logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

POLONIA SEMPER FIDELIS. Wystawa z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Łódzki Dom Kultury wraz z Mt 5, 14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz  Narodowym Centrum Kultury i Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie prezentują wystawę:

POLONIA SEMPER FIDELIS.
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Włoska perspektywa

Otwarcie wystawy odbędzie się w środę 16 października 2019 roku o godz. 14.00 w Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego przy Łódzkim Domu Kultury ul. Traugutta 18 w Łodzi (od strony ul. Sienkiewicza).
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną unikatowe fotografie Carla Leidi (1930–1998) – włoskiego fotografa, pisarza i podróżnika,  który w czerwcu 1979 r. podążał śladami Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Zdjęciom towarzyszyć będą wspomnienia artysty oraz cytaty Jana Pawła II z homilii w Warszawie, Krakowie, Częstochowie i Auschwitz. „Każde zdjęcie Carla Leidiego to odkrywanie nadziei i wzruszenia, z jakim Polacy przeżywali nie tylko przyjazd Jana Pawła II do Ojczyzny, ale nade wszystko fakt, że są razem, że są narodem, który łączą wspólne wartości, że odtąd już nigdy nic nie będzie takie samo. Coś ważnego się stało. Coś pękło… Polacy odzyskali zdeptaną przez lata komunizmu godność i poczucie dumy narodowej. Dziś już wiemy, że w czerwcu 1979 roku, wraz z pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny, rozpoczęła się polska droga do wolności…” – napisała we wstępie do wystawy Joanna Olendzka z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego,  pomysłodawczyni i kurator wystawy. Fotografie Carla Leidiego – kilka tysięcy wydruków, przezroczy i negatywów – są obecnie przechowywane i archiwizowane w Centrum Badań i Dokumentacji Fotograficznej CRAF w Spilimbergo. Wśród nich znajduje się kolekcja „Polonia Semper Fidelis”, gdzie odnaleźć można obrazy z Warszawy, Częstochowy, Krakowa i z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z 1979 roku.  
Wystawę (w języku polskim, włoskim i angielskim) będzie można oglądać od 16 października do 17 listopada 2019 roku.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl