facebook

logo

Menu

Projekt „Przystanek 60+” w ŁDK.

Łódzki Dom Kultury od września kontynuuje programu „Przystanek 60+” w ścisłej współpracy z regionalnymi instytucjami kultury. Projekty planowanych w ramach programu „Przystanek 60+”
w sezonie jesienno-zimowym:
I.              Mini Przystanki 60+.
Będą to  warsztaty twórcze, które odbywać się będą w wybranych w drodze konkursu instytucjach kultury naszego województwa. Planowane są warsztaty w następujących obszarach: plastyka, fotografia, teatr, kabaret, rękodzieło ( gobelin, decoupage, haftowanie i szydełkowanie, itp.). Czas trwania warsztatów 2-4 dni. Warsztaty kończyć się będą wykonaniem/przygotowaniem konkretnego dzieła przez każdego z uczestników, które zostanie zaprezentowane w ostatnim dniu. Najlepsze prace/wykonania zostaną nagrodzone.
II.            Plenery artystyczne - Lokomotywa 60+ .
ŁDK we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury (15 lokalizacji) oraz Dyrekcją Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zorganizuje 15 plenerów twórczych, połączonych ze zwiedzaniem wybranych Parków oraz konkursem i wstawą poplenerową. Każdy plener zakończony zostanie spotkaniem integracyjnym. ŁDK zorganizuje w Łodzi finał tych plenerów, połączony z wystawą oraz wręczeniem nagród wyróżnionym twórcom. Plenery odbywać się będą we wrześniu i październiku.
III.           Przystanki 60+ w Łódzkim Domu Kultury.
Trzy przystanki tematyczne: Fotografia, Muzyka i Literatura. Przystanki odbędą się w październiku i listopadzie w siedzibie ŁDK.
IV.          Przystanki 60+ - Forum.
W czterech wybranych lokalizacjach zostaną przeprowadzone całodniowe spotkania skierowane do uczestników Przystanku 60+, w czasie których odbędą się prezentacje i wykłady, dotyczące rozwijaniu aktywności kulturalnej i artystycznej pokolenia 60+. Forum zakończone będzie występem znanego artysty, oraz wspólnymi zajęciami tanecznymi o charakterze warsztatowym. Udział w spotkaniach jest bezpłatny dla uczestników Przystanku 60+.
V.            Karta Rabatowa „Kultura -Przystanek 60+”.
Planowane jest wdrożenie karty rabatowej uczestnika „Przystanku 60+”, która będzie umożliwiała korzystanie z oferty programowej instytucji kultury w województwie łódzkim na preferencyjnych warunkach.
VI.          „Przystanek 60+ - Podsumowanie 2017”.
W grudniu odbędzie się uroczysta gala podsumowująca realizację projektu „Przystanek 60+” w roku 2017. W takcie gali zaplanowane jest wręczenie nagród Marszałka Województwa Łódzkiego dla najwybitniejszych twórców-amatorów uczestników Przystanku 60+ w kilku kategoriach. Galę uświetni występ artystyczny znanego wykonawcy.

O programie:
Od 2016 r. Łódzki Dom Kultury organizuje Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej  "Przystanek 60+". Projekt skierowany jest do osób powyżej 60 roku życia, a jego celem jest m. in. przegląd
i prezentacja dorobku twórczości mieszkańców woj. łódzkiego w wieku 60+, konfrontacja i wymiana doświadczeń, inspirowanie i poszukiwanie nowych form pracy artystycznej, integracja środowisk seniorskich. Podejmowane działania w ramach projektu mają służyć edukacji kulturalnej, budzeniu i rozwijaniu talentów artystycznych, podnoszeniu kompetencji i wiedzy o działaniach animacyjnych w sferze twórczości kulturalnej osób 60+. Do chwili obecnej miały miejsce 4 edycje Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60 +”. W 20 października 2016 roku w Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego. Kolejne przeglądy odbyły się w 2017 roku, tj. przegląd muzyczny, którego motywem przewodnim były kolędy i pastorałki, teatr i kabaret oraz malarstwo i rzeźba.
W 2017 roku Samorząd Województwa Łódzkiego przekazał dotację celową dla Łódzkiego Domu Kultury z przeznaczeniem na realizację zadania pn.: Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+” w wysokości 200.000 zł.
Koordynatorem programu  „Przystanek 60+”  jest od 01.07.2017 r. Pan Marek Składowski (email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 606 787 001).

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl