logo

Menu

Stuletni Skarbiec - wystawa ze zbiorów Jana Kopki w Skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska.

W najbliższą niedzielę (9 czerwca) Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska zaprasza na otwarcie wystawy pt. Stuletni Skarbiec - wystawa ze zbiorów Jana Kopki.
Wystawa Stuletni Skarbiec ma na celu upamiętnienie postaci Jana Kopki, jest ona także formą prezentacji jego dokonań. Jednocześnie ekspozycja ta wpisuje się w obchody 100 - lecia województwa łódzkiego, zwiedzający mają bowiem okazję zapoznać się z kolekcją, która dokumentuje bardzo różnorodne aspekty kultury materialnej, życia społecznego i duchowego regionu łęczyckiego w okresie ok. 100 lat. Otwarcie wystawy uświetni występ zespołu ludowego Bałdrzychowianie.

Jan Kopka (1932 – 2018) łęczycki regionalista z Chorek w gminie Grabów całe życie zawodowe związał ze strażą pożarną, ale miał także wiele innych zainteresowań – głównie pszczelarstwo, którym zajął się dzięki ojcu – Stanisławowi Kopce, rzeźbiarzowi ludowemu oraz kolekcjonerstwo. Tę ostatnią pasję rozwijał przeszło 50 lat. Jego zbiory są bardzo różnorodne, składają się na nie dawne narzędzia rolnicze i domowe, stare aparaty fotograficzne, zegary, pamiątki związane ze strażą pożarną, a także widokówki i guziki. Szczególne miejsce w kolekcji pana Jana zajmują prace jego ojca. Kolekcjoner trafił do Księgi Rekordów Guinessa, miał największą kolekcję obrazków prymicyjnych. Są wśród nich pamiątki prymicji hierarchów kościelnych, a także obrazki liczące ponad 100 lat. Jan Kopka chętnie oprowadzał gości po swoim prywatnym muzeum, które stworzył w budynku gospodarczym obok swojego domu. Cechowało go duże poczucie humoru, był doskonałym gawędziarzem. Kolekcjoner z Chorek opracował również kroniki, między innymi rodzinnego Dzierzbiętowa Dużego (pow. Łęczyca, gm. Łęczyca) i strażackich orkiestr dętych.
Jan Kopka zaliczał się do grona przyjaciół Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Etnografowie z Muzeum bardzo udanie współpracowali z panem Janem przy gromadzeniu wyposażenia do Skansenu Łęczycka Zagroda Chłopska, regionalista przekazał w darze przedmioty ze swojej kolekcji i pomagał pozyskać zabytki od innych osób. W zbiorach muzeum znajdują się podarowane przez niego ule figuralne, które wykonał Stanisław Kopka – Diabeł Boruta i Baba.
Program wydarzenia:
godz. 11.00 - uroczyste otwarcie wystawy
godz. 12.00 - występ zespołu Bałdrzychowianie
Miejsce: Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska, Kwiatkówek 26 a, 99 - 100 Łęczyca

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl