"Lo Speziale" (Aptekarz) - premiera w Teatrze Wielkim w Łodzi.

wtorek, 22 wrzesień 2020 11:58

Zapraszamy na premierowe spektakle opery „Lo speziale” 23 i 24 września 2020 w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Przedstawienie „Lo speziale” to koprodukcja Teatru Wielkiego w Łodzi i Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Libretto do trzyaktowej opery komicznej stworzył Carlo Goldoni, a muzykę skomponował i tchnął życie w postaci Franz Joseph Haydn. W produkcji jako soliści udział biorą studenci i absolwenci Wydziału Sztuk Scenicznych łódzkiej Akademii Muzycznej oraz orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Michała Kocimskiego. Za inscenizację odpowiada ceniona na świecie reżyser Eva Buchmann. Spektakl „Lo speziale” w jej reżyserii wystawiany był na scenach europejskich miast, takich jak: Kolonia, Amsterdam, Barcelona, Luxemburg, Zurich.

„Główna koncepcja spektaklu krąży wokół akcji umieszczonej w samochodzie. Bohaterowie tej opery mają zorganizowane całe swoje życie w małym fiacie 500: w nim mieszkają, tam mają między innymi małą łazienkę z wanną, pralkę, ogródek, krzesła, stoliki i warsztat aptekarski. Ta sytuacja jest polem do prezentacji wielu wspaniałych gagów, a wykonywana przez niezwykle utalentowanych młodych ludzi powoduje, że ta premiera może być bardzo atrakcyjna propozycją dla publiczności, która w naturalny sposób będzie się świetnie bawić”. - Eva Buchmann

Typowa dla XVIII-wiecznych przedstawień fabuła: pełna intryg, przebieranek, pułapek i podstępów, nie ustępuje muzyce pełnej instrumentalnej wirtuozerii,  arcyciekawych i zabawnych efektów dźwiękowych oraz różnorodnych muzycznych nastrojów. Postaci dramma giocoso to: stary, zrzędliwy aptekarz Sempronio, zakochany w wychowanicy, młoda i energiczna Grilletta, niechętna opiekunowi, a zakochana w jego pomocniku, asystent pigularza Mengone oraz kolejny kandydat do ręki dziewczyny - przedsiębiorczy Volpino. Bohaterowie uwikłani są w szereg zabawnych wydarzeń i komicznych zwrotów akcji.

Szczegółowe informacje: Teatr Wielki w Łodzi