logo

Menu

„Tramwaj zwany pożądaniem” znów ma swój przystanek w Łodzi. Tym razem w rozświetlonym przez Light Move Festival Teatrze Wielkim!

Anna Wierzbicka (Blanche), Szymon Komasa (Stanley) Anna Wierzbicka (Blanche), Szymon Komasa (Stanley) Fotograf: Maciej Piąsta, próby generalne, 2017r.
Po zeszłorocznym prapremierowym sukcesie, opera AndréPrevina wjeżdża na scenę, by zaspokoić żądnych wrażeń widzów. Już 29 i 30 września (sobota i niedziela) o godzinie 17.00 w gwiazdorskiej obsadzie. Tuż po przedstawieniu widzowie wychodzący ze spektaklu będą mogli uczestniczyć w Festiwalu Świateł, w ramach którego na placu Dąbrowskiego odbędą się występy artystów łódzkiej opery i baletu oraz mapping na gmachu Teatru.  Widowisko ze scenariuszem Barbary Szwewczyk związane będzie ze stuleciem odzyskania praw wyborczych przez kobiety.  
Operowa adaptacja „Tramwaju” jest jedną z najgłośniejszych odsłon najsłynniejszego dramatu Teneessee Williamsa ostatnich lat. Dzieło wystawiane na deskach teatrów na całym świecie oraz wielokrotnie ekranizowane m.in. w 1951 roku przez Elii Kazana z legendarnymi kreacjami Marlona Brando i Vivien Leigh w rolach głównych.
Publiczność pokochała dramat Williamsa, pokochała również operę Previna. Łódzka inscenizacja, która poczęła rękach niezawodnego Macieja Prusa – wielkiego mistrza polskiej reżyserii teatralnej i maestro Tadeusza Kozłowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów.To wszystko jest muzyczną ucztą spełniającą oczekiwania najbardziej wymagających melomanów.
Na kanwie tego dramatu powstała bardzo ciekawa, moim zdaniem, opera. Ta muzyka i ten dramat zmusza aktorów i mnie, jako reżysera do tego, żeby rzucić pewne wyzwanie i zamienić pewną sztampę aktorską w prawdziwe aktorskie zadanie – mówi Maciej Prus - Musi to być mocny teatr, z bardzo dobrą i efektowną muzyką współczesną – dodaje reżyser.
Materiał muzyczny i literacki dzieła jest niezwykle wymagającym do wystawienia dziełem, nie pozostawia zbyt wiele miejsca na autorską interpretację, z drugiej strony jednak stwarza możliwości popisu wokalnego i aktorskiego wszystkim postaciom dramatu. Artyści Wielkiego już nie raz radzili sobie z najwyżej podniesionymi poprzeczkami. 
W partii Blanche wystąpi primadonna Joanna Woś (sobota) oraz debiutująca na łódzkiej scenie Anna Wierzbicka (niedziela). W rolę Stanleya Kowalskiego wcieli się Szymon Komasa, zaliczany do najwybitniejszych głosów młodego pokolenia. Jego żonę zagrają Aleksandra Wiwała oraz Patrycja Krzeszowska, która w niedzielę wystąpi w tej partii po raz pierwszy. Jako Mitch, przyjaciel Stanleya i kochanek Blanche wystąpi Tomasz Piluchowski.
Za pulpitem dyrygenckim staną: maestro Tadeusz Kozłowski (sobota) oraz Marta Kosielska (niedziela).
Wczesna godzina spektakli umożliwi widzom wychodzącym z Teatru na uczestnictwo w unikatowych pokazach w ramach Light Move Festival. Na placu Dąbrowskiego podczas multimedialnego widowiska najpiękniejsze arie, ale i hity muzyki rozrywkowej, na żywo wykonają Dorota Wójcik (sopran, niedawno odznaczona medalem Gloria Artis) oraz Agnieszka Makówka (mezzosopran). Towarzyszyć im będzie chór i balet TWŁ oraz Marcin Werner przy fortepianie. Widowisko dotyczyć będzie historii emancypacji Polek przez pryzmat zmian w modzie. Odbędzie się również wyjątkowy pokaz mody, podczas którego tancerze baletu zaprezentują stroje z przełomu XIX i XX w. Autorką scenariusza do mappingu jest Barbara Szewczyk.

Festiwal Świateł rozpocznie się już w piątek, 28 września,
a spektakl „
Tramwaj zwany pożądaniem” odbędzie się 29 i 30 września 2018r. o godz. 17:00
Bilety w cenie od 25 zł do nabycia w kasach Teatru oraz na www.operalodz.com
Fotograf: Maciej Piąsta, próby generalne, 2017r.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl