facebook

logo

Menu

„&”. Nie wszystko już było – otwarcie wystawy w Muzeum Sztuki

Wystawa o zaskakująco krótkim i wieloznacznym tytule „&” to zaproszenie do labiryntu, zbudowanego z déjà-vu i niespodziewanych odkryć opartych na zasadzie różnicy i powtórzenia. Wielu dwudziestowiecznych artystów świadomie przyznaje, że w swoich dziełach w dużej mierze powtarza dokonania poprzedników, za każdym razem starając się jednak w jakimś stopniu od nich abstrahować. W praktyce artystycznej można więc zaobserwować zjawisko dziedziczenia powtórzeń, jednocześnie opartego na wierze, że każde następne dzieło zawsze będzie ulepszoną wersją poprzedniego.
Na wystawie zaprezentowane będą między innymi rysunki Wacława Szpakowskiego, inżyniera, fotografa i rysownika, który przy pomocy linii prostych tworzył skomplikowane, meandryczne wzory. Nie był z wykształcenia artystą i nie miał żadnych powiązań ze środowiskiem artystycznym. Mimo to, można o nim śmiało powiedzieć, że był jednym z prekursorów sztuki abstrakcyjnej. Fascynowały go prawidłowości, które znajdował w naturze, a które według niego miały wymiar matematyczny – mówią organizatorzy wystawy. Oprócz ponad stu rysunków Szpakowskiego wystawa zaprezentuje szeroki wybór minimalistycznych prac Cécile Dupaquier, diagramy Suzanne Treister, wideo Anety Grzeszykowskiej, modele Anny Orlikowskiej, osobliwe wizje Henryka Morela czy sitodruki François Morelleta. Całość to pewna gra z zasadą różnicy i powtórzenia, tworząca w dziesięciu pomieszczeniach przestrzeń przypominającą labirynt.
Kuratorem wystawy jest Thibaut de Ruyter – francuski architekt, mieszkający w Berlinie, krytyk sztuki i autor esejów jej poświęconych, kurator wielu międzynarodowych projektów na całym świecie. 

ms1, ul. Więckowskiego 36
otwarcie wystawy 30 czerwca 2017 r., godz. 18.00, wstęp wolny
ekspozycja będzie czynna do 5 listopada 2017 r.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl