facebook

logo

Menu

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej wyrusza na podbój Wiednia.

W lutym br. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej świętuje kolejne, już 102. urodziny i właśnie w tym „urodzinowym” miesiącu, 11 lutego, zagra w Goldener Saal Musikverein Wien. Koncert w stolicy Austrii zaplanowany został w ramach 56. Konzertzyklus „Musik der Meister” organizowanego przez Volksbildungskreis. Wyjazd jest organizowany we współpracy z Instytutem Polskim w Wiedniu. Wiedeńskie Towarzystwo Muzyczne to światowej sławy centrum muzyki. Wielka sala Towarzystwa, zwana również „Złotą Salą”, słynie ze swojego wytwornego wyposażenia i znakomitej akustyki. To stamtąd co roku transmitowany jest koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich. Także przez resztę roku odbywają się w niej koncerty na najwyższym poziomie.
Koncert otworzy uwertura do opery „Halka” – legendarnego dzieła Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery. Następnie publiczność usłyszy Koncert fortepianowy g-moll op. 25 Felixa Mendelssohna, powstały w 1831 r. Wrażenia z niedawno odbytej podróży do Włoch pobudziły wyobraźnię i emocje kompozytora – w utworze tym mniejszą rolę odgrywa pierwiastek wirtuozowski, większą – siła wyrazu. Trzeci z utworów prezentowanych tego wieczoru to Tańce symfoniczne op. 45 Sergiusza Rachmaninowa – jego ostatnie dzieło, napisane w 1940 roku dla Orkiestry Filadelfijskiej i Eugene’a Ormandy’ego. Utwór oparty jest na jednym z motywów melodycznych z dawnych prawosławnych pieśni.
Jako solistka wystąpi Yang Jiang, urodzona w Pekinie. Uczyła się w pekińskim konserwatorium, a później w Wiedniu w słynnym Universität für Musik und Darstellende Kunst w klasie Carmen Graf-Adnet. Krytyka wysoko ocenia wielką muzykalność, piękny dźwięk i wycyzelowane w szczegółach wykonania artystki.
Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi maestro Paweł Przytocki. Absolwent AM w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza. Uczestniczył w kursach mistrzowskich Helmutha Rillinga. Był dyrygentem i dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej (1995-1997), dyrygentem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Współpracował z polskimi orkiestrami filharmonicznymi oraz z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą. Dokonał nagrań dla wytwórni DUX, Aurophon i Point Classics. Jest wykładowcą krakowskiej Akademii Muzycznej.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl