logo

Menu

"Jaracz mnie jara". Jubileusz 130-lecia Teatru Jaracza

Pod hasłem "Jaracz mnie jara" Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi świętuje jubileusz 130-lecia.
W piątek 9 listopada o godz. 12.00 długoletnim i zasłużonym pracownikom teatru wręczone zostaną nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego oraz odznaczenia państwowe i resortowe. O godz. 13.30 w foyer otwarta zostanie wystawa "Sztuczność wrodzona" prezentująca zdjęcia jaraczowskich adaptacji dzieł Gombrowicza. Będzie również możliwość zakupu specjalnego okolicznościowego albumu "Niezapomniane".
Natomiast o godz. 18.00 na Dużej Scenie rozpocznie się premiera "Operetki" w reż. W. Zawodzińskiego. Waldemar Zawodziński, przekładając „Operetkę” na język współczesnego teatru, a przy tym pozostając wiernym Gombrowiczowi, tworzy nową, autorską formę. A w niej – jak sam mówi – pokazuje człowieka, który rezygnuje z siebie, z prawdy i poddaje się kolejnym dyktatom, kolejnym formom, które go krępują i zniewalają, a przed którymi w pewnym momencie nie ma już ucieczki.
Z kolei w sobotę 10 listopada o godz. 16.00, zainauguruje działalność DKJ, czyli Dyskusyjny Klub Jaracza (organizowany we współpracy z Instytutem Teatralnym im. M. Hertza). Będą to cykliczne dyskusje, a pierwsze spotkanie poświęcone zostanie Antoniemu Czechowowi. Rozmawiać będą: prof. Katarzyna Osińska, Jacek Orłowski, Paweł Łysak, Tomasz Mróz oraz Jacek Wakar – krytyk i publicysta, stały moderator spotkań.
W jubileuszowym sezonie nie zabraknie nowych tytułów na deskach Jaracza. Już listopadzie widzowie będą mieli możliwość zobaczyć przedpremierowo „Noc Helvera” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, w przygotowaniu znajdują się m.in. „Idioci” oraz „Opera za trzy grosze”.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl