logo

Menu

Plany wojewódzkich instytucji kultury na rok 2019.

Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, twórcy polskiej opery narodowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. 9 stycznia o godz. 18.30 w Teatrze Wielkim w Łodzi wystawieniem opery Straszny Dwór rozpoczną się obchody Roku Moniuszki w województwie łódzkim.
Z kolei już 2 lutego na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbędzie się światowa prapremiera opery Człowiek z Manufaktury. Teatr Wielki wspólnie z mecenasem, łódzką Manufakturą ogłosił konkurs kompozytorski na operę o historii Łodzi, do libretta zamówionego u dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. 10 października 2017 roku konkurs został rozstrzygnięty, Grand Prix  i Nagrodę Publiczności Operowej otrzymał młody kompozytor i dyrygent – Rafał Janiak. Natomiast na 30 marca Teatr planuje premierę opery Samson i Dalila, której kompozytorem jest Camille Saint-Saëns, zaś autorem libretta Ferdinand Lemaire. Również wiosną tego roku odbędzie się jubileuszowaXXV edycja Łódzkich Spotkań Baletowych.
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi rozpocznie 2019 rok premierą Nocy Helvera Ingmara Villqista w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (premiera 24 i 25 stycznia, spektakl prezentowany przedpremierowo w listopadzie i grudniu 2018 roku). Noc Helvera to jeden z najlepszych polskich dramatów, jakie powstały w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, który miał około 50 premier w kraju i za granicą. Jest też tekstem niezwykle aktualnym. Opisuje mechanizmy, które budzą się w obliczu zagrożenia. Następnie 23 lutego premierę będzie miał spektakl Idioci Larsa von Triera w reż. Marcina Wierzchowskiego, zaś kolejną planowaną premierą jest Opera za trzy grosze Bertolta Brechta w reż. Wojciecha Kościelniaka.
Filharmonia Łódzka w styczniu zaprasza na dwa koncerty karnawałowe 11 stycznia - La Traviata (wykonanie koncertowe), zaś 25 stycznia koncert Młynarski Symfonicznie. 17 lutego zaplanowano inaugurację obchodów Jubileuszu 50-lecia Chóru Filharmonii Łódzkiej, który działa nieprzerwanie od 1969 roku. Chór dysponuje bogatym i wszechstronnym repertuarem, obejmującym wiele gatunków muzycznych, stylów i epok. W roku 2014 chór łódzkiej filharmonii otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. W 2019 będzie miała również miejsce jubileuszowa 20. edycja festiwalu Kolory Polski.
Muzeum Sztuki w Łodzi zainicjuje w 2019 roku projekt pod tytułem Prototypy, z dziełami z kolekcji ms twórczo pracować będą w ramach trzech edycji projektu: Dom Mody Limanka (otwarcie wystawy: 22 lutego), zespół złożony z Barbary Kingi Majewskiej, Michała Libery i Konrada Smoleńskiego (wernisaż: 5 kwietnia) oraz Carolina Caycedo (otwarcie: 13 września).
Natomiast już 22 marca w ms1 zostanie otwarta zbiorowa wystawa Zjednoczona Pangea, która będzie testować, jaki pożytek dla pracy z wyobraźnią ekologiczną płynie ze sztuki. Z kolei druga zbiorowa wystawa Komponowanie przestrzeni. Rzeźbiarze i rzeźbiarki awangardy (planowane otwarcie: 4 października w ms2) zbuduje wspólnotę obiektów, która stanie się kontekstem pozwalającym na nowo czytać twórczość Katarzyny Kobro. Muzeum zaplanowało również m.in. realizację dwóch wystaw retrospektywnych artystów, których twórczość na różne sposoby wiąże się z historią instytucji. Będą to wystawa Marka Chlandy Studium posłuszeństwa oraz wystawa RH Quaytman zatytułowana Rozdział 35.
 Dla Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego rok 2019 będzie czasem realizacji dwóch dużych projektów inwestycyjnych dofinansowanych ze środków europejskich. Pierwszy z nich to „Modernizacja budynków "B", "D", "E" i pomieszczeń wraz z dziedzińcem”, projekt realizowany w siedzibie głównej Muzeum przy pl. Wolności. Mimo to dla zwiedzających dostępne będą wystawy stałe: Przeszłość wydobyta z ziemi – archeologiczna, Szare jak ziemia, barwne jak pamięć – etnograficzna oraz Pieniądz na ziemiach polskich – numizmatyczna. Drugi projekt „Tum - perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej” realizowany jest wspólnie z Powiatem Łęczyckim i obejmuje częściową rekonstrukcję średniowiecznego grodziska w Tumie na cele turystyczne.
Łódzki Dom Kultury w dniach 24-25 stycznia 2019 r. zaprasza na XIV Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej "Przystanek 60+" - kolędy i pastorałki. W bieżącym roku planowane jest również zakończenie generalnego remontu elewacji Łódzkiego Domu Kultury i otwarcie Pasażu Kultury w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl