facebook

logo

Menu

Noc Muzeów 2017

Noc Muzeów w Łodzi w bieżącym roku przypada w terminie 20/21 maja. Jak co roku – do udziału w wydarzeniu włączyły się samorządowe instytucje kultury, dla których organizatorem jest Województwo Łódzkie. W związku z powyższym zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty programowej zaangażowanych w Noc Muzeów 2017 instytucji:
1. Muzeum Sztuki w Łodzi
Udział we wszystkich wydarzeniach ms jest bezpłatny, na wybrane obowiązują zapisy (nr tel. 605 060 063, telefon czynny w godz. 8.00-16.00 od pn. do pt.). Ostatnie wejście do Muzeum o godz. 00.30. W czasie Nocy Muzeów otwarte będą wystawy w:
ms1, ul. Więckowskiego 36:
- wystawa „Indeks możliwości” Stephena Kaltenbacha,
- akcja „POE MAT” – działanie artystyczne Cezarego Bodzianowskiego, jednego z najważniejszych współczesnych performerów. To wyjątkowe przedsięwzięcie site specific we wnętrzach pałacu Maurycego Poznańskiego będzie można obserwować z perspektywy powierzchni biurowych muzeum, na co dzień niedostępnych dla publiczności od godz. 18.00 do 21.00,
- wystawa Sala Neoplastyczna - w oryginale jest obecnie prezentowana w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Reina Sofia w Madrycie natomiast w ramach Akcji „Realne/wirtualne” - będzie ją można zwiedzić w godzinach 18.00 – 1.00 w rzeczywistości wirtualnej. Szlakiem „Realne/wirtualne” prowadzić będzie specjalna ulotka przygotowana na Noc Muzeów, która pomoże w łatwym znalezieniu wszystkich trzynastu „realno-wirtualnych” prac.
ms2, ul. Ogrodowa 19
- wystawa Atlas Nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku – na trzynastu wyspach archipelagu ekspozycji pojawi się trzynaście stanowisk do wirtualnego kontaktu ze sztuką. Każdorazowo – poprzez inny wehikuł, odwołujący się do innych zmysłów, innej wiedzy i innych umiejętności. Bo dzieła możemy poznawać także przez kopie, przez fałszerstwa i reprodukcje – ale także przez gadżety, audio przewodniki czy druk wypukły. Znajdą się one w galerii, by każdy mógł przywołać stojące za nimi dzieła. Szlakiem „Realne/wirtualne” prowadzić będzie specjalna ulotka przygotowana na Noc Muzeów, która pomoże w łatwym znalezieniu wszystkich trzynastu „realno-wirtualnych” prac.
- wystawa Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody – oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się dokładnie o północy – obowiązują zapisy. Awangarda i doświadczenie przyrody”, które poprowadzi Paulina Kurc-Maj. Będzie to ostatnia okazja, aby zobaczyć jeden z najważniejszych projektów wystawienniczych Roku Awangardy w Polsce,
Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72
- oferuje zwiedzanie wnętrz Pałacu Herbsta

2. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w godz. 18.00-01.00
- nauka kaligrafii, origami, malowania tuszem imion w języku japońskim - warsztaty przygotowane przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii w Łodzi im. prof. Ryochu UMEDY działający przy Muzeum
- Galeria Jednego Zabytku – prezentacja zabytku z Działu Widowisk Lalkowych

3. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi 20 maja 2017 r. w godz. 18.00-24.00
Na zwiedzających będą czekały specjalnie na tę noc przygotowane atrakcje – wystawy, zabawy, konkursy oraz gra biblioteczna – poświęcone dwóm ważnym postaciom: Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz Władysławowi Reymontowi (w tym roku przypada ich 150. rocznica urodzin).
W czasie Nocy Muzeów w bibliotece otwarte będą:
- Dział Zbiorów Audiowizualnych – tu przeżyć będzie można militarną przygodę lub odbyć nocną wartę. Uczestnik gry weźmie udział w konkursie muzycznym „Ustrzel nutkę”. Ponadto sanitariuszki i pacjenci szpitala polowego zadbają o rozrywkę przeprowadzając konkurs filmowy: „Kadrówka, czyli znasz li ten kadr”. Przyjmowani będą mali rekruci, na których czekały będą: malowanie kamuflażu na twarzy oraz ciekawe konkursy np. rzut granatem na celność, czy gra pamięciowa „Znajdź Marszałka”.
- Dział Zbiorów Regionalnych - wystawa poświęconą Władysławowi Stanisławowi Reymontowi.
Na wystawie zaprezentowana zostanie postać pisarza oraz jego związki z Łodzią i regionem łódzkim. Wystawa obejmie prezentację szlaku Reymonta po regionie łódzkim, wyeksponowane zostaną książki, fotografie i inne materiały związane z sylwetką pisarza oraz jego twórczością. Dodatkową atrakcją będzie konkurs dla odwiedzających tematycznie związany z regionalnymi książkami Reymonta i ich filmowymi adaptacjami. Zwiedzający będą mogli zapoznać się także z prowadzoną w Dziale Literacką Mapą Województwa Łódzkiego.
- Dział Zbiorów Specjalnych – zwiedzający cofną się w czasie i znajdą się w sekretariacie gabinetu Józefa Piłsudskiego, gdzie na listy będzie odpisywała sekretarka Marszałka, Kazimiera Iłłakowiczówna. Będzie można również zapoznać się z materiałami dotyczącymi Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionów, mapami prezentującymi obszar Rzeczpospolitej z tego okresu oraz fotościanką z wizerunkiem legionisty. Na biorących udział w grze będą czekały ciekawe zadania.
- Hol wystawowy - wystawa „Józef Piłsudski w literaturze – ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi”.
- Hol główny Biblioteki – tu zlokalizowany będzie polowy punkt meldunkowy, w którym będzie można zdać meldunek z przebiegu gry bibliotecznej i otrzymać prowiant na dalszą drogę.

4. Łódzki Dom Kultury
- wystawy w galeriach ŁDK, godz. 18.00-01.00:
- Galeria Imaginarium - Akcja artystyczna z udziałem artystki na wystawie Izabeli Maciejewskiej, pt.: „Motyw ukryty”
- Galeria FF - Wystawa Agaty Szuby pt.: „ Z katalogu czynności uroczystych”
- Galeria Nowa - Wystawa malarstwa Patrycji Nurkan, pt.: „Selfies”
- Galeria Stara - Wystawa malarstwa Jolanty Betnerowicz, pt.: „Czas”
- Retroboat – interaktywna wystawa dawnych komputerów i konsol. Ponad 30 kultowych maszyn z lat 80’ i 90’ gotowych do zabawy! godz. 19.00 – 01.00, sala nr 7
- seanse za 1 zł – Kino Szpulka, godz. 20.00 - BOSKA FLORENCE z Meryl Streep; godz. 22.30 - ZŁE MAMUŚKI komedia
- prezentacje: Polski Związek Esperantystów, godz. 19.00-24.00, sala 101; Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów od godz. 18.00 (co 30 minut) oglądanie akwariów morskich i słodkowodnych oraz paludarium
- Przebudzenie Nocy – Łódzki Fanklub Star Wars: prelekcje, dyskusje, pokaz gier, godz. 19.00-01.00 sala 103
- imprezy: Łódzki Port Gier – gry planszowe, bitewne, karciane, fabularne godz.10.00 - 1.00, sala 304, 313, 308, 408
- warsztaty Tańca Swingowego Lindy Hop godz. 19.00-21.00
- potańcówka godz. 21.30-23.30 - wstęp wolny

 Zapraszamy!

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl