgr inż. arch. kraj. Dominika Andrzejewska - Wąs
Generalny Wykonawca: G&P Invest

WIZUALIZACJE ZMIAN


Szczegółowe informacje nt. rewitalizacji parku znajdują się pod linkiem.


Osobą do kontaktu w sprawie obchodów Roku Stanisława Moniuszki w województwie łódzkim jest:

- p. Aleksandra Siekacz-Łataś, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 42 291 98 25

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl