facebook

logo

Menu

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (PRES) - konferencja

W dniach 13 i 14 października 2017 roku w ms2 ul.Ogrodowa 19  Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi, organizują konferencję poświęconą Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia (PRES) w związku z 60. rocznicą powołania placówki do życia.

Dziedzictwo awangardy i jego współczesne aktualizacje są jednym z ważnych tematów, wokół których budowany jest przygotowywany przez IAM program. Z tego względu projekt związany ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, pierwszym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej ośrodkiem, w którym tworzona była awangardowa muzyka elektroakustyczna, jest jednym z filarów programu.

Zaproszeni do Łodzi goście przedstawią opracowania tematów sytuujących fenomen Studia Eksperymentalnego w szerszym kontekście. Poznamy odpowiedzi na pytania: co się zmieniło w sytuacji drugiej generacji studiów włoskich, że otworzyły się na współpracę międzynarodową? Dlaczego w Wielkiej Brytanii nigdy nie powstało narodowe studio w rodzaju PRES? Na czym polega zbiorowy aspekt tworzenia muzyki elektroakustycznej? Dlaczego muzyka eksperymentalna była częściej wspierana przez galerie sztuki niż przez instytucje muzyczne? Dowiemy się także jak produkcja muzyki eksperymentalnej wspierała strategię rozwoju nowoczesnych muzeów.

Konferencja jest częścią międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – POLSKA 100.

Współorganizator

Więcej informacji w materiale źródłowym na stronie Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Instytutu Adama Mickiewicza

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl