logo

Menu

OGŁOSZENIE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

250. rocznica urodzin współzałożyciela Legionów Polskich we Włoszech gen. dyw. Amilkara Kosińskiego

W niedzielę 15 grudnia 2019 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu (MDK) odbyły się uroczystości o charakterze patriotycznym, religijnym i edukacyjnym ku czci gen. dyw. weteranów Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari Antoniego „Amilkara” Kosińskiego (1769-1823) z okazji 250 rocznicy Jego urodzin. Współorganizatorem wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Przedborza (TMP), a głównym organizatorem, pełniącym także rolę prelegenta podczas uroczystości, był działacz społeczny oraz miłośnik i badacz dziejów Księstwa Warszawskiego, p. Adam W. Gorycki z Kielc.
Bohaterem spotkania był jeden z organizatorów Wojska Polskiego na początku XIX, uczestnik wojny polsko-austriackiej 1809 roku, gen. dyw. Amilkar Kosiński  Urodzony 16 grudnia 1769 r. w ziemi drohickiej w ubogiej rodzinie szlacheckiej herbu Rawicz, Antoni Kosiński już w młodości wykazywał postawę patriotyczną i w wieku 23 lat wziął udział w Powstaniu Kościuszkowskim, doszedł do stopnia kapitana i był ranny podczas obrony Warszawy. Po powstaniu na emigracji, pomagał we Włoszech Generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiego tworzyć Legiony Polskie. Dzięki temu, Amilkar Kosiński rozpoczął karierę wojskową jako polski legionista i doszedł do rangi generała brygady. W 1803 r. wrócił na ziemie polskie, gdzie po wkroczeniu w 1806 r. Napoleona Bonaparte do Wielkopolski pomagał tworzyć Wojsko Polskie, by w jego szeregach walczyć w 1807 r. m.in. pod Tczewem, Gdańskiem i Frydlandem, za co otrzymał Virtuti Militari. Natomiast w czasach Księstwa Warszawskiego Generał Kosiński walczył w wojnie polsko-austriackiej w 1809 r., która była jedyną w ciągu 220 lat wojną wygraną przez państwo polskie i przyniosła wyzwolenie Małopolski spod 14-letniej okupacji austriackiej. Ostatnie lata życia spędził w majątku we wsi Targowa Górka pod Poznaniem (dziś w gminie Nekla w pow. wrzesińskim) i tam zmarł w 1823 r., jako powszechnie znany i szanowany kombatant wojen napoleońskich oraz zamożny ziemianin.
Szczególne zainteresowanie wśród słuchaczy wykładu p. Adama W. Goryckiego wzbudziły informacje na temat działań wojennych prowadzonych przez Generała nad rzeką Pilicą podczas wojny polsko-austriackiej w 1809 r. Gen. Kosiński poprowadził polskie wojska do zwycięskiej bitwy w Żarnowcu (11 lipca 1809 r.), stoczonej z dwukrotnie przeważającymi siłami wroga, oraz do zwycięskich potyczek w Przedborzu (6 lipca 1809 r.) i pod Szczekocinami (9 lipca 1809 r.). Te dwa starcia z wojskami austriackimi, które przyniosły wolność dla mieszkańców Przedborza i Szczekocin, były bezpośrednim powodem zorganizowania uroczystości ku czci Generała Amilkara Kosińskiego w Przedborzu i dzień wcześniej (14 grudnia 2019 r.) w Szczekocinach.
Obie wspomniane prelekcje, dla podkreślenia patriotycznego charakteru wydarzenia, rozpoczęły się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, który prawdopodobnie pierwszy raz w historii rozbrzmiewał właśnie podczas działań wojennych pod Szczekocinami i w Przedborzu jako ulubiona pieśń wojenna naszych żołnierzy. Dodatkowo, uczestnicy uroczystości w Przedborzu mogli zobaczyć wystawę dotyczącą Generała Amilkara Kosińskiego, którą specjalnie przygotowała Instruktorka MDK w Przedborzu Małgorzata Błaszczyk, a także, na wstępie uroczystości, mogli wysłuchać wprowadzenia na temat przynależności państwowej Przedborza na przełomie XVIII i XIX w., wygłoszonego przez miłośnika lokalnej historii i wiceprezesa TMP (oraz radnego Miasta Przedborza) Pawła Ziębę. Po prelekcji Adama W. Goryckiego wszyscy przeszli do pobliskiego kościoła pw. św. Aleksego i wzięli udział we Mszy św. koncelebrowanej przez proboszcza księdza kanonika Henryka Dziadczyka w intencji gen. dyw. Antoniego „Amilkara” Kosińskiego z okazji 250 rocznicy Jego urodzin. 
Uroczystości w Szczekocinach i w Przedborzu pokazują, że pomysł uczczenia Generała Amilkara Kosińskiego spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem. Już po zakończeniu spotkania w miejskim domu kultury w Przedborzu rozpoczęły się pierwsze rozmowy na temat zorganizowania w 2020 r. kolejnych uroczystości ku czci „Pogromcy Austriaków nad Pilicą”, a w przyszłości może także upamiętniających 200 rocznicę śmierci Generała, która przypadnie na 2023 rok. Dzięki temu mieszkańcy Przedborza będą mogli lepiej zrozumieć  jak ważną postacią dla historii ich miasta i jego tożsamości był współtwórca Legionów Polskich, gen. dyw. Amilkar Kosiński. 

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl