logo

Menu

Otwarcie wystawy „Jak to widzisz?” w Muzeum Pałac Herbsta

W najbliższy piątek, 7 grudnia o godz. 18.00 w Muzeum Pałac Herbsta odbędzie się otwarcie wystawy „Jak to widzisz?”. Ekspozycja to zwieńczenie niezwykłego projektu, pozwalającego publiczności aktywnie włączyć się w działalność Muzeum .
Pierwszym etapem projektu był otwarty, internetowy plebiscyt. Każdy z jego uczestników mógł wybrać pięć ze stu obrazów z kolekcji Muzeum Pałac Herbsta. Na wystawę złoży się czterdzieści dzieł, które w tym głosowaniu publiczności otrzymały najwięcej głosów – wśród nich znalazły się prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Olgi Boznańskiej. Plebiscytowi towarzyszył konkurs, w którym głosujący mieli napisać teksty uzasadniające swoje wybory. Spośród nich członkowie jury wskazali najciekawsze, a ich autorki i autorów nagrodzili udziałem w pracach zespołu kuratorskiego, który spotykał się przez kilka miesięcy i pracował nad ostatecznym kształtem wystawy.
Kuratorki i kurator podkreślają nie świat przedstawiony w prezentowanych dziełach, ale jego symboliczne znaczenia, wielość możliwości interpretacyjnych wynikających z indywidualnego spojrzenia odbiorców. Obrazy ze zborów polskiej i europejskiej sztuki dawnej udało się połączyć w płynną narrację dzięki wyodrębnieniu pięciu głównych motywów zasugerowanych podziałem kolorystycznym przestrzeni wystawy. I tak natura, stają się pretekstem do analizy roli światła nie tylko w przyrodzie, ale też w procesie widzenia, zestawienie portretów opowiada gestami ich bohaterów historię różnorodności i sensu pracy, żywioły przeplatają się ze stanami emocjonalnymi i wprowadzają widza w świat fantazji, a całość ekspozycji zamyka symbolika nocy i mroku.
Sposób, w jaki obrazy zostały zaprezentowane na wystawie, to tylko jedno z wielu potencjalnych rozwiązań. Pytanie „Jak to widzisz?” jest wciąż otwarte. Dlatego zapraszamy do włączenia się w nasz wspólny projekt i pozostawienie swojej odpowiedzi w przestrzeni wystawy.
Kuratorzy wystawy: Sabina Bałulis, Natalia Bartczak, Ewa Gaj, Katarzyna Kaleta, Magdalena Knapowska-Niziołek, Emiliana Konopka, Damian Krakowiak, Marta Motyl, Michalina Peruga, Paulina Stencel
Kuratorki projektu: Aleksandra Dudek, Joanna Jaśkiewicz, Katarzyna Kończal, Maria Milanowska, Tatiana Szymańska
Koordynacja projektu: Andżelika Bauer, Przemysław Purtak
Otwarcie: 7 grudnia 2018 r., piątek, godz. 18:00
Czas trwania wystawy: 7 grudnia 2018 – 31 marca 2019
Miejsce: Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72, Łódź

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl